برای اولین بار در ایران نصب لیدپیس اپی کاردیال قلب به روش توراسکوپی در بیمارستان سینا انجام شد


۲۲ آبان ۱۳۹۶
 به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا، دکتر بهنام شاکریان، فوق تخصص جراحی قلب و عروق این مرکز از انجام عمل کار گذاشتن لیدپیس اپی کاردیال قلب به روش توراسکوپی برای اولین بار در ایران خبر داد. ایشان ضمن بیان این خبر گفت: این عمل با همکاری دکتر طالب پور، استاد اعمال جراحی کم تهاجمی این مرکز، دکتر کاظمی سعید، فوق تخصص الکتروفیزیولوژی قلب بیمارستان سینا و گروه بیهوشی این مرکز دوشنبه 3 مهر ماه سال 96 با موفقیت برای بیمار 42 ساله ای که از نارسایی قلبی پیشرفته رنج می برد انجام شد.
ایشان در توصیف شرح حال بیمار بیان داشت: بیمار آقای 42 ساله ای است که بر اثر سکته قلبی که در سال های گذشته برای وی رخ داده بود از نارسایی قلبی پیشرفته رنج می برد به طوری که EF ( یکی از شاخص های فعالیت پمپاژ قلب) وی به حدود 10 % رسیده و نیازمند کارگذاشتن پیس میکر سه حفره ای ( ضربان ساز قلب) شده بود.
دکتر کاظمی سعید، دو لید در بطن راست و دهلیز راست بیمار کار گذاشت اما به دلیل بزرگی و آناتومی نا مناسب سینوس کرونری قلب امکان کارگذاری لید سوم در بطن چپ وجود نداشت.
دکتر شاکریان در ادامه تصریح کرد: معمولا این بیماران تحت عمل جراحی باز قرار می گیرند و قفسه سینه بیمار با یک برش شکافته و لید مورد نظر کار گذاشته می شود. اما کاری که در بیمارستان سینا برای اولین بار در ایران بر روی این بیمار انجام گرفت کارگذاری لید از طریق توراسکوپی با همراهی دکتر طالب پور بود. به این معنی که ما بدون اینکه قفسه سینه بیمار را بشکافیم از طریق توراسکوپی و با 3 برش کوچک حدود یک سانتی متری وارد قفسه سینه بیمار شدیم و لید ( ضربان ساز قلب) را در بطن چپ و در محل مناسب تعبیه کردیم و خوشبختانه این عمل با موفقیت انجام شد و بیمار با حال عمومی خوب ترخیص و در مراجعات بعدی نیز مشکل خاصی نداشت و این نکته حائز اهمیت است که این روش از نظر مدت زمان بستری بیمار، درد و همچنین عوارض عفونی نسبت به عمل باز نتایج قابل مقایسه ای دارد.


منبع: بيمارستان سينا دانشکده پزشکي