امروز : پنجشنبه 23 مرداد 1399
Rss | صفحه اصلی دانشکده
خون این مرد جان بیش از دو میلیون نوزاد را نجات داده است
23 2 1397 خون این مرد جان بیش از دو میلیون نوزاد را نجات داده است

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن

ه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسکای نیوز، جیمز هریسون که به «مردی با بازوی طلایی» معروف است طی 60 سال گذشته با اهدای خون خود، جان بیش از  دو میلیون و 400 هزار نوزاد را نجات داده است. پلاسمای خون او حاوی آنتی‌بادی بسیار نادری است که در ساخت نوعی دارو موسوم به «آنتی - دی» برای جلوگیری از مرگ نوزادان مبتلا به عامل «ارهاش» استفاده می‌شود. این دارو به مادرانی تزریق می‌شود که ارهاش منفی خون آنها مغایر با ارهاش مثبت خون جنین است.

اهداکننده خون پس از نجات بیش از ۲ میلیون نوزاد بازنشسته شد

هریسون در سن 81 سالگی  پس از هزار و صد و هفتاد و سومین اهدای خون خود از بازوی راستش-بیش از یک هزار کیسه خون- بازنشسته شد. طبق قانون، سن او دیگر برای اهدای خون مناسب نیست.

این شهروند استرالیایی به واسطه اهدای بیش از یک هزار کیسه خون نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده و رکورددار اهدای خون در جهان است. او در مصاحبه با سیدنی هرالد گفت: امیدوارم کسی پیدا شود که این رکورد را بشکند.

خون این مرد جان بیش از دو میلیون نوزاد را نجات داده است!+ تصاویر

صلیب سرخ استرالیا ضمن انتشار بیانیه‌ای همزمان با بازنشستگی او اعلام کرد «مهربانی او یک میراث گرانبها است».

هریسون پیش از این در توضیح علت اهدای خون خود گفت:  در سال 1951 زمانی که 14 سال داشتم طی یک عمل جراحی سینه، یکی از شش‌هایم برداشته شد. چند روز پس از عمل، پدرم از فداکاری غریبه‌ها برای نجات جان من صحبت کرد. او گفت در طول جراحی 13 واحد خون دریافت کردم که بیشتر آن را افرادی به من اهدا کردند که نمی‌شناختم. پدرم هم به من خون اهدا کرده بود. این باعث شد با خود تصمیم بگیرم وقتی بزرگتر شدم اهداکننده خون شوم.

خون این مرد جان بیش از دو میلیون نوزاد را نجات داده است!+ تصاویر

پس از آنکه هریسون برای نخستین بار خون اهدا کرد پزشکان در کمال ناباوری اعلام کردند آنچه در رگ‌های او جاری است درمان عامل مهلک «رزوس» یا «ارهاش» برای نوزادان است. دانشمندان با استفاده از آنتی‌بادی (پادتن) خون او واکسن «آنتی دی» را تولید کردند که جان نوزادان را پیش از تولد نجات می‌داد. این واکسن به مادرهایی که خونشان ارهاش منفی داشت، تزریق می‌شد تا بدنشان در دوران بارداری، پادتن تولید نکند.

خون این مرد جان بیش از دو میلیون نوزاد را نجات داده است!+ تصاویر

هریسون در سال 1999 مدال مخصوص استرالیا را برای حمایت از تولید واکسن آنتی دی دریافت کرد. او یکی از 50 نفر شناخته‌شده‌ای است که در استرالیا خونشان حاوی آنتی‌بادی ارهاش است.

اهداکننده خون پس از نجات بیش از ۲ میلیون نوزاد بازنشسته شد

منبع: yjc.ir


منبع:پاراکلینیک

نظرات
5/5 0 0 0