زورنال کلاب

زورنال کلاب

3 9 1399

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن
با توجه به گزارشات اعلام شده میزان سوپراینفکشن های باکتریایی در بیماران مبتلا به کووید بستری درICU حدودا  14 درصد گزارش شده است. با توجه به درصد بالای مرگ و میر این بیماران (25 درصد) شناسایی عوامل عفونت های ثانویه و درمان سریع آنها در این بیماران می تواند میزان مورتالیتی را تا حد زیادی کاهش دهد. از سوی دیگر حضور پاتوژن های ویروسی و یا باکتریایی به طور همزمان (کواینفکشن) ممکن است سبب ایجاد رابطه سینرژیسم بین میکروارگانیسم ها و تشدید شرایط بیماری شود.
بر اساس مطالعات جدید منتشر شده از کشور چین، عوامل ویروسی مانند تیپ های مختلف ویروس آنفولانزا و ویروس های سرماخوردگی فصلی می توانند بصورت کواینفشکن در این بیماران حضور داشته باشند. در حالیکه عفونت های ثانویه اغلب توسط باکتری ها و قارچ ها ایجاد می شود.
بنظر می رسد در دوران بحران کووید 19، بیماران بستری در ICU بیشترین ریسک ابتلا به عفونت های ثانویه به وسیله باکتری های گرم منفی از جمله: سودوموناس آئروژینوزا، گونه های اسینتوباکتر وکلبسیلا به همراه باکتری های گرم مثبتی مانند: استاف اورئوس را دارند. با توجه به اینکه باکتری های عامل عفونت های بیمارستانی اغلب مقاومت بالایی به آنتی بیوتیک های موجود دارند، اضافه شدن عفونت های ناشی از آنها به عفونت ویروسی کووید شرایط درمان این بیماران را سخت تر می نماید. همچنین عفونت های قارچی مانند: CAPA (Covid-19 associated pulmonary aspergillosis) در بیماران مبتلا به کووید دیده شده است. اطلاعات منتشر شده از این عفونت قارچی به دلیل عدم حساسیت تست های آزمایشگاهی ( تست بررسی گالاکتومانان در نمونه سرمی و BAL) به دلیل مصرف هیدروکسی کلروکین ها که اثر مهاری روی رشد آسپرژیلوس دارد و همچنین عدم انجام این تست در بسیاری از کشورها از جمله ایران، اندک است. با این وجود در بیماران کووید مبتلا به CAPA میزان مرگ و میری بالایی گزارش شده است. از سوی دیگر، تست های بررسی برای عفونت های همراه (کواینفکشن) در بعضی باکتری ها حساسیت لازم را ندارد و سبب افزایش آمار این عفونت ها در بیماران مبتلا به کووید شده است. برای مثال، باکتری مایکوپلاسما پنمونیه که به عنوان عامل کواینفشکن در بسیاری از مقالات ذکر شده است به وسیله تست های سرولوژی و نه روش استاندارد (کشت) بررسی می شود. به دلیل حضور طولانی مدت IgM فعال شده در برابر مایکوپلاسما تست های سرولوژی شامل بررسی کمپلمان و Enzyme Immune Assy (EIA) نمی توانند معیاری برای بررسی حضور عفونت مایکوپلاسمایی در بیماران کووید باشند. علاوه بر این به دلیل کلونیزاسیون دستگاه تنفسی فوقانی کودکان با این باکتری، بیشتر اطلاعات گزارش شده از کواینفکشن های مایکوپلاسمایی در جمعیت های کودکان بررسی شده است. با توجه به نفاوت عفونت کووید در بالغین و کودکان به نظر می رسد، فراوانی این کواینفکشن های مایکوپلاسمایی در بزرگسالان کمتر از بالغین باشد


منبع:گروه میکرب شناسی دانشکده پزشکی

نظرات

سوال

captcha

لیست نظرات

5/5 0 0 0