سخنان بزرگان

سخنان بزرگان

23 4 1397

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن

دکتر ناصر گیتی در اول شهریور ماه سال ۱۲۹۳ خورشیدی در تهران دیده به جهان گشودند. ایشان در گروه اولین دانشجویانی قرار داشتند که در اوایل تاسیس دانشگاه تهران در دانشکده پزشکی به تحصیل مشغول و پس از طی دوره پزشکی با رتبه اول موفق به اخذ دانشنامه پزشکی گردیدند و در همان سال به عنوان دستیار تحقیقاتی در گروه فیزیولوژی به همکاری خود با دانشگاه تهران ادامه دادند . با توجه به علاقه وافری که به علوم پایه داشتند تحصیلات خود را در رشته فیزیولوژی در تهران، پاریس، نیویورک و مارسی ادامه داده و در سال ۱۳۲۴ خورشیدی موفق به دریافت درجه دکترا (D.Sc.) در زمینه فیزیولوژی بالینی از دانشگاه پنسیلوانیا شدند ایشان برای اولین بار الکتروانسفالوگرافی را در ایران وارد پزشکی بالینی نموده و در تحقیق نیز از آن استفاده نمودند. دکتر گیتی در سال ۱۳۴۶ موسسه طب تجربی را در دانشگاه تهران تاسیس نمودند (۲) و بدون هیچ تردیدی می توان ادعا نمود که این موسسه از بدو تاسیس تاکنون در تحقیقات بیومدیکال پیشتاز بوده است.
دكتر گيتي در دوران علمي خود تاليفاتي مشتمل بر 12 كتاب، 17 جلد جزوه درسي در موضوعات مختلف فيزيولوژي،‌ فارماكولوژي نظري و عملي، 31 مقاله علمي پژوهشي داخلي و 19 مقاله علمي بين‌المللي داشته و تاكنون نيز 21 نشان و تقديرنامه علمي از سوي مراكز مختلف علمي تحقيقاتي كشور دريافت كرده و در عين حال تمام كتابها، مدارك و اسناد علمي و ... خود را به سازمان اسناد و مدارك علمي كشور اهدا كرده است.
وي در طي فعاليت علمي خود از 80 موسسه و مركز علمي و دانشگاه‌هاي 31 شهر از 14 كشور اروپاي غربي، امريكاي شمالي و آسيا بازديد و علاوه بر شركت در 21 سمپوزيوم و كنگره پزشكي داخلي با ارايه مقاله، در 21 كنگره بين المللي پزشكي نيز شركت كرده است.
تاسيس انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، تاسيس اتحاديه انجمن‌هاي علمي ايران، تاسيس موسسه طب تجربي و فارماكولوژي، پايه‌گذاري طب تجربي (نظري و عملي)، نوآوري در فيزيولوژي نظري و پايه‌گذاري فيزيولوژي باليني برخي از فعاليت و دستاوردهاي علمي استاد گيتي است
.منبع:کتابخانه

نظرات

سوال

captcha

لیست نظرات

5/5 0 0 0

خبرنامه ایمیلی

طراحی سایت توسط وب وان