حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن
بسمه تعالی
گروه ایمونولوژی
نوع گروه: پایه
مدیر گروه: آقای دکتر محمد حسین نیکنام
معاون تحصیلات تکمیلی: آقای دکتر بهروز نیک‌بین
معاون آموزشی:آقای دکتر عیسی صالحی
معاون پژوهشی: آقای دکتر محمد حسین نیکنام
 
ردیفاعضای شورای گروهاعضای شورای آموزشی گروهاعضای شورای تحصیلات تکمیلی گروه
1دكترمحمد حسين نيكنامدكترمحمد حسين نيكنامدكترمحمد حسين نيكنام
2دكتر احمد مسعوددكتر جمشيد حاجتيدكتر جمشيد حاجتي
3دكتر بهروز نيك بيندكتر بهروز نيك بيندكتر بهروز نيك بين
4دكتر محمد وجگانيدكتر نيما رضاييدكتر علي اكبر امير زرگر
5دكتر جمشيد حاجتيدكتر عيسي صالحيدكتر مريم حسينعلي ايزد
6دکتر علی اکبر امیرزرگرخانم كبري بامداد مهربانيدكتر فرشيد نوربخش
7دكتر مريم حسينعلي ايزدخانم افشينه لطيفي نيا 
8دکتر عیسی صالحی  
9دکتر فرشید نوربخش  
10دکتر نیما رضائی  
11دكتر سمیرا رجائی  
12خانم كبري بامداد مهرباني  
13خانم افشينه لطيفي نيا  

 
كارمندان گروه ايمونولوژي
1خانم اعظم رنجبرمسوول دفتر گروه 
2خانم زهرا غفلتیناظر فنی گروه
3خانم  آرزو کمیزانیكارشناس آموزشي گروه
4خانم مریم قارداشیکارشناس گروه
5خانم فروزان نجفیکارشناس گروه
6خانم بیتا انصاری پورکارشناس گروه
7خانم بتول مرادیکارشناس گروه
8خانم فریده برجیسیانکارشناس گروه

 
بخش شماره تلفن مستقیم یا داخلی
دفتر مدیر گروه (مسوول دفتر: خانم رنجبر)66419536- داخلی 282
آزمايشگاه شماره 1داخلی 232
آزمايشگاه ایمونوشیمیداخلی 233
آزمايشگاه ایمونوژنتیک داخلی 234
دفتر امور آموزشی گروه (خانم کمیزانی)داخلي 232
دفتر آقای دکتر مسعود66495991
دفتر آقای دکتر وجگانی88989484
دفتر آقای دکتر نیک بین88953009- داخلي 234
دفتر آقایان دکتر حاجتی ودکتر نوربخشداخلي 268
دفتر آقای دکتر امیرزرگر88953009
دفتر خانمها دکتر میراحمدیان و دکتر رجائیداخلي  227
دفتر آقای دکتر صالحیداخلي 236
دفتر خانم دکتر ایزدداخلي 231
دفتر سرکار خانم بامدادداخلي 235
دفتر سرکار خانم لطیفی نیا-

 
 گروه ایمونولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
سابقه تشکیل گروه ايمونولوژي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران به زمان تأسيس دانشكده پزشكي باز مي‌گردد. همزمان با تاسیس دانشکده پزشکی به سبک جدید و به ریاست مرحوم پروفسور اوبرلن، گروه میکروبشناسی، سرم شناسی و انگل شناسی که یکی از ارکان مهم علوم پزشکی بود، تشکیل گردید. ریاست کرسی این گروه جدید التاسیس را مرحوم دکتر حسين سهراب بر عهده داشت. محل این گروه ابتدا در یکی از ساختمانهای دانشگاه تهران در خیابان لاله زار و سپس قسمتی از ساختمان گروه فعلی بیوشیمی بود. بعد از احداث ساختمان جدیدی در قسمت شمال شرقی دانشگاه، گروه فوق در آنجا استقراریافت. بعد از مرحوم دکتر سهراب، مرحوم دکتر میردامادی که از آلمان برگشته بود، مسئولیت گروه فوق را بر عهده گرفت. مرحوم میردامادی علاقه زیادی به انجام روش کلمر برای اندازه‌گیری کمپلمان سرم و نیز روش ابداعی خود بنام MCFداشت. از آنجا که تشخیص کیست هیداتیک با مشکلاتی مواجه بود، وی با استفاده از اسکولکس انگل همينولپسیس ناناروش کازونی را برای تشخیص ایمونولوژیک بیماری فوق بکار گرفت. در این دوره دکتر حسین سعادت زاده نیز از استادان فعال در زمینه کمپلمان و تشخیص ایمونولوژیک کیست هیداتیک در گروه بود. دکتر رهبر نیز در همین دوره در زمینه همگلوبینوپاتی ها و ایمونوشیمی فعالیت می کرد که نتیجه تحقیقات او کشف چندین هموگلوبین در سطح جهانی بود.
بعد از دکتر میردامادی با برگزاری انتخابات، مدیریت گروه به عهده آقایدکتر شفا گذاشته شد. نامبرده استادی جدی و منظم بود و چند سالی هدایت گروه را برعهده داشت. پس از او مرحوم دکتر غلامرضا نظری بعنوان مدیر گروه انتخاب و مشغول به کار شد. مرحوم دکتر نظری از روش ایمنوفلورسانس برای تشخیص توکسوپلاسموز استفاده کرد. تست نلسون که با استفاده از سرم بیمار و ترپونم کشت داده شده در بیضه خرگوش انجام می گرفت، در گروه فوق توسط وی راه اندازی شد. بعد از ایشان مرحوم دکتر جواد فیلسوفی مدیریت گروه را بر عهده گرفت. نامبرده پس از طی دوره کوتاه مدتی در فرانسه، مبادرت به تشخیص آلرژی در انسان نمود و بیماران بسیاری داشت.بعد از مرحوم دکتر فیلسوفی مدیریت گروه بر عهده آقای دکتر خسرو فرهی قرار گرفت. در این زمان بود که بخش بیولوژی کاربردی نیز به گروه میکروبشناسی و ایمونولوژی منضم گردید. پس از نامبرده ضمن انجام انتخابات، گروه میکروبشناسی و سرم شناسی از هم جدا شد و آقای دکتر احمد مسعود مدیر گروه ایمونولوژی گردید. از این تاریخ ایمونولوژی جدید در گروه فوق باهمکاری استادان جدید شروع شد. روشهای تشخیص ایمنی سلولي توسط دكتر مسعود و ایمونوژنتیک توسط دکتر نیک بین، ایمونوشیمی و ایمونولوژی تولید مثل در زمینه سقط های مکرر توسط دکتر میراحمدیان و ایمونوتراپی سرطان توسط دکتر خوانساری جای خود رادر این گروه باز کرد. در سال 1375 مدیریت گروه را دکتر محمد حسین نیکنام بر عهده گرفت و متعاقب آن از سال 1376 با برگزاری انتخابات دکتر محمد وجگانی این مدیریت راعهده دار شد. از سال 1386، دکتر بهروز نیک بین مسئولیت مدیریت گروه را بر عهده گرفت و از سال 1390 تاکنون این مسئولیت را دکتر نیکنام عهده دار هستند.
گروه ایمونولوژی علاوه بر مسئولیت تدریس واحد ایمونولوژی به دانشجویان دکتری حرفه ای پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی مسئولیت آموزش مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای/رزیدنتی را نیز بر عهده دارد. گروه ایمونولوژی از سال 1330 تاکنون متخصص ایمونولوژی تربیت می نماید که ابتدا تحت عنوان «دوره عالی سرم شناسی» و سپس «دوره تخصصي ايمونولوژي» بوده و اکنون با نام «دكتراي تخصصي (PhD) ایمونولوژی» تغییر نام یافته است. سمینارها، بازآموزیها، کنگره‌های داخلی و بین‌المللی از سال 1364 توسط گروه ایمونولوژی در تهران و شهرستانها تشکیل گردیده است.
در طي دوران عمر شصت و چندساله اين گروه با تلاش اساتيد متقدم ومتأخر روش‌هاي مختلف سرولوژي و ايمونولوژي براي اولين ‌بار در كشور راه‌اندازي و تعداد زيادي دانشجو در مقاطع مختلف فارغ‌التحصيل شده و طرح‌هاي پژوهشي متعددي به‌انجام رسيده ‌است. راه‌اندازي روش اندازه‌گيري كمپلمان سرم و روش كازوني براي تشخيص كيست هيداتيك توسط مرحوم دكتر ميردامادي، راه‌اندازي روش ايمونوفلورسانس براي تشخيص توكسوپلاسما و تست نلسون براي تشخيص سيفيليس توسط مرحوم دكتر نظري و روش‌هاي تشخيص آلرژي توسط مرحوم دكتر فيلسوفي برخي از روش‌هايي هستند كه براي اولين بار دركشور توسط اساتيد متقدم گروه معرفي شده و در خدمت جامعه پزشكي قرار گرفته‌اند. راه‌اندازي روش‌هاي تشخيص انواع هموگلوبينوپاتي و تالاسمي توسط دکتر رهبر، روش‌هاي تعيينHLAتوسط آقایان دکتر نیک بین و دكتر امير زرگر، بررسي پلي مرفيسم سايتوكاينها توسط دکتر امیر زرگر از جمله مواردي هستند كه توسط استادان متأخر گروه براي اولين بار به جامعه پزشكي كشور ارائه و عرضه شده و در مراكز آموزشي- درماني نقاط مختلف كشور نيز راه ‌اندازي شده ‌است. از سال 1368 گروه ايمونولوژي بصورت مستقل در دانشكده پزشكي به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. در این دهه راه اندازی کشت سلول و تقویت مبانی ایمونولوژی مولکولی، تلاش در جهت فراهم ساختن و ارتقائ زمینه های پژوهشی گروه بویژه برای دانشجویان PhD اعزام اکثریت دانشجویانPhDبه فرصت های مطالعاتی در دانشگاههایمعتبر خارج کشور و انتشار تعداد قابل توجهی مقالات بین المللی و کتب ایمونولوژی ازدستاوردها و فعالیتهای اعضای هیأت علمی این گروه محسوب می شود.