جلسه گروه طب سالمندان دانشگاه تهران با نمایندگان بیمه‌ها در سوم تیرماه ۹۷

جلسه گروه طب سالمندان دانشگاه تهران با نمایندگان بیمه‌ها در سوم تیرماه ۹۷

26 4 1397

حذف
تک ستونه
حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن
 
در ابتدای جلسه، دکتر محمد عفت‌پناه ریاست بیمارستان ضیائیان، ضمن خوشامدگویی به حاضران، توضیحاتی را در مورد تأسیس تنها بخش طب سالمندان کشور در مهرماه ۹۴ و مشکلات و چالش‌های پیش‌روی بیمارستان و بیماران بستری در این بخش، به دلیل عدم حمایت بیمه از هزینه‌های خدمات درمانی ارائه کردند.
سپس دکتر شیما رئیسی، متخصص طب سالمندان، به سیر فزاینده جمعیت سالمندان در ایران و جهان متعاقب بهبود شاخص‌ها و پیشرفت‌ در زمینه بهداشت و درمان اشاره کرد و ضمن مرور روند صعودی تعداد موارد بستری سالمندان کشور در سال‌های اخیر، از نیاز کشور در سال ۱۴۲۵ به ۳ برابر تخت‌های فعلی بیمارستان‌ها، تنها برای ارائه خدمت به بیماران سالمند سخن گفت. این برآوردهای آماری در کنار تفاوت‌های بنیادین بیماران سالمند با سایر گروه‌های سنی، به دلیل تفاوت تظاهر بیماری‌ها، ناهمگونی بیماران، ابتلای همزمان سالمندان به چندین بیماری مزمن، مصرف داروهای متعدد، افزایش احتمال ابتلا به عوارض بیماری‌ها و ... بیانگر لزوم توجه ویژه به نیازهای درمانی این گروه آسیب‌پذیر و به کارگیری روش‌هایی با کارایی بالاتر و هزینه - اثربخش‌تر است.           
وی در ادامه، با استناد به شواهد معتبر ارائه شده ( مطالعات مداخله‌ای و کارآزمایی‌های بالینی )، چنین نتیجه‌گیری کرد که مدیریت درمان بیماران سالمند توسط متخصصان طب سالمندی، می تواند به کاهش میزان مرگ و میر، مدت بستری، نیاز به بستری مجدد در بیمارستان، بهبود نتایج بالینی از جمله وضعیت عملکردی بیماران و کاهش نیاز به خدمات پر هزینه سطوح بالاتر منجر شده و در مجموع با کاهش هزینه‌های درمانی بیماران سالمند، اقدامی هزینه - اثربخش به شمار می‌رود.
سپس، سایر اساتید گروه طب سالمندان، خانم دکتر فرناز اعتصام ( مدیر گروه طب سالمندان دانشگاه علوم پزشکی تهران )، خانم‌ دکتر زهرا وهابی ( ریاست بخش طب سالمندان بیمارستان ضیائیان )، آقای دکتر علیرضا نمازی ( هیأت علمی گروه طب سالمندان ) و آقای دکتر ابوالفضل زنده‌دل ( هیأت علمی گروه طب سالمندان ) به تفصیل از تجربه‌های خود در مدیریت بیمار سالمند با " رویکرد جامع‌نگرانه طب سالمندان " و تفاوت آن با شیوه معمول سخن گفتند.
خانم دکتر مهین السادات عظیمی، ریاست اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه جلسه به برنامه سازمان بهداشت جهانی در زمینه " مراقبت‌های ادغام یافته " و تجربه موفق سایر کشورها در به کارگیری آن اشاره کرده و  پیاده‌سازی آن در کشور را در گرو استفاده از ظرفیت‌ متخصصان طب سالمندان دانستند.
سپس اساتید گروه طب سالمندان پاسخگوی سوالات نمایندگان محترم بیمه بودند و بحث و تبادل نظر در مورد موارد مطرح شده صورت گرفته و در پایان، با نظر مثبت نمایندگان محترم بیمه مقرر شد تا در جلسه‌های بعد، جزئیات بسته‌های خدمت و چگونگی پوشش بیمه‌ای آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.


منبع:گروه طب سالمندان دانشکده پزشکی

نظرات

سوال

captcha

لیست نظرات

5/5 0 0 0