امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
23 آبان 1400

۲۳ آبان، روز جهانی دیابت با شعار دسترسی به مراقبت های دیابت

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
 به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، به استناد سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال حاضر حدود بیش از ۴۲۰ نفر از بالغین سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند؛ تخمین زده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۳۰ این عدد به ۵۷۸ و تا سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر برسد.
بیماری دیابت عامل اصلی نابینایی، قطع عضو، بیماری قلبی، نارسایی کلیه و مرگ زودرس است.
در دهه های اخیر شیوع دیابت و تعداد مرگ و میرهای ناشی از دیابت، در جهان به طور چشمگیری افزایش یافته است و این افزایش در مورد دیابت نوع 2 بسیار بیشتر بوده است. میزان ناتوانی های ناشی از دیابت خصوصا دیابت نوع دو، نیز در کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است بطوریکه دیابت یکی از عوامل اصلی ناتوانی در ایران است که هزینه ی بالایی به سیستم بهداشتی کشور تحمیل می کند تا جایی که بیش از 8.5 درصد از کل هزینه های بهداشتی کشور صرف امور مرتبط با این بیماری می شود.
حتی در پاندمی کووید ۱۹، طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد درمان ناموفق و میزان مرگ و میر در مبتلایان کرونا با بیماری زمینه ای دیابت، ۱۰ درصد بیشتر از افراد عادی است.
آگاهی و آموزش، مخاطرات این بیماری را کاهش می دهد. بیش از ۵۰ درصد، موارد دیابت نوع ۲، قابل پیشگیری هستند.
افراد مبتلا به دیابت، برای مدیریت بیماریشان نیاز به آموزش مداوم دارند. در حالی که از دو بیمار یک نفر به آموزش دسترسی ندارد.
دانشکده پزشکی تهران با داشتن اساتید برجسته و به نام در رشته های فوق تخصصی غدد و متابولیسم  که نقش به سزایی در ارائه خدمات بالینی و آموزشی به بیماران دارند، هر ساله با پذیرش بهترین ها در در آزمون دستیاری تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ در رشته داخلی و گرایش های مرتبط با بیماری ها، متخصصین بسیاری در حوزه بیماری دیابت و ارائه بهترین خدمات درمانی به بیماران تربیت می‌کند.
امسال روز جهانی دیابت، با شعار دسترسی به مراقبت های دیابت به اهمیت آموزش و آگاهی بخشی تاکید دارد.
با ارتقاء سطح آگاهی، از خود و عزیزانمان در برابر دیابت محافظت کنیم.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0