امروز : جمعه 26 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
4 اردیبهشت 1397

مؤسس شبکه یوسرن: برپایی همایش های علمی موجب تقویت روحیه جستجوگری می شود

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

مؤسس شبکه یوسرن در کنفرانس علمی بهاره این شبکه گفت:برپایی همایش های علمی موجب تقویت روحیه جستجوگری خواهد شد.

 


گالری عکس
 به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی،کنفرانس علمی یوسرن عصر دوشنبه 3 اردیبهشت 97 با حضور شش دانشمند یک درصد برتر جهان از کشورهای هلند، آلمان، فرانسه، مجارستان و چین و برنده جایزه نوبل شیمی در تالار ابن‌سینا برگزار شد.
دکتر نیما رضایی مؤسس شبکه‌ جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی در حاشیه برگزاری این کنفرانس گفت: این شبکه باهدف گسترش آموزش و پژوهش‌های علمی، اخلاق محور و بشردوستانه و درنهایت کمک به پیشرفت علم، کار خود را آغاز کرده است.
وی ادامه داد: این شبکه که با شعار علم بدون مرز فعالیتش را آغاز کرده، خود را به دانشگاه تهران محدود نساخته و خیلی سریع در سراسر ایران و حتی جهان گسترش‌یافته است. هم‌اکنون با گذشت بیش از ۲ سال از آغاز فعالیت رسمی این شبکه، بیش از 300 دانشمند یک درصد برتر دنیا و 13 برنده جایزه نوبل و 2 برنده جایزه ابل، عضو بورد مشاوران این شبکه هستند.
دکتر رضایی افزود: عضویت بیش از 6 هزار پژوهشگر از بیش از ۶۵ کشور، تشکیل ۷۰ گروه آموزشی و پژوهشی فعال، عقد تفاهم‌نامه‌ رسمی با دانشگاه‌های معتبر در آمریکا، اروپا و آسیا، ایجاد دفاتر کاری در اروپا و آسیا و چاپ بیش از ۳۰۰ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی بخشی از فعالیت‌های صورت گرفته در این شبکه است. همچنین یوسرن تاکنون بیش از ۴۰۰ رخداد علمی برگزار کرده است.
وی اجرای پروژه‌های علمی بین‌المللی و بین‌رشته‌ای و همچنین، ایجاد بستری برای ارتباط بهتر میان پژوهشگران جوان و دانشمندان مجرب در تمام جهان را از مهم‌ترین برنامه‌های این شبکه خواند و افزود: یکی از مزایای افزایش ارتباط دانشمندان جهان، جلوگیری از اجرای پژوهش‌های تکراری و هدر رفت سرمایه‌های مالی و انسانی در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های دنیا است. پژوهشگران عضو شبکه یوسرن در مقالات خود Affiliation دوم خود را یوسرن معرفی می‌کنند و به‌این‌ترتیب یوسرن به خانه‌ی دوم تمام پژوهشگران دنیا تبدیل‌شده است.
دکتر رضایی تصریح کرد: یوسرن آینده‌ خود را در این می‌بیند که بتواند در سیاست‌گذاری‌های کلان علمی اثرگذار باشد و اجازه ندهد افرادی که هرگز از نزدیک ارتباطی با دنیای علم نداشته‌¬اند، سیاست‌های کلان هزاران دانشمند و پژوهشگر دنیا را تعیین کنند.
وی بابیان اینکه، برگزاری این‌گونه همایش‌ها به تجمیع تجربیات، برقراری ارتباط مستقیم و رو درروی پژوهشگران، محققان، علم آموزان و ایجاد زمینه‌ای برای فعالیت‌های جمعی کمک شایانی می‌کند، تأکید کرد: درواقع یوسرن با متحد کردن پژوهشگران دنیا در قالب یک شبکه‌ جهانی و با افزایش ارتباطات بین این افراد می خواهد نقشی مهم و فعال در جهت‌گیری های پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های دنیا ایفا کند.
وی افزود: کنگره یوسرن هرسال در یک کشور برگزار می‌شود. میزبان سال 2016 دانشگاه علوم پزشکی تهران، سال ۲۰۱۷ دانشگاه خارکیف اوکراین بودند و میزبان کنگره سال ۲۰۱۸ کشور ایتالیا خواهد بود.
دکتر رضایی گفت: امروز در این نشست علمی 6 دانشمند یک درصد برتر دنیا از کشورهای هلند، فرانسه، آلمان، مجارستان و چین حضور داشتند که هر یک در مینیاتور تاک 12 دقیقه ای سخنرانی‌های انگیزشی ارائه دادند که همراه آن یک خطاط, نقاش و موزیسین اثر هنری از موضوع سخنرانی خلق کردند. همچنین پروفسور Robert Huber برنده جایزه نوبل شیمی سال 1988 به‌عنوان سیزدهمین نوبلیست عضو بورد مشاورین یوسرن به مدت 1 ساعت به ایراد سخنرانی پرداختند.
وی ادامه داد: هر یک از سخنرانان علاوه بر سخنرانی درزمینهٔ تخصصی خود سخنانی نیز در خصوص اینکه چگونه یک فرد می‌تواند به موفقیت راه یابد و انتظارات خود را نسبت به دنیای پیرامون تغییر دهد و در مسیر درست قرار گیرد ارائه کردند.
دکتر رضایی در پایان خاطرنشان کرد: امروزه دنیا نیاز دارد که افراد مختلف با علوم مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرند و فعالیت کنند تا منجر به یکپارچگی علم در تمامی دنیا شود.
توضیح اینکه، یوسرن (Usern) نام شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی است که توسط دکتر نیما رضایی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و ازجمله دانشمندان یک درصد برتر جهان راه‌اندازی شده است تا با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان برتر جهان زمینه تبادلات علمی را گسترش دهد. این مجموعه که از سه سال پیش پایه‌گذاری شد، مورد استقبال قابل‌توجه دانشمندان برتر از اقصی نقاط جهان قرارگرفته است. دانشمندانی از کشورهای اروپایی، امریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، تونس، مراکش، نیجریه و کشورهای آسیایی عضو فعال این شبکه جهانی هستند.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0