امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
6 خرداد 1397

بر اساس یک پایان نامه: استفاده از ژل آلوئه ورا در کاهش عوارض نوردرمانی بیماران ویتیلیگو موثراست

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن


​نتایج یک پایان نامه مقطع دکترای حرفه ای نشان داد: استفاده از ژل آلوئه ورا در کاهش عوارض نوردرمانی بیماران مبتلا به ویتیلیگو موثر است.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، ویتیلیگو يك بيمارى پوستی شايع است که هنوز پاتوژنز دقیق آن ناشناخته است ومشخصه ى آن ماکولها یا تکه های پوستی متمركز شده یا منتشراست که ناشى از دست دادن  عملكرد ملانوسیت ها در اپیدرم  است. على رغم اينكه اين بيمارى در میان بيماران مرگ و میر را ایجاد نمی کند، بلكه تاثیرات شدید بر کیفیت زندگی وبار اقتصادى- اجتماعى وروانى سنگين دارد. از سوى ديگر، استفاده از انواع گوناگون از روشها برای درمان ویتیلیگو باعث عوارض جانبی وندرتا مشكلات سيستميك شديد را می شود. لذا از درمان های طبیعی استفاده مى شود. از آلوئه ورا (يك گیاه آبدار و کاکتوس) کرم AV به عنوان یک درمان موثر برای پسوریازیس ودیگر بیماری های پوستی توصيف مى شود.
در مورد تاثير ژل آلوئه ورا در بيماران پسوریازیس مطالعه اى مختلف وزياد را وجود دارد ولى احيانا نتايج متناقض را مى دهد. تا كنون مطالعه اى در مورد بررسى تاثير ژل آلوئه ورا در بيماران ویتیلیگو كه تحت نور درمانى قرار گرفتند انجام نشده است.
در این پایان نامه جهت بررسی تاثير ژل آلوئه ورا در بيماران,ویتیلیگو تحت نور درمانى درراستای کاهش عوارض آن 42 بیمار مبتلا به ویتیلیگو وارد مطالعه شدند.
در این بررسی که به صورت مورد و شاهدی انجام شد بیماران به دوسته 21 نفری تقسیم شدند یک گروه دارونما و یک گروه ژل آلوئه ورا دریافت کردند که بعد از 8 هفته نتایج نشان داد: عوارض نوردرمانی از جمله سوزش و خارش و آریتم  در بیماران دریافت کننده ژل آلوئه ورا به طور قابل توجهی کاهش یافت.
گفتنی این پایان نامه توسط مروه اخضر دانشجوی پزشکی عمومی انجام و مود دفاع قرار گرفت.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0