امروز : چهارشنبه 1 شهریور 1 Rss | صفحه اصلی دانشکده
24 اسفند 1398

آخرین جلسه هیئت رئیسه دانشکده پزشکی در سال 98 برگزار شد/ قدردان تلاش دستیاران در بحران کرونا باشیم

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
 
در هیئت رئیسه دانشکده پزشکی اعلام شد: 60 درصد آموزش پزشکی عمومی در تعطیلی دانشگاه به علت شیوع کرونا به صورت مجازی ارائه می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، در آخرین نشست هیئت رئیسه دانشکده پزشکی در سال 98 که صبح امروز شنبه 24 اسفند در سالن شورای دانشکده برگزار شد، معاونین گزارش کوتاهی از اقدامات انجام شده در سالی که گذشت و برنامه های سال جدید ارائه کردند که البته بیشتر صحبت ها حول محور کرونا بود.
در ابتدا دکتر علی لباف معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی با اشاره به محدودیت های ایجاد شده در حوزه آموزش تخصصی بعد از شیوع کرونا در کشور گفت: با وجود نیمه تعطیل شدن برنامه های آموزشی، اقداماتی برای آموزش مجازی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر و با توجه به افزایش مراجعه بیماران به بیمارستان ها و شیوع کرونا، بیمارستان ها از ظرفیت دستیاران برای مدیریت بحران موجود استفاده می کنند که همین امر موجب اعتراض برخی از دستیاران مبنی بر چرایی حضور و ارائه خدمات درمانی در بخش های غیر مرتبط با رشته تخصصی شان شده است.
دکتر لباف با اشاره به وجود دوگانگی و تناقض در برخورد با دستیاران گفت: مسئولین حوزه سلامت کشور باید به این تناقضات توجه داشته باشند چرا که در حال حاضر با توجه به تعطیل بودن دانشجویان، دستیاران در بیمارستان ها حضور داشته و به عنوان نیروی کار به ارائه خدمات درمانی مشغول هستند ولی مطابق با قانون کار اعم از بیمه و حقوق دریافتی با آنها برخورد نمی شود.
وی با بیان این که کمیته بحران دانشگاه ها باید مشکلات دستیاران را پیگیری کنند، خاطر نشان کرد: در صورت عدم چاره اندیشی برای حل این معضل با کاهش انگیزه در میان دستیاران مواجه خواهیم شد.

در ادامه دکتر فرشاد علامه مدیر دفتر توسعه و معاون درمان بیمارستان امام خمینی گفت: در شرایط فعلی تعداد زیادی از دستیاران رشته های غیر عفونی و داخلی برای حضور در بیمارستان و ارائه خدمات درمانی اعلام آمادگی کرده اند همچنین غیر از دستیاران، تعدادی از دانشجویانی که مشغول به تحصیل یا افرادی که در مقاطع تخصص یا پزشکی عمومی فارغ التحصیل دانشگاه بودند نیز به ارائه خدمات مشغول هستند.
وی افزود: در کنار برخی ناملایماتی که وجود دارد، حضور مداوم دستیاران در درمان بحران کرونادر بیمارستان ها،  به مثابه الگوی رفتار حرفه ای است و باید قدردان تلاش آنها بود.
دکتر آرش عکاظی معاون آموزش پزشکی عمومی دانشکده پزشکی گفت: بعد از شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه ها، آموزش مجازی با استفاده از سامانه نوید در دانشکده فعالیت خود را آغاز کرد و اساتید و گروه هایی که در بازه زمانی اسفند و فروردین باید دروس خود را ارائه می کردند از طریق سامانه نوید اموزش خود را بارگذاری و ارائه کردند.
وی با بیان این که 60 درصد دروس مجازی شده اند، تصریح کرد: درس هایی که به صورت مجازی ارائه نشدند در طریق کلاس های اضافه و به صورت جبرانی پس از خاتمه بحران کرونا ارائه خواهند شد.

دکتر شاهین آخوندزاده معاون پژوهشی دانشکده پزشکی نیز از مجوز برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه به صورت مجازی خبر داد و گفت: مجوز برگزاری به صورت شفاهی به گروه ها اعلام و در چند گروه از جمله ارتوپدی و روانپزشکی برگزار شده است.
وی از تخصیص اعتبار و گرنت  پژوهشی برای طرح‌های تحقیقاتی با موضوع بیماری کووید 19 و ویروس کرونا خبر داد و گفت: طبق بودجه اختصاص یافته از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه ها، محققان می‌توانند طرح‌های خود را در سامانه پژوهش‌یار ثبت کنند این طرح ها در اسرع وقت موردبررسی و تصویب قرار خواهند گرفت.
دکتر آخوندزاده با بیان این که کرونا به عنوان یک بیماری نوظهور بستر مناسبی برای پژوهش است تا تجربیات بالینی خود را در اختیار دنیا قرار دهیم؛ گفت: برای جلوگیری از انتشار مقالات علمی با مستندات اشتباه، هر مقاله ای پیش از انتشار باید تاییدیه معاونت پژوهشی دانشگاه را داشته باشد.
دکتر ایرج کاشانی معاون آموزش تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی، با اشاره به برگزاری آزمون جامع در گروه اخلاق پزشکی گفت: پیش از این هفت گروه علوم پایه درخواست مجوز برگزاری آزمون جامع را داشتند که به علت  شرایط پیش آمده فقط در گروه اخلاق برگزار شد.
وی از رایزنی با دانشگاه برای ارائه پروپوزال پیش از شرکت در آزمون جامع خبر داد و گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند پیش از شرکت در ازمون جامع پروپوزال خود را به گروه ارائه کنند اما ثبت آن منوط به شرکت و قبولی در آزمون جامع می باشد.
معاون آموزش تحصیلات تکمیلی ادامه داد: آموزش مجازی در گروه های علوم پایه از طریق سامانه نوید و اسکایپ در حال برگزاری است.
دکتر شهریار نفیسی رئیس دانشکده پزشکی ضمن تبریک فرارسیدن سال نو به همکاران دانشکده پزشکی در خصوص اقدامات انجام شده در دانشگاه برای مقابله با بحران کرونا توضیحاتی ارائه کرد و در پاسخ به مباحث مطرح شده توسط اعضای هیئت رئیسه، نیز نقطه نظرات خود را بیان نمود.

گفتنی است عکس یادگاری اعضای هیات رئیسه که به علت شیوع کرونا با رعایت فاصله ایمن در کنار یکدیگر قرار گرفتند، حسن ختام آخرین جلسه هیات رئیسه دانشکده پزشکی در سال 98 بود.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0