امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
12 مهر 1399

دکتر نفیسی: همکاری اساتید دانشکده پزشکی با سایر دانشکده ها طی تفاهم نامه ای مکتوب و مستند شود

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، جلسه هیات رئیسه دانشکده پزشکی صبح روز شنبه 12 مهر در سالن شورا برگزار شد، در ابتدای جلسه و پیش از دستور دکتر رویا ستارزاده معاون امور هیات علمی از اجرای طرح ارزشیابی الکترونیک اعضای هیات علمی در گروه قلب خبر داد و گفت: اساتیدهمکار، دستياران دوره های تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ، کارورزان و کارآموزان به عنوان پاسخ دهندگان به گويه ها میتوانند نسبت به تکمیل فرم ارزیابی اقدام کنند.

 وی افزود: در حال حاضر اعضای هیات علمی گروه قلب میتوانند با نام کاربری و شناسه عبور سیستم شعاع وارد سیمرغ شوند و نسبت به سوالات مطرح شده، اقدام به پاسخگویی نمایند، نتایج ارزشیابی برای پیشگیری از هرگونه تعارض منافع به صورت محرمانه و ناشناس برای عضو هیات علمی که مورد ارزیابی قرار گرفته، ارسال خواهد شد.در حال حاضر فرم هاي ارزشيابي تعهد حرفه اي فقط براي اعضاي هيات علمي گروه هاي آموزشي باليني طراحي شده است و هنوزبراي اساتيد گروه هاي آموزشي علوم پايه تعريف نشده و بندهای مورد ارزیابی شامل مسئولیت پذیری، کیفیت آموزش، حضور در فعالیت ها، تلاش در جهت ارتقای فعالیت های آموزشی گروه و... است.
در ادامه و بیان دستور اصلی جلسه، موضوع چگونگی همکاری اعضای هیات علمی دانشکده پزشکی با سایر دانشکده ها توسط معاون آموزشی پزشکی عمومی، آموزش تخصصی و فوق تخصصی و آموزش تحصیلات تکمیلی مطرح شد، دکتر آرش عکاظی معاون آموزش پزشکی عمومی در این خصوص گفت: اساتید گروه های علوم پایه سالهاست که تدریس دروس مرتبط و مورد نیاز سایر دانشکده ها را انجام میدهند اما نیاز سایر دانشکده ها محدود به اساتید علوم پایه نبوده و شامل گروه های بالینی نیز می شود و انتظار دارند که درس های بالینی را نیز اساتید دانشکده پزشکی تدریس کنند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت مالی و محدودیت بودجه دانشگاه، سیاست دانشگاه نیز بر کاهش حداقلی حق التدریس ها و حفظ کیفیت آموزش با استفاده از توان علمی اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه است و درخواست ها با استفاده از چرخه ی سیپاد ثبت شوند تا برنامه درسی و ساعت تدریس اساتید مشخص باشد.
دکتر عکاظی به بندهای پیشنهادی دانشکده پزشکی در راستای تدریس اعضای هیات علمی دانشکده در سایر دانشکده ها اشاره کرد و گفت:  تمام واحدهای عملی سهم دانشکده از فضای فیزیکی آزمایشگاه مواد مصرفی وحقوق پرسنل تامین شود، در مواردی که سقف ساعت استاد تکمیل شده لازم است حق التدریس مطابق با ضوابط از طرف دانشکده تامین و پرداخت گردد.
دکتر آخوندزاده با انتقاد از هرگونه مقاومت اساتید برای تدریس در فضایی خارج گروه مربوطه گفت: این روش مسیری است که اساتید در سطح دانشگاه شناخته می شوند همچنین برای تدریس در دوره های کارشناسی باید از بهترین اساتید استفاده شود.

 دکتر ایرج کاشانی معاون آموزش تحصیلات تکمیلی در این خصوص گفت: گروه های علوم پایه سالیانی است که آموزش برای گروه های  آموزشی سایر دانشکده ها تدریس می کنند اما در حال حاضر شرایط به گونه ای شده است که دانشکده ها می‌خواهند قبل از اینکه برنامه آموزشی اساتید در دانشکده پزشکی مشخص باشد، طبق ساعات اعلام شده از طرف دانشکده دعوت کننده برنامه خود را هماهنگ کنند. همچنین  اساتید آموزشی بالینی اشتیاق چندانی برای همکاری با آن دانشکده ها ندارند.
 دکتر علی لباف معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی گفت: متاسفانه سازوکار مشخصی برای هماهنگی و دعوت از اساتید گروه های بالینی وجود ندارد.
در ادامه دکتر لباف درخصوص بررسی نامه آقای دکتر علامه در خصوص مرزبندی خدمات آموزشی، درمانی با خدمات صرفا درمانی در گروه های بالینی صحبت کرد و گفت:در حال حاضر حجم کار در بیمارستان ها زیاد شده و در برخی گروه ها تعداد دستیاران به ظرفیت تعیین شده نمی رسد. زمانی ورودی به اورژانس بیمارستان امام که نمونه ای از حجم کار درمانی است 70 نفر بود که در حال حاضر به 270 نفر رسیده است، افزایش حجم بیماران در حالی است که تعداد دستیاران افزایشی نداشته و بعضا کاهش هم داشته است.
وی افزود: نامه دکتر علامه معاون درمان دانشگاه که دغدغه آموزشی دارد، می گوید که تا کجا قرار است بیماران به صورت آموزشی ویزیت و درمان شوند باید یک سقف تعیین کرد برای مثال از 50 بیمار مراجعه کننده به بخش جراحی 30 بیمار آموزشی و باقی توسط یک فرد ویزیت شوند در واقع هم رسیدگی به بیماران  و کیفیت آموزش بهتر خواهد بود.
دکتر آخوندزاده در خصوص برنامه پزشک پژوهشگر توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این برنامه بالاترین فرصت تحصیلی آموزش عالی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که به پزشکان تعلق میگیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: در برنامه پزشک پژوهشگر این فرصت فراهم شده تا فرد متقاضی علاوه بر تحصیل در مقاطع بالینی تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ در یک زمینه خاص تخصصی مرتبط با رشته بالینی خود نیز آموزش دیده و مدرک PHD را کسب کنند.
معاون پژوهشی دانشکده پزشکی ادامه داد: پذیرش دستیاران این برنامه در قالب ظرفیت استعدادهای درخشان و یا مازاد بر ظرفیت ورودی دوره های تخصصی یا فوق تخصصی در دانشگاه های کشور است و تاکنون و طی 6 سال اخیر  51 نفر با این مدل جذب شده اند که شرکت در امتحان ورودی دستیاری تخصصی و یا فوق تخصصی/فلوشیپ و کسب حداقل ۹۰ درصد حدنصاب رشته از جمله شرایط ورود به این دوره است.
دکتر شهریار نفیسی رییس دانشکده پزشکی، درجمع بندی جلسه هیات رئیسه در خصوص تدریس اساتید در سایر دانشکده ها گفت: طبق مصوبه دانشگاه، حق تشکیل دپارتمان مشابه در دانشکده ها وجود ندارد، دانشکده ها تمایل داشتند که مطابق با نیاز گروه هایشان عضو هیات علمی استخدام کنند که مغایر با سیاست های دانشگاه بود.

وی با تاکید بر همکاری اعضای هیات علمی دانشگاه با دانشکده ها گفت: این همکاری نباید موجب سوء استفاده شود و نیازمند یک رابطه معقول است. صرفا مباحث مالی مطرح نیست بلکه باید حدود این همکاری و ارتباط مشخص شود.
رئیس دانشکده پزشکی تصریح کرد: برای شفاف بودن و در عین حال تسریع در روند کار، بهتر است درخواست دانشکده ها به دانشکده پزشکی و از طریق دانشکده پزشکی به گروه ها ارجاع شود و در نهایت طی قرارداد مکتوب میان دانشکده ها مشخص شود تا میزان همکاری دانشکده پزشکی با سایر دانشکده ها مشخص و مستند شود. دکتر نفیسی در خصوص مرزبندی خدمات آموزشی، درمانی با خدمات صرفا درمانی در گروه های بالینی گفت: بهترین و بیشترین کمکی که می شود به مواجهه با افزایش حجم کار در بیمارستان ها کرد این است که با جذب نیروهای درمانی که گروه ها درخواست کرده اند موافقت شود.
رئیس دانشکده پزشکی در ادامه با استقبال از برنامه پزشک پژوهشگر گفت: از طریق این برنامه ها میتوانیم افراد توانمند را شناسایی و حمایت کنیم افرادی که منشا اثر و خدمات به دانشگاه و کشور خواهند بود.
وی ادامه داد: این برنامه در عین این که نقاط مثبت دارد اما ضعف هایی هم دارد از جمله این که برای یک متخصص خوب شدن  توانمندی های دیگری علاوه بر از پژوهشگر بودن لازم است. همچنین امتیازات زیادی که به فراگیران این برنامه اعطا می شود از عدالت آموزشی به دور است. اگر می شد که امتیازات کمتری به فراگیران داد و به ازای آن تعداد بیشتری  وارد این دوره می شدند بهتر بود.علاوه بر این پیشنهاد می شود دوره های کوتاه تر پژوهشی مانند MSC برای دانشجویان پزشکی و دستیاران طراحی و اجرا گردد.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0