امروز : جمعه 26 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
19 خرداد 1397

جلسه هیات رئیسه دانشکده پزشکی به میزبانی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی برگزار شد

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
جلسه هیات رئیسه دانشکده پزشکی به میزبانی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی برگزار شد
جلسه هیات رئیسه دانشکده پزشکی به میزبانی گروه فیزیک و مهندسی  پزشکی و با حضور اعضای هیات رئیسه و اعضای هیات علمی این گروه صبح امروز 19 خرداد ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی در ابتدای این جلسه دکتر نفیسی رئیس دانشکده پزشکی حضور هیات رئیسه در گروه های آموزشی را فرصت مغتنمی برای مجموعه عنوان کرد و گفت: در این جلسات اعضای هیات رئیسه از نزدیک در جریان امور گروه، مشکلات و چالش ها قرار می گیرند.

در ادامه دکتر آی مدیر گروه فیزیک و مهندسی پزشکی گزارشی از عملکرد گروه ارائه کرد و گفت: متاسفانه گروه فیزیک و مهندسی پزشکی را تنها با دو واحد درسی می شناسند در حالی که با همکاری این گروه با سایر گروه های آموزشی و سایر دانشکده های دانشگاه قریب به 60 واحد درسی در مقاطع پزشکی عمومی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی تدریس می شود.

وی با اشاره به فعالیت آموزشی این گروه و تعامل با معاونت بین الملل گفت: بر اساس کوریکولوم آموزشی مصوب دانشجویان خارجی نیز پذیرش می شوند.

مدیر گروه فیزیک و مهندسی پزشکی تصریح کرد:160 دانشجوی تحصیلات تکمیلی 72 نفر در مقطع دکترای تخصصی و 88 نفر در مقطع کارشناسی ارشد در این گروه مشغول به تحصیل هستند که با کمبود فضای فیزیکی و امکانات و تجهیزات کار بسیار مشکلی است از این رو از  فضای فیزیکی مراکزی که تحت مدیریت اعضای هیات علمی است نظیر آزمایشگاه پیش بالینی،مرکز رشد فناوری های نوین و... استفاده می کنیم  که البته فعالیت های خارج از دانشکده اعضای هیات علمی به لحاظ کسر ساعت کاری و غیبت مشکل آفرین شده است.

دکتر آی سیستماتیک کردن روال های آموزشی و پژوهشی را از جمله اقدامات در دوران مدیریت 4 ساله خود عنوان کرد و افزود: در این مدت بالغ بر 80 فرم طراحی و تدوین شد که دانشجو از بدو ورود ملزم به تکمیل کردن آن هستند که به نوعی پرونده تحصیلی هر دانشجو است.

عضو هیات علمی دانشکده پزشکی با اشاره به مشکلات مالی و بودجه خاطر نشان کرد: معمولا امکانات و تجهیزات مورد نیاز با کمک مالی خود اعضای هیات علمی گروه تامین می شود و تنخواهی که از سوی دانشکده در اختیار گروه قرار می گیرد حتی کفاف هزینه های جاری و ماهانه گروه را نمیدهد.

مدیر گروه فیزیک و مهندسی پزشکی مستهلک بودن امکانات و تجهیزات، کمبود فضای فیزیک را از جمله مشکلات گروه دانست و افزود: با توجه به این که گروه با معاونت بین الملل و پذیرش دانشجوی شهریه پرداز و خارجی همکاری دارد هیچ گونه بار مالی مثبتی برای گروه نداشته است که در راستای ارتقای خدمات بین الملل باید هزینه در نظر گرفته شود.

دکتر آی عدم همکاری سیستماتیک میان گروه فیزیک ومهندسی پزشکی و بیمارستان ها از بزرگترین نقطه ضعف گروه عنوان کرد و گفت: غالبا نیاز به ارتباط با بخش های بالینی و درمانی با ارتباطات فردی و رایزنی های شخصی رفع می شود.

در ادامه سایر اعضای هیات علمی گروه مشکلات، چالش ها و درخواست ها خود را با اعضای هیات رئیسه درمیان گذاشتند که کمبود فضای فیزیکی و تجهیزات، عدم ارتباط و همکاری سیستماتیک گروه با گروه های بالینی و بخش های درمانی در بیمارستانها از مهمترین مشکلات مطرح شده بود همچنین اعضای هیات علمی بر توانمندی اعضای هیات علمی و ظرفیت بالای گروه فیزیک  و مهندسی پزشکی در توسعه فناوری تاکید داشتند که جهت بروز و ظهور آن باید بستر لازم فراهم شود.

 پس از بیان نظرات و درخواست های اعضای هیات علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی، دکتر کاشانی معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی، گزارشی از وضعیت گروه ارائه داد و گفت: طبق نظر سنجی از فراگیران و بازدید هیات بورد از گروه، عدم حضور اساتید و در دسترس نبودن آنها و برگزاری کلاس درس توسط دانشجویان دکترا و برگزاری کلاس مشترک برای دانشجویان ارشد و دکترا از ضعف های این گروه است.

در ادامه دکتر آخوندزاده معاون پژوهشی گروه در تشریح وضعیت پژوهشی گروه اظهار داشت: بیش از 40 درصد طرح های تحقیقاتی  مصوب در دانشکده مربوط به گروه فیزیک و مهندسی پزشکی است اما از نظر مستندات و سایتیشن رتبه گروه  4 و 5 است که در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.
استاد بهادری در ادامه این نشست اظهار داشت: گروه فیزیک و مهندسی پزشکی از نظر فردی بسیار غنی است و و اعضای هیات علمی گروه از افراد شاخص در سطح کشور هستند اما به لحاظ گروهی باید بازدهی بیشتر شود و گروه به مثابه یک کتابخانه و محل رجوع سایر گروه ها باشد.

وی افزود: گروه فیزیک و مهندسی پزشکی مانند مغز دانشکده پزشکی است و عملا مانند یک گروه بالینی است.

در ادامه دکتر ساعدی، سیما، عکاظی، توکلی،رضایی، عمیدی، و ستارزاده به مشکلات و چالش های مربوط به حوزه معاونت خود پاسخ دادند.

دکتر نفیسی در رابطه با ارتباط گروه با بخش ها و گروههای بالینی اظهار داشت: دراین راستا مدیران گروه ها باید تعامل و ارتباط بیشتری با هم داشته باشند تا فضا برای ارتباطات بیشتر فراهم شود.

وی در رابطه با دانشجویان شهریه پرداز و خارجی گفت: هیچ مبلغی از سوی این دانشجویان در اختیار دانشکده قرار نمی گیرد و اگر به حساب دانشده واریز شود قطعا میان گروهها تقسیم خواهد شد.

رئیس دانشکده پزشکی در راستای حل مشکل کسر کار و  فعالیت آموزشی و پژوهشی اعضای هیات علمی در خارج از دانشکده گفت: بهتراست در ابلاغ اعضای هیات علمی میزان فعالیت و حضور آنها در بخش های درمانی و یا میزان حضور در دانشکده قید شود.

همچنین در پایان پیشنهاد شد واحد مربوط به فیزیک و مهندسی پزشکی در کوریکولوم دانشجویان پزشکی عمومی در ترم 5 و دوره فیزیوپاتولوژی ارائه شود و نیز یک واحد به صورت اختیاری شامل مباحث جدید این رشته ارائه شود.
..


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0