امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
12 آذر 1397

دکتر کریمی: اعضای هیات علمی که جذب می شوند باید علاقه مند به دانشگاه باشند و انتظارات آن را برآورده سازند

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
در هیات رئیسه دانشگاه، برنامه‌ها و چالش‌های گروه آموزشی جراحی بررسی و اقدامات انجام‌شده در زمینه برگزاری اجلاس منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در کیش تشریح شد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی به نقل از روابط عمومی دانشگاه در این نشست که عصرگاه روز یکشنبه 11 آذر 97 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، ابتدا دکتر جعفریان نماینده تام‌الاختیار دانشگاه در نشست منطقه‌ای پیمان گروه هشت و مجمع جهانی سلامت و دکتر تکیان معاون بین‌الملل دانشکده بهداشت، گزارشی از حضور تیم دانشگاه در دهمین نشست مجمع جهانی سلامت و اقدامات دبیرخانه نشست منطقه‌ای این مجمع را ارائه کردند.


گزارش دبیرخانه نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت
دکتر جعفریان با اشاره به تأکید وزیر بهداشت در برگزاری این نشست گفت: وزارت بهداشت منابع موردنیاز برگزاری نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در  کیش را تقبل کرده است و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز از برگزاری این نشست حمایت می‌کند.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای ایجاد دفتر گروه هشت در دانشگاه گفت: علاوه بر نشست منطقه‌ای که در کیش برگزار می‌شود؛ ایجاد این دفتر امکان توسعه همکاری‌های مشترک دانشگاه با دانشگاه‌های عضو گروه هشت را فراهم می‌کند.
دکتر جعفریان مهم‌ترین دغدغه برگزاری این نشست را حضور مدعوین خارجی با توجه به شرایط موجود کشور دانست و گفت: بااین‌وجود 100 نفر از اعضای گروه هشت برای حضور در اجلاس کیش اعلام آمادگی کردند.

بررسی عملکرد گروه آموزشی جراحی 
پس از ارائه پیشنهادها و نظرات اعضای هیات رئیسه در زمینه گزارش ارائه‌شده، عملکرد گروه آموزش جراحی موردبحث و بررسی قرار گرفت.
دکتر ظفرقندی مدیر گروه جراحی به تشریح وضعیت این گروه پرداخت و مهم‌ترین تمرکز گروه را در زمینه ترویج شیوه معلمی دانست و گفت: حدود 9 بیمارستان دانشگاه تحت پوشش گروه جراحی هستند و بیش از 100 عضو هیات علمی در گروه‌های جراحی عمومی، جراحی قلب و عروق، جراحی توراکس، جراحی اطفال، جراحی عروق و جراحی پلاستیک و ترمیمی فعالیت دارند.
وی با اشاره به تعداد دستیاران گروه جراحی گفت: 69 دستیار جراحی عمومی و بیش از 30 دستیار فوق تخصصی جراحی پلاستیک، اطفال، عروق، قلب و توراکس در بیمارستان‌های دانشگاه آموزش می‌بینند.
مدیر گروه جراحی دانشگاه با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه آموزش گفت: یکی از برنامه‌هایی که اجرا می‌کنیم، برگزاری آزمون جامع برای تمامی دستیاران جراحی عمومی سه بیمارستان امام خمینی، سینا و شریعتی است. در این آزمون همه اساتید حضور دارند و فرصت خوبی برای تبادل‌نظر و همسویی بین بخش‌های مختلف فراهم و به آمادگی دستیاران در آزمون بورد هم کمک می‌شود.
دکتر ظفرقندی با تأکید بر توجه گروه جراحی به آموزش کارآموزان و کارورزان و اقدامات گسترده‌ای که در این زمینه صورت می‌گیرد گفت: کارگاه ATLS با همکاری گروه‌های جراحی عمومی، ارتوپدی، جراحی اعصاب و طب اورژانس باهدف ارتقا سطح دانش تروما در کشور برگزار می‌شود و امیدواریم با این اقدام میزان مرگ‌ومیر ناشی از حوادث در بیمارستان‌ها کاهش یابد.
وی با اشاره به ساماندهی حضور دانشجویان در کلاس‌های جراحی  گفت: با اقداماتی که صورت گرفته، میزان حضور دانشجویان در کلاس‌های درس جراح نظری و عملی جراحی از 20 درصد به 90 درصد افزایش‌یافته است.
مدیر گروه جراحی دانشگاه، در توضیح فعالیت‌های پژوهشی این گروه گفت: ارتباط نزدیکی بین گروه و مراکز تحقیقاتی مرتبط با جراحی برقرار کردیم به‌عنوان نمونه پایان‌نامه‌ها با همکاری مرکز تحقیقات تروما تدوین می‌شوند تا امکان استخراج مقاله افزایش یابد.
وی با اشاره به ایجاد بانک اطلاعاتی پایان‌نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی گفت: از سال 90 تا تیرماه 97 در مقطع پزشکی عمومی 170 و در مقطع تخصصی 129 پایان‌نامه پیشنهاد و 52 طرح تحقیقاتی ارائه‌شده است. همچنین بیش از 80 پایان‌نامه در مقطع فوق تخصصی رشته‌های مختلف پیشنهادشده است.
دکتر ظفرقندی با تأکید بر فعالیت گروه در زمینه تحقق برنامه 4 ساله دانشکده و دانشگاه گفت: به این منظور با اعضای هیات علمی جوان جلسات جداگانه‌ای را برگزار می‌کنیم تا ضمن شنیدن نظرات آن‌ها انتظارات گروه و دانشگاه را به آنان اعلام نماییم.
مدیر گروه جراحی دانشگاه با اشاره به ایجاد بخش‌های فلوشیپ جدید در دانشگاه گفت: در این مدت فلوشیپ جراحی پیوند کبد و هپاتوبیلیاری، جراحی پستان، کولورکتال،  لاپاروسکوپی، جراحی عروق را در دانشگاه راه‌اندازی کردیم.
وی در پایان سخنان خود بابیان اینکه گروه جراحی، یکی از گروه‌های پرافتخار دانشگاه است با ذکر نام از اساتید این گروه که در جشنواره‌های مختلف برگزیده شدند یادکرد.
سپس هریک از اعضای هیات رئیسه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

تاکید بر رفع نیاز بخش های جراحی
دکتر کریمی رییس دانشگاه در جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده گفت: در هیات رئیسه دانشگاه، برنامه‌ریزی‌شده که گروه‌های آموزشی به‌تدریج گزارشی از مجموعه فعالیت‌های رشته خود را به دانشگاه ارائه دهند تا هم در این زمینه اطلاع‌رسانی شود و هم دانشگاه به رفع مسائل و مشکلات آنان کمک نماید.
رییس دانشگاه با تأکید بر توجه دانشگاه به آموزش پزشکی عمومی گفت: با توجه به این رویکرد، ابتدا از گروه داخلی و سپس از گروه جراحی دعوت کردیم که برنامه‌ها و چالش‌های خود را به دانشگاه اعلام کنند. 
وی یادآور شد: افزون بر گروه‌های آموزشی از پژوهشکده‌ها و گروه‌های تحقیقاتی دانشگاه نیز دعوت خواهیم که برنامه‌های خود را در هیات رئیسه مطرح کنند و تاکنون پژوهشکده علوم دارویی به‌عنوان نخستین مرکز به هیات رئیسه دعوت‌شده است.
دکتر کریمی در بخش دیگری از سخنان خود، عملکرد گروه جراحی دانشگاه را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به ویژگی‌های دکتر ظفرقندی گفت: با شناختی که از دکتر ظفرقندی دارم و با توجه به عملکرد خوبی که ایشان دارند با اطمینان می‌توان دکتر ظفرقندی را به‌عنوان یک معلم واقعی در دانشگاه مثال زد. جنبه‌های اخلاقی، رفتاری و حرفه‌ای ایشان در ارتباط با سطوح مختلف فراگیران و حتی اساتید جوان می‌تواند به‌عنوان الگو موردتوجه قرار گیرد.
وی با اشاره به انتظارات دانشگاه از گروه جراحی گفت: بخش جراحی بیمارستان امیراعلم که درگذشته جزء بهترین بخش‌های جراحی دانشگاه بوده در حال حاضر با مشکل کمبود هیات علمی مواجه است و انتظار داریم گروه جراحی با همکاری دانشکده پزشکی زمینه جذب جراحان جوان را به این بخش فراهم کند تا بتواند همچون گذشته فعالیت‌های خود را توسعه دهد.
رییس دانشگاه بابیان اینکه کمبود در بخش‌های مختلف جراحی وجود دارد افزود: به‌مرور زمان نیروهای خوب را معرفی کنید تا بخش‌های جراحی ازنظر نیروی انسانی بازسازی و نوسازی شده و  فعالیت این بخش  احیا شود.
دکتر کریمی درخصوص نیاز بخش زنان به همکاری گروه جراحی گفت: درگذشته بیمارستان سینا انکال بیمارستان زنان بود؛ لازم است این بیمارستان همچنان این مسئولیت را تقبل کند و بیمارستان زنان را موردحمایت قرار دهد.
وی با تأکید بر تعامل اعضای هیات علمی جوان با دانشکده پزشکی گفت: دوره‌ای که من مسئولیت دانشکده پزشکی را بر عهده داشتم قبل از جذب هیات علمی با تک‌تک آنان مصاحبه می‌کردم. از دکتر نفیسی هم می‌خواهم پیش از جذب هیات علمی‌های جوان با آنان مصاحبه کند و انتظارات دانشکده و دانشگاه را برای آنان تشریح کند. افرادی که به‌عنوان هیات علمی جذب می‌شوند باید علاقه‌مند به دانشگاه باشند.
وی در حسن ختام کلام خود، به بیان خاطره‌ای از دکتر ظفرقندی در دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: دکتر ظفرقندی علاوه بر آموزش آکادمیک، در دوران جنگ تحمیلی نیز در همه زمینه‌ها به جوانان آموزش می‌دادند و برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنم.
گالری عکس 
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: جمشید ربیعی 


حذف
ویرایشگر متن
ویرایش کنید


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0