امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
12 مهر 1399

دکتر حداد عادل در مراسم یادبود دکترتوکلی: محبت بزرگترین عنصر وجودی مرحوم توکلی بود/ شخصیتی برجسته، عمیقا متدین و انقلابی

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده پزشکی مراسم یادبود دکتر جواد توکلی عضو هیات علمی گروه ژنتیک و معاون سابق دانشجویی فرهنگی دانشکده پزشکی، با حضور دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه، دکتر شهریارنفیسی رئیس دانشکده پزشکی، اعضای هیئت رئیسه دانشکده پزشکی، جمعی از مسئولین دانشکده و دانشگاه ظهر روز شنبه 12 مهرماه در تالار ابن سینا برگزار شد.

 در ابتدای این مراسم دکتر شهریار نفیسی گفت: دکترتوکلی دوست عزیز همه ما در هیئت رئیسه از میان ما رفت، تسلیت خود و اعضای هیئت رئیسه دانشکده را خدمت خانواده عزیز و اساتید گرانقدر اهالی علم و فرهنگ تقدیم می دارم.
 وی افزود: این مراسم به علت محدودیت های کرونایی به صورت زنده با حضور همکاران و دوستداران آن مرحوم در فضای اسکای روم نیز پخش می شود.
وی ادامه داد: سابقه آشنایی من با مرحوم توکلی به سالها پیش و بیمارستان شریعتی باز می‌گردد اما عمده آشنایی و همکاری ما در زمان ریاست دکتر نیری و در هیئت رئیسه دانشکده بود که از آن تاریخ فرصت داشتم از نزدیک با دکتر آشنا شوم، شخصیتی که از هر نظر نمونه بودند بسیار متواضع، فروتن، مهربان، خیرخواه و مناسب پستی بود که سال‌ها در آن خدمت می کرد، او همیشه دغدغه دانشجویان را داشت و در این سال‌ها فعالیت‌های فاخری در حوزه فرهنگ ارائه کرد.
دکتر نفیسی از مرحوم توکلی به عنوان فردی مایه آرامش یاد کرد و گفت: گاهی که خسته و دلتنگ می شدم، قدری همصحبتی و گفتگو با او مایه آرامش بود، انسان اهل مطالعه و دانشمندی که به سبب اطلاعات و ارتباطات گسترده ای که داشت از دانش او بهره می‌بردیم. در جریان برگزاری جشن ها مانند جشن دوره گذر، فارغ التحصیلی و یا روپوش سفید بسیار انرژی می‌گذاشت.
وی ادامه داد: مرحوم توکلی همیشه دغدغه دانشجویان را داشت، چند سالی بود که پیگیر فراهم کردن فضایی آرامش بخش و مناسب برای استراحت دانشجویان بود حتی در دوران بیماری نیز پیگیر بودند و دوره ای از اوج بیماریشان متن به همراه مبلغ قابل توجهی را برای این کار در اختیار دانشکده قرار دادند حتی نام هم انتخاب کرده بودند دو فضای مجزای برای استراحت دانشجویان پسر و دختر به ترتیب کومه مهر و کومه ماه. که امیدواریم به همراهی و همکاری دوستان دکتر توکلی به آرزوی ایشان جامعه عمل بپوشانیم. 
رئیس دانشکده پزشکی با اشاره به ذوق ادبی مرحوم توکلی و متن هایی که برای مراسم های مختلف می نوشت گفت: برای جشن روپوش سفید مرسوم بود دانشجویان متن قسم نامه پزشکی را قرائت کنند، چند سال پیش از دکتر درخواست کردم متنی غیر از سوگندنامه پزشکی تحت عنوان عهدنامه برای این مرحله از رشته پزشکی بنویسد، که با دست خودشان نوشتند و عکس آن موجود است.
 دکتر نفیسی در ادامه بخشی از متن عهدنامه را به این مضمون قرائت کرد: 
در امتداد  پیمان "الست" و حسب موهبت ها  ونعمت های بی شماری که حکیم لطیف نصیب  این بنده خود فرمود، بویژه در قبال این مشیّت و تقدیر الهی در سرنوشت زندگی ام که حرفه ای بس مقدس را در پیش روی ام قرار داد، تابدانجا که می تواند به اسمای حسنای " طبیب" و " محیی" تبرّک یابد؛ عهد می بندم که این الطاف واسعه را با خدمتی خالصانه و نیتی خداپسندانه شاکر باشم تا  ضمن اداي دين به فداكاري هاي بي دريغ و مهرورزي هاي جانانه پدر و مادرم، باشد كه در پيشگاه ربوبي سربلند و نيك فرجام گردم. 
وی به انس مرحوم توکلی با اشعار سایه«هوشنگ ابتهاج» اشاره کرد و گفت: طی تماسی که در دوران بیماری با ایشان داشتم گفتند: سالهاست با سروده های استاد سایه موانست دارم و الان می فهم شعری که بسیار دوست داشتم مناسب این روزهایم بوده:
چه غم دارد ز خاموشی درون شعله پروردم
که صد خورشید آتش برده از خاکستر سردم
محبت بزرگترین عنصر وجود مرحوم توکلی بود/ شخصیتی برجسته، عمیقا متدین و انقلابی
دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب در مراسم یادبود دکتر جواد توکلی درگذشت این استاد فرهیخته را به همکاران و دانشجویان ایشان تسلیت گفت و افزود: شاید در ذهن شما ایجاد شود چرا در مراسم دکتر توکلی از حدادعادل دعوت شده که نه پزشک است نه آملی که همشهری دکتر باشد.

وی ادامه داد: من خود را صاحب عزا می دانم فاصله سنی من با مرحوم توکلی ۲۲ سال است و به نوعی در رده فرزندان من است، امروز بعد از فقدان این استاد چهار نسل از خانواده من تاسف میخورند از مادرم تا خودم، فرزندانم و نوه‌های من هیچگاه محبت های دکتر را فراموش نمی‌کنند.
 دکتر حداد عادل به سابقه آشنایی خود و دکتر توکلی اشاره کرد و گفت: در دهه ۶۰ که معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش و مسئول رسیدگی به کتب درسی بودم از طرف معلمین و مردم نامه های زیادی به اداره ما ارسال می‌شد که در این میان نامه ای از یک دانش آموز از شهر آمل در مورد کتاب درسی نظرم را جلب کرد تمام آن نامه ها را می‌خواندم جواب می‌دادم اما می‌دیدم فراتر از یک دانش‌آموز است  به قولی خوبان فراوان دیدم اما تو چیز دیگری.
وی ادامه داد: من نامه‌ها را جدی می گرفتم و به تمام شان جواب میدادم و همه را نگهداری کردم تا اینکه جواد دوران دبیرستان را تمام و در دانشگاه مشهد پذیرفته شد، زمانی برای سخنرانی از طرف انجمن اسلامی دانشگاه مشهد دعوت شدم و اولین دیدار حضوری ما در آنجا بود این دیدارها در تهران ادامه داشت و با رفت و آمد خانوادگی تداوم پیدا کرد به دلیل محبت‌های جواد، از بس محبت می‌کرد آدم را شرمنده خودش می کرد.
وی اظهار داشت:  تصویری که در این سی و چند سال در ذهنم نقش بسته را در چند جمله بیان می‌کنم، مهمترین عنصر جواد محبت بود مهرورزی بود، او گل بی خار بود، مسئولیت پذیر، دارای وجدان کاری، سختکوش، خوش بیان، دانشمند خوش محضر و بسیار مودب بود. بعد از محبت ادب بزرگترین عنصر دکتر توکلی بود همیشه نسبت به اساتید خود حق شناس و قدردان بزرگان خود بود.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب پارسی تصریح کرد: مرحوم توکلی با فرهنگ بود و بسیار اهل مطالعه در حوزه وسیعی غیر از رشته خود اطلاعات داشت و همین فرهنگ وسیع، موجب برقراری ارتباط او با همه بود، اهل هنر بود و علاقه‌مند به ادبیات شاعران خوب روزگار را می‌شناخت
توکلی یک استثنا بود و ذوق ادبی داشت، اهل قلم بود خوب می‌نوشت، عمیقاً متدین بود، انقلابی بود وقتی حسین شیخ الاسلام در اسفند ماه بر اثر کرونا از دنیا رفت پیامی برای من نوشت و از او به عنوان قهرمان مبارزه با صهیونیست یادکرد، نه اهل افراط بود نه تفریط و انحراف می دانست که چه کسی خدمتگزار کشور است. دکتر حدادعادل شعری از خود را در پایان با بیان این که جواد گوهری بود که از دست دادیم شعری از اشعاز خود را قرائت کرد:
دیشب به ياد لعل لبت خون گريستم            چون ارغوان شكفتم و گلگون گريستم
چون چشمه سر به سنگ زدم در غم فراق     چون جويبار در دل هامون گريستم
چون چنگ دور ماند ز سر پنجه اي لطيف        با ياد آن نوازشگر موزون گريستم
گاهي چو رود جمله تنم غرق اشك بود           گاهي چو كوه  یکه  و محزون گريستم
بر كشتزار خشك دل خويش بي دريغ             در فصل غم ، چو دجله و جيحون گريستم
آهو صفت ز مردمك چشمم گريختي               من نيز بي تو لاله صفت خون گريستم
عادل چگونه شرح توان داد داغ دوست          چون مي توان سرود كه من چون گريستم
مراسم یادبود مرحوم توکلی با قرائت پیام تسلیت دکتر بهادری رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان، صحبت های دکتر اکرمی از اعضای هیات علمی گروه ژنتیک، ادامه یافت و درپایان یکی از دانشجویان دکتر ابیاتی را در سوگ ایشان قرائت کرد و دکتر ایزدی عضو هیات علمی گروه ژنتیک پزشکی به نمایندگی از همسر مرحوم توکلی از برگزار کنندگان و حاضران در مراسم قدردانی کرد.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0