امروز : چهارشنبه 25 فروردین 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
4 دی 1396

مراسم تشییع دکتر علیرضا یلدا استاد اخلاق مدار و وارسته دانشگاه برگزار شد

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن


گالری عکس
گالری عکس


در مراسم تشییع دکتر یلدا که صبح روز یکشنبه 3 دی 96 در تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی برگزار شد، دکتر یحیی عقیقی استاد پیشکسوت دانشگاه با قرائت مطلعی از غزلیات سعدی «بگذار تا بگرییم چون ابر در بهاران،  کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران » سخنان خود را آغاز کرد و گفت: چگونه می‌توان این استاد بزرگ را توصیف کرد؟ در سال‌های طولانی شاگردی و همکاری که در کنار ایشان داشتم همیشه توصیه می‌کرد به یکدیگر محبت کنید و کنار هم بنشینید و دست یکدیگر را به مهر بگیرید چراکه دنیا گذراست.
وی  بابیان اینکه دکتر یلدا همیشه برکنار گذاشتن دشمنی‌ها، حرص و کینه تأکید داشت گفت: دکتر یلدا به‌راستی استاد اخلاق و انسانیت و کلاس درسش برای همه ما آموزنده بود. امیدوارم خداوند ایشان را با اولیای الهی محشور و به بازماندگانش صبر و شکیبایی عنایت کند.

دانشگاه قدردان دکتر یلدا
 
دکتر مسلم بهادری استاد پیشکسوت دانشگاه و رییس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان نیز در سخنانی دکتر یلدا را اسطوره اخلاق و تقوا و خدمت توصیف کرد و گفت: صدها برابر صفاتی همچون پزشکی متعهد، معلمی دلسوز، آموزگاری هنرمند، انسانی متواضع و خدمتگزاری راستین درباره مرد بزرگی که از میان ما رفت صادق است.
وی افزود: دکتر یلدا عاشق آموختن و به‌راستی اسطوره خدمت بود. در طول شبانه‌روز همواره به فکر مردم، بیماران، شاگردان و همکاران خود بود و برای تدریس و طبابت ساعت نمی‌شناخت.
دکتر بهادری بابیان اینکه ما قدر دکتر یلدا را می‌دانستیم افزود: 7-8 سالی است که کنگره تازه‌ترین دستاوردهای پزشکی با عنوان دکتر یلدا در دانشگاه برگزار می‌شود و ما خوشحال بودیم که در کنار دانشمند بزرگ، متواضع و فروتنی همچون ایشان کار می‌کردیم.

از ابتدا باید همه امور را درست دید و درست اجرا کرد
سپس دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه نیز ضمن عرض تسلیت به دکتر طاهره جعفرزاده همسر استاد  یلدا، دکتر بهناز و دکتر سپیده یلدا فرزندان ایشان و همه دوستداران، دانشگاهیان، همکاران، شاگردان و آن‌هایی که در 66 سال گذشته به‌نوعی شخصیت استاد یلدا را درک کردند گفت: امروز در اینجا جمع شدیم تا برای آخرین بار با استادی خداحافظی کنیم که به ما درس اخلاق آموخت.
رییس دانشگاه سابقه آشنایی خود با دکتر یلدا را از 43 سال پیش و با حضور در بسیاری از کلاس‌های درس ایشان عنوان کرد و گفت:  در این سال‌ها کلام شیوا و مطایبه‌های زیبای استاد را برای جایگیری مسائل دشوار طب در عمق جان دانشجویان به‌خوبی لمس کرده‌ام.
دکتر کریمی استاد یلدا را الگوی عملی اخلاق پزشکی و قابل افتخار جامعه دانشگاهی توصیف کرد و گفت:  استاد یلدا اخلاق تئوری نه، بلکه اخلاق عملی را با به‌کارگیری آن در رفتار، گفتار و منش خود به دانشجویان آموخت و برای همیشه  یاد و سخن شیوای ایشان در کلاس درس بادانشجویان و مطایبه‌های دل‌نشینش در کنار تخت بیماران در قلب  جامعه دانشگاهی زنده است.
وی افزود: استاد یلدا اعتقاد داشت باید از ابتدا همه امور را درست ببینم و درست اجرا کنیم  و چون خودش این‌گونه رفتار می‌کرد به الگوی عملی اخلاق در دانشگاه تبدیل شد.
رییس دانشگاه بابیان اینکه چه چیزی باعث شد استاد یلدا این‌گونه در دل دانشجویان جای گیرد افزود: وقتی پای صحبت دانشجویان می‌نشینم و عکس‌های یادگاری آنان با استاد یلدا را می‌بینیم به عشق و علاقه بسیارشان به استاد پی می‌بریم. به‌راستی چرا این‌گونه است؟ آیا چیزی جز رفتار پدرانه، زبان لطیف، سخن شیوا و کلام دل‌نشین در کنار تخت بیمار موجب این علاقه شده است.
دکتر کریمی با تأکید براینکه  جامعه پزشکی باید انسان‌های بی‌شماری همچون استاد یلدا داشته باشد افزود: جا دارد غبطه بخوریم چراکه جای استاد یلدا و یلداها در دانشگاه بسیار خالی است و امیدوارم همگان از الگوی رفتاری ایشان درس بگیریم و سال‌های طولانی خدمت در دانشگاه را سرلوحه خود قرار دهیم و به آنچه استاد می‌گفت که ما فقط برای پزشک شدن نیامده‌ایم بلکه باید خوب زندگی کردن را بیاموزیم و انسان خوبی باشیم؛ عمل کنیم.
رییس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از خاطرات استاد یلدا اشاره کرد و گفت: ایشان در سال‌های ابتدای ورود خود به دانشگاه دل‌بستگی عاطفی بسیاری به یکی از استادان خود به نام استاد بینش ور پیدا می‌کند و ازآنجاکه استاد بینش ور هنگام تدریس و نوشتن با گچ، دچار سرفه می‌شدند دکتر یلدا گچ‌های لوله‌ای که کیفیت بهتری داشت را تهیه می‌کرد و وقتی کلاس شروع می‌شد آن را به استاد خود می‌داد تا گرد کمتری به سینه‌اش بنشیند و کمتر سرفه کند .
وی افزود: طبیعی است که استاد یلدا با چنین روحیاتی پس از 66 سال نفس کشیدن در این دانشگاه به اسوه و فرهیخته‌ای فراموش‌نشدنی و چهره‌ای ماندگار تبدیل می‌شود.
دکتر کریمی ضمن قدردانی از دکتر جعفرزاده همسر گرامی دکتر یلدا گفت: استاد یلدا در خاطرات خود به رضایتی که از همسرشان داشتند اشاره می‌کنند و همراهی ایشان را یکی از عوامل موفقیت خود می‌دانند که جا دارد از این همسر نمونه و جراح حاذق زنان که در این سال‌ها با استاد همراه بوده اند و به‌طریق‌اولی دختران خوبی نیز  تربیت کردند قدردانی کنیم.

دکتر یلدا نمونه بی‌مانند اخلاق و طبابت در جامعه
در ادامه دکتر ایرج فاضل رییس سازمان نظام پزشکی کشور، در سخنانی درگذشت استاد بزرگ و نام‌آور اخلاق، معرفت و علم را بر جامعه پزشکی ایران و بازماندگان ایشان تسلیت گفت.
وی افزود: در شرایطی که مسائل اخلاقی در جامعه موجب نگرانی است دکتر یلدا نمونه بی‌مانند پزشکی و اخلاق در جامعه بود و رفتار و منش ایشان برای همیشه سرلوحه ما قرار خواهد گرفت
دکتر فاضل بابیان اینکه از امروز دکتر یلدا زندگی جدیدی را آغاز خواهد کرد گفت: من افتخار شاگردی ایشان را نداشتم ولی از روزی که وارد طبابت شدم بانام ایشان آشنا شدم چراکه دکتر یلدا بیش از آنکه  یک استاد باشد، یک معلم اخلاق برجسته بود.

صفات  دکتر یلدا به خاک سپرده نشود
در ادامه دکتر جعفرزاده همسر استاد یلدا از حضور وزیر بهداشت، استادان و عزیزانی که با طیب خاطر برای مشایعت دکتر یلدا حضور پیدا کردند قدردانی کرد و گفت: دکتر یلدا، مهربان، ازخودگذشته، عاشق آموختن و آموزش دادن بود.
وی افزود: امروز همه بر این باورند که او به اصول اخلاق پزشکی پایبند بود و با مهربانی و صبوری با اطرافیان خود رفتار می‌کرد.
دکتر جعفرزاده با ابراز امیدواری از اینکه صفات پسندیده دکتر یلدا در قالب الفاظ همراه ایشان به خاک سپرده نشود افزود: با هر نگاه مهربان به دردمندی و دست مهربانی که بر سر بیماری می‌کشید و به او امید می‌دهید به یاد دکتر یلدا و رهرو او خواهید بود.
در پایان مراسم پیکر این استاد برجسته  برای خاک‌سپاری به سمت بهشت‌زهرا تشییع شد.


عصاره زندگي استاد یلدا عشق‌ورزی و محبت به ديگران بود
وزیر بهداشت در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم دکتر یلدا با بيان اينكه او يكي از برجسته‌ترین اساتيد دانشگاه علوم پزشكي تهران است، گفت: دکتر یلدا معتقد بودند، انسان در لباس مقدس پزشكي بايد به مردم بی‌دریغ عشق بورزد.
به گزارش وبدا، دكتر سيد حسن هاشمي در مراسم تشييع پيكر زنده‌یاد، استاد فقيد، دكتر عليرضا يلدا گفت: دكتر يلدا يكي از برجسته‌ترین اساتيد دانشگاه علوم پزشكي تهران محسوب می‌شوند كه قريب به ٦٠ سال در اين دانشگاه به تعليم دانشجويان پزشكي مشغول بودند.
وزیر بهداشت افزود: دكتر يلدا از حيث شان و مرتبه علمي از شاخص‌ترین چهره‌های پزشكي محسوب می‌شوند و تقریباً تمام جامعه پزشكي به‌نوعی ايشان را استاد خود می‌دانند.
دكتر هاشمي گفت: اين استاد گران‌قدر در شب يلدا به رحمت ايزدي پيوستند و درعین‌حال، حاصل و عصاره زندگی‌شان كه آميخته به تعاليم پربار دروس طب و اخلاق، عشق‌ورزی و محبت به ديگران بود را به‌جای گذاشتند، محبت بی‌دریغ به مردم، همواره مورد تأکید ايشان بود، چراكه معتقد بودند، انسان در لباس مقدس پزشكي بايد به مردم بی‌دریغ عشق بورزد، زيرا پزشكي تنها يك علم يا مهارت نيست، بلكه محبت به بيمار از وظايف پزشك است كه اين بهترين درسي بود كه همواره به شاگردانشان تأکید می‌کردند.
وزیر بهداشت با بيان اينكه اميدواريم شاگردان خوبي باشيم و به مردم ايران خوب خدمت كنيم، خاطرنشان كرد: استاد يلدا تمام‌شدنی نيست، امثال دكتر يلدا در جامعه پزشكي بازهم داريم و بايد هنرمند باشيم تا آنها را كشف كنيم و به وجودشان افتخار كنيم.
دكتر هاشمي گفت: استاد يلدا تمام زندگي خود را صرف آموختن و آموزش دادن كرد، به‌طوری‌که يك چهره بین‌المللی محسوب می‌شود و در زمينه بیماری‌های عفوني جزو پيشكسوتان اين رشته هستند، پزشكان ايراني در داخل كشور و خارج از مرزها كه در رشته عفوني تحصیل‌کرده‌اند، شاگردان ايشان محسوب می‌شوند.
وزیر بهداشت تصريح كرد: دكتر يلدا يك انسان كامل و نافع براي كشور و مردم هستند، اين آرزوي هر انساني است كه مفيد باشد و دكتر يلدا از اين جنس بود.
دكتر هاشمي در پایان تأکید كرد: در جامعه پزشكي يلداهاي فراواني وجود دارد كه گمنام هستند و پيدا و پنهان به مردم خدمت می‌کنند که به تمام آن‌ها افتخار می‌کنیم.
شایان ذکر است مراسم یادبود مرحوم استاد یلدا ساعت 13:30 تا 15 روز سه شنبه 5 دي 96 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.
 
 


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0