امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
24 دی 1398

مراسم یادبود مرحوم دکتر محمد امین جبلی جانباخته سقوط هواپیمای اوکراینی برگزار شد/ دکتر نفیسی: نخبگان برجسته، امید آینده کشورند ما روی اینها حساب کرده ایم

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، مراسم یادبود مرحوم دکتر محمد امین جبلی و جانباختگان هواپیمای اوکراینی توسط دانشکده پزشکی در تالار ابن سینا برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر توکلی معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده گفت: امروز ما در سوگ فقدان یکی از فرزندان شایسته دانشگاه، مرحوم دکتر محمد امین جبلی فرزند دکتر جبلی هستیم و با خانواده دکتر جبلی همدرد هستیم.
وی افزود: تمام کسانی که مرحوم محمد امین را می شناختند از خلق نیکوی او صحبت می کنند و رمز این شایستگی تربیت در دامان پدر و مادری فرهیخته است.
در ادامه دکتر مصطفی محقق از اعضای هیات علمی دانشگاه گفت: ۴۰ سال است که در تالار ابن سینا رفت و آمد می کنم اما تا کنون تالار ابن سینا را اینگونه محزون ندیده بودم.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان این حادثه هولناک گفت: سانحه سقوط هواپیما یک حادثه بزرگ ملی است که ملت ایران داغدار آن هستند اما جامعه دانشگاهی داغدار تر است.
دکتر محقق با اشاره به سابقه 170 ساله دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در این سالها نخبگان زیادی در دامان این دانشگاه پرورش یافته اند که در ابعاد مختلف علمی و اجتماعی سرامد و مثال زدنی هستند، این پتانسیل عظیم یکشبه بوجود نیامده است.
وی با اشاره به عقبه خانوادگی دکتر جبلی گفت:  من و استاد جبلی ورودی سال 58 دانشکده پزشکی بودیم بعد از ورود به دانشگاه،  انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه  رخ داد که استاد جبلی در آن سال  وارد سپاه شدند و به عنوان نیروی نخبه اطلاعات عملیات فعالیت داشتند اما هیچ گاه از مزایای آن استفاده نکردند.
 دکتر محقق  ادامه داد: من محمد امین را از دوران کودکی می شناختم او در خانواده ارزشی متدین اصیل باهوش و استعداد متولد شد و رشد یافت، خصوصیات اخلاقی او از خصوصیات علمی او جلوتر بود، ادب مثال زدنی او افتادگی و مهربانی او همه را جذب میکرد.از سن شناسنامه ای جلوتر بود، پایبند و منظم بود. 
دکتر محقق در خاطره ای از مرحوم جبلی در روز آخر و قبل از رفتن به فرودگاه گفت: مرحوم محمد امین در حین آماده شدن و مرتب کردن ظاهرش خطاب به مادرش گفته بود که چقدر شبیه شهدا شده ام.
وی افزود: این مصیبت داغ سنگینی است تسلیت عرض میکنیم و از خداوند میخواهیم صبر و ارامشی به خانواده دکتر جبلی عطا کند که این فقدان را تحمل کنند.
در ادامه دکتر مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی، با قرائت ابیات مختلفی از اشعار رهی معیری، مهدی اخوان ثالث، خاقانی، سعدی گفت: اتفاقات عجیبی افتاد و فاجعه های متعدد در پی هم اتفاق افتاد و دل ما را چندین برابر سوزاند. اتفاقی بعد از یک حماسه ملی افتاد، سرمایه ملی که ذخیره شد و ناگهان از دست رفت. جوانان عزیز و سرمایه های عظیمی را از دست دادیم.
وی افزود: شرایط اینگونه نیست که همه نخبگان رفته باشند، هنوز هستند نخبگان ارزشمندی که منشا اثر و خدمات بسیار هستند، ریشه ما در ایران است و اگر قرار است میوه ای بدهیم در این خاک خواهد بود.
دکتر مهر پور با بیان این که هنر ما این است، که افراد را با تمام اختلاف سلایق نگه داریم گفت: باید وقت بیشتری برای فرهنگمان و مطالعه فرهنگ غنی ایران داشته باشیم.
در ادامه دکتر محمد جبلی رئیس بخش قلب بیمارستان شریعتی و پدر مرحوم دکتر محمد امین جبلی سخنان خود را با حمد و سپاس خداوند آغاز کرد و گفت: لا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم، الهی رضا برضائک تسلیما بقضائک. الحمدلله که خداوند ما را شایسته این آزمون و امتحان دید، امیدوارم سربلند از این آزمون بیرون بیایم و آن گونه که محمد امین عزیز دوست داشت رفتار کنیم.
وی با اشاره به خصلت و افکار مرحوم محمد امین اظهار داشت: او همیشه میگفت میخواهم کاری بکنم که ویژه باشد به لحاظ حرفه ای و عمومی میخواست کاری بکند که متفاوت باشد، اهدافی داشت که متفکرانه پیگیری میکرد.
وی با اشاره به صحبت  استاد محمد امین در دانشگاه تورنتو  که گفت محمد امین جبلی و محمد حسین اسدی لاری دو شخصیت برجسته ای بودند که دنیا آنها را از دست داد، گفت: من به خاطر داشتن چنین پسری به درگاه خداوند سجده کردم چرا که لطف خداوند شامل حال من شده بود که چنین پسری داشتم.
  دکتر جبلی افزود: محمد امین دنبال چیز دیگری بود، در درس و شهادت از من پیشی گرفت و جایگاهی پیدا کرد که من نداشتم. من از همه دانشجویان می خواهم حنجره محمد امین باشند و دنبال افکار، مسائل و ناشناخته هایی بروند که کسی تا به حال در مورد آنها فکر و کاری نکرده باشد.
در ادامه دکتر نفیسی رئیس دانشکده پزشکی گفت: همه دوستان عزیز از جمله خودم را به صداقت در گفتار و کردار که گمشده جامعه امروز ما است، دعوت می کنم.
وی افزود:  از طرف جامعه دانشگاهی اساتید و همکاران دانشگاه، هیات رئیسه و دوستان حاضر در جلسه خدمت خانواده محترم دکتر جبلی عرض تسلیت دارم. غم سنگینی است که چند روزی است که خیلی این غم روی قلبم سنگینی می کند، تجربه ای است که کمتر در طی عمر خود داشتم.
دکتر نفیسی ادامه داد: یکی از فرزندان و ثمره های دانشگاه در این سانحه  از دست رفت، این بچه ها همانطور که برای والدینشان عزیز هستند برای اساتیدشان هم عزیز هستند و این داغ برای همه اساتید و اعضای هیات علمی غم سنگینی است.
وی افزود: اتفاقات تلخی افتاد و عروج مظلومانه ی این عزیزان این داغ را سنگین تر و تلخ تر می کند، جمعی که غم غربت وجودشان را پر کرده بود بدون این که فرصت راز و نیاز با معبودشان را داشته باشند و بدون این که بتوانند با عزیزانشان خداحافظی کنند، از جمع ما پر کشیدند و رفتند.
رئیس دانشکده پزشکی ادامه داد: تعدادی از جانباختگان این پرواز دانشجویان نخبه ای بودند که در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کرده بودند و  برای رسیدن به درجات بالاترعازم سفربودند. سالانه یک میلیون نفر در کنکور شرکت میکنند و چکیده این افراد در این دانشگاه تحصیل می کنند، افرادی که عصاره هوش این کشورهستند،  نخبگان برجسته امید آینده ما هستند، ما روی اینها حساب کرده ایم، مثل افراد مانند یک تن سنگ معدن است که در نهایت یک کف دست طلا از آن استخراج می شود باید مراقب آن بود.
وی افزود: به عنوان فردی که در این کشور پست کوچکی دارم و نقشی در تربیت و پرورش آنها، باید ضمن حفظ این سرمایه ها، باید بذر امید را در دلشان بکاریم، وقت بگذاریم و کاری بکنیم که هرجا که میروند برگردند پیش خودمان، تا آینده روشن تری داشته باشیم.
وی با تاکید بر حفظ نخبگان به عنوان سرمایه های ملی گفت: تمام دنیا  چنگ می اندازند تا یک از انها را ببرند،  باید حفظشان کنیم.
در ادامه حجت الاسلام متوسل آرانی مدیر گروه معارف دانشکده پزشکی با قرائت آیه إذا أصابتهم مصيبة قالوا إنا لله وإنا إليه راجعون گفت: روحیه صبور و شکیبای دکتر جبلی مصداق این آیه است،  انسان باید روح بزرگی داشته باشد که علاوه بر تحمل این داغ سنگین، صحبتش را با حمد خدا شروع کند، این رفتار دکتر جبلی صلوات و رحمت الهی را بدنبال دارد.
وی با بیان این که همه ما داغداریم گفت:  این یک آزمون الهی است و ما دایما در حال آزمون هستیم. این نقص انفس بود که تعداد قابل توجهی از عزیزان و نخبگان این ملت در سانحه دلخراش از دست رفتند اما از دید قران ازمون الهی است همه انچه به انسان می رسد امتحان الهی است.
 امتحان هر کس به یک شکلی است مهم این است که چه رفتاری داشته باشیم.
وی افزود: سردار سلیمانی به تیر مستقیم دشمن کشته شد و این  عزیزان به خطای خودی از دنیا رفتند، امروز همه ما داغدار این عزیزان هستیم.کسانی که به اشتباه زدند هم داغدار هستند همه ما ممکن است خطا کنیم باید تلاش کرد که خطا نکنیم و اگر خطایی صورت پذیرفت باید صادقانه خطا را پذیرفت و عذرخواهی کرد و در مقام جبران برامد. 
توضیح این که مراسم یادبود دکتر محمد امین جبلی دانش آموخته دانشکده پزشکی، دانشجوی دانشگاه تورنتوی کانادا و فرزند دکتر جبلی عضو هیات علمی گروه قلب و رئیس بخش قلب بیمارستان شریعتی که در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در تاریخ ۱۸ دی ماه، جان خود را از دست داد با حضور دکتر کریمی ریاست دانشگاه، دکتر ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی، دکتر حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، دکتر نفیسی رئیس دانشکده پزشکی، حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها، دکتر مهر پور رئیس بیمارستان شریعتی، حجت الاسلام قریشی رئیس نهاد و جمعی از مسئولین دانشگاه و دانشکده پزشکی، اعضای هیات علمی، اساتید و دانشجویان و کارکنان دانشکده پزشکی و خانواده مرحوم جبلی ظهر روز سه شنبه ۲۴ دی ماه در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار شد.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0