امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
20 خرداد 1397

طبق یک بررسی: به علت مواجهه با فیوم منگنز، بروز سردرد های میگرنی در افراد جوشکار شایع تر است

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن

نتایج یک مطالعه که در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به چاپ رسیده است نشان می دهد، به علت مواجهه جوشکاران با فیوم منگنز در فرایند جوشکاری سردردهای میگرنی در این افراد شایع تر است.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، مواجهه با فیوم منگنز در فرآیندهای جوشکاری باعث اثرات عصبی زیان‌آور بر سلامت افراد جوشکار می‌شود. مواجهه طولانی‌مدت با منگنز باعث تغییر در عملکرد سیستم عصبی مرکزی می‌شود. 

از این رو مطالعه ای با هدف بررسی علایم سردرد میگرن در بین جوشکاران مواجهه یافته با فیوم‌های فلزی حاوی منگنز توسط گروهی از محققان بهداشت حرفه ای در فروردین ۹۶ در یک مجتمع ذوب آهن با روش سرشماری ساده تعداد ۴۰ نفر جوشکار به‌عنوان گروه مواجهه و ۳۵ نفر از کارکنان واحد اداری به‌عنوان گروه شاهد انجام گرفت.

 داده‌های مربوط به‌ علایم سردرد میگرن با استفاده از پرسشنامه‌ی ارزیابی میگرن اهواز (AMQ) جمع‌آوری گردیدند. نمونه‌های هوا توسط فیلتر استر سلولزی مخلوط (MCE) نمونه‌برداری و از طریق دستگاه نشر اتمی پلاسما (ICP- AES) (روش NIOSH۷۳۰۰) آنالیز شدند.

نتایج نهایی این مطالعه که در دوره 76 مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به چاپ رسیده است نشان داد میزان مواجهه جوشکاران با فیوم منگنز فراتر از حد مجاز بود و فراوانی علایم سردرد میگرن در بین جوشکاران در مقایسه با گروه شاهد نیز بیشتر بود و از نظر آماری نیز همبستگی معناداری بین تراکم منگنز هوا و شیوع سردرد میگرنی دیده شد.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0