امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
8 مرداد 1397

ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان آغاز شد

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی به نقل از خبرگزاری ایسنا،  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدرضا فقیهی در نشست خبری نوزدهمین دوره عتبات دانشگاهیان که امروز (۷ مرداد) در ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برگزار شد، ظرفیت این دوره از اعزام به عتبات را ۸۰۰۰ نفر و در قالب ۱۸۶ کاروان اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۱۶ کاروان به صورت هوایی و ۷۰ کاروان به صورت زمینی اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه قرعه کشی این دوره از اعزام‌ها روز ۱۵ مرداد ماه انجام خواهد شد، تاریخ اولین اعزام را ۲۴ مرداد اعلام کرد و افزود: اعزام‌ها تا اول آبان ماه ادامه دارد و ۳ روز قبل از اربعین به پایان می‌رسد.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ضمن ابراز امیدواری در خصوص افزایش پروازها به عراق با پایان سفر حجاج به عربستان، خاطرنشان کرد: ویژگی این دوره از اعزام به عتبات، برگزاری آن در ایام تابستان و فراغت بال دانشگاهیان و نیز همزمانی با ایام عرفه، محرم، عاشورا و عید غدیر است.

فقیهی افزود: همچنین در این دوره برای نخستین بار دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ به صورت دانشگاهی و همراه با هم دانشگاهیان خود اعزام خواهند شد.

وی از تخصیص وام بانک ملت به صورت قرض‌الحسنه و با سود ۴ درصد به زائران خبر داد و گفت: مبلغ این وام برای اعزام هوایی ۲ میلیون تومان و برای اعزام زمینی ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با بیان اینکه اخذ مجوز خروج از کشور برای افرادی که باید خدمت نظام‌وظیفه را بگذرانند با هماهنگی اداره نظام‌وظیفه انجام شده است، علت تاخیر در ثبت‌نام‌های این دوره را روشن نبودن سیاست‌های ارزی عنوان و تصریح کرد: دولت موافقت کرده تا با نرخ مصوب و توافق شده در اختیار عتبات قرار گیرد؛ در این دوره افزایش قیمت ارز نخواهیم داشت.

فقیهی مبلغ وام صندوق رفاه در این دوره و نیز دوره قبل را ۱.۵ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: در حال مذاکره با دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت هستیم و آن‌ها نیز وامی را در اختیار عتبات قرار دهند.

مروری بر آمار عتبات دانشگاهیان در سال ۹۶

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدرضا فقیهی رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در ادامه این نشست به برخی آمارها در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: در این سال ۱۹۱ هزار نفر طی دو نوبت برای اعزام به عتبات ثبت‌نام کردند و از میان آن‌ها ۲۲ هزار و ۸۸۵ نفر و در قالب ۶۳۰ کاروان، به قید قرعه، به عتبات اعزام شدند.

وی با بیان اینکه ۶۱۶۳ نفر این افراد متأهل،۳۶۱۰ نفر دختران مجرد و ۳۰۵۰ نفر پسران مجرد بوده‌اند، اضافه کرد: ۶۲.۲ درصد این افراد برای نخستین بار به عتبات اعزام شدند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به اینکه ۱۳ هزار و ۷۰۰ نفر در دوره قبل از بانک ملت وام دریافت کرده‌اند، ادامه داد: ۷۲۰۰ ختم قرآن پس از سفر این افراد انجام شده و ۱۰۰ ختم قرآن نیز در لابی هتل صورت گرفت.

فقیهی افزود: همچنین بیش از ۶۱۰ هزار ایمیل به منظور نظرسنجی برای دانشجویان ارسال شد که ۹۹ هزار نفر آن‌ها ضمن پاسخگویی به این ایمیل، رضایت خود از اعزام در سال گذشته را اعلام کردند.

وی تعداد اساتید اعزام شده در سال ۹۶ را ۱۰۳۹ نفر و تعداد کارمندان دانشگاه را ۲۲۶۶ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد ۲۲۶۲ نفر نیز همراهان این افراد (فرزند و همسر) بوده‌اند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اضافه کرد: از مجموع اعزام‌ها ۲۹.۵ درصد به دانشگاهیان وزارت علوم و ۲۴.۹  درصد به دانشگاهیان وزارت بهداشت اختصاص یافته است. این در حالی است که ۱۷ درصد افراد نیز از دانشگاه آزاد اسلامی، ۱۲ درصد از دانشگاه غیرانتفاعی و فرهنگیان و حدود ۱۶ درصد نیز از دانشگاه‌های پیام نور، فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی اعزام شده‌اند.

فقیهی با اعلام اینکه بیش از نیمی از اعزام‌های ما در سال ۹۶ مربوط به وزارتخانه‌ها بوده است، همچنین از مشرف شدن اعضای بنیاد نخبگان در قالب سه کاروان و نیز ایرانیان خارج از کشور در قالب ۵ کاروان به عتبات عالیات خبر داد.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0