امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
14 بهمن 1397

دکتر کریمی: تربیت پزشک عمومی اصلی ترین شعار دانشگاه است

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

دکتر کریمی در هفتیمن جلسه شورای عالی بازنگری برنامه دوره پزشکی عمومی گفت: معتقدم دانشکده پزشکی میتواند نقش پررنگ تری داشته باشد و باید قوی تر عمل کند و صدای دکتر نفیسی و دکتر سهراب پور در ارتقا حوزه آموزش بلندتر شنیده شود.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی دکتر کریمی رییس دانشگاه در هفتمین جلسه شورای عالی بازنگری که صبح روز 13 بهمن در سالن شورای دانشگاه برگزار شد، پس از گزارش دکتر سیما و اظهار نظر اعضای شورا در خصوص برنامه پزشکی 90 به جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده پرداخت و گفت: آموزش اولویت اصلی دانشگاه است ازاین‌رو در انتصاب روسای بیمارستان‌ها، نقش آموزشی آنان را نیز موردتوجه قرار داده‌ام. به‌عنوان‌مثال دکتر مهرپور را که از جنس فعالیت‌های آموزش است به‌عنوان رییس یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های دانشگاه منصوب کردم.
وی با تأکید بر پررنگ شدن نقش معاونان آموزشی بیمارستان‌ها در فرآیندهای آموزشی گفت: بارها در جلسات مختلف بر انتخاب معاونان آموزشی قوی و توانمند در بیمارستان‌ها تأکید کرده‌ام. معتقدم باید به مدیران جوان و توانمند میدان داد. درعین‌حال که بر عملکرد آنان نظارت داریم باید اجازه دهیم جوان‌ترها بیشتر فعالیت کنند. جوانانی که در دانشگاه مسئولیت می‌پذیرند نیز باید یادشان باشد که در اثر مسائل روزمره، اعتقادات و شعارهای آموزشی گذشته خود را فراموش نکنند.
رییس دانشگاه با اشاره به روند تغییر اختیارات و عملکرد دانشکده پزشکی در طول سال‌های مختلف گفت: از زمانی که من معاون و رییس دانشکده پزشکی بودم تاکنون، تغییرات بسیاری در دانشکده رخ‌داده است و با حرکت به سمت فوق تخصصی و شاخه‌شاخه شدن رشته‌ها، آموزش پزشکی عمومی دچار آسیب جدی و جایگاه کارورزان تضعیف‌شده است. از سوی دیگر خواسته‌های دانشجویان نخبه نیز تغییر کرده است.
دکتر کریمی با تأکید بر اهمیت جایگاه روسای بخش‌ها در آموزش دانشجویان گفت: بارها به دکتر نفیسی، دکتر سهراب پور و دکتر رضایی تأکید کرده‌ام که تعامل و همکاری خود را با یکدیگر بیشتر کنند. معتقدم جایگاه رییس بخش مهم‌تر از رییس دانشگاه است لذا هنگام انتصاب روسای بخش‌ها باید دعوتشان کنید و از آنان برنامه بخواهید و اولویت‌های دانشگاه را با آنان درمیان بگذارید. در جذب هیئت‌علمی‌های جوان نیز با آنان مصاحبه کنید و خط‌مشی دانشگاه را به آنان گوشزد کنید.
وی با بیان این که اولین وظیفه ما آموزش است و درمان در دل این آموزش قرار داردگفت:  متاسفانه آموزش تحت تاثیر درمان آسیب دیده است.
رییس دانشگاه، تربیت پزشک عمومی را شعار  اصلی دانشگاه دانست و  افزود: به‌منظور تحقق این شعار از مدیران گروه‌های آموزشی دعوت می‌کنیم در جلسات هیئت‌رئیسه شرکت کنند و گزارش عملکرد گروه خود را ارائه دهند. قصدمان این است که داخل گروه‌های آموزشی نور بیندازیم و نسبت به عملکرد آنان بازخورد بدهیم.
وی با تأکید بر اهمیت جایگاه دانشکده پزشکی گفت: دانشکده پزشکی می‌تواند نقش پررنگ‌تری در آموزش پزشک عمومی و راهبری هیات‌علمی جوان داشته باشد. با این جمعی که دورهم جمع شده‌اند معتقدم دانشکده پزشکی باید قوی تر عمل کند و صدای دکتر نفیسی و دکتر سهراب پور در ارتقا حوزه آموزش بلندتر شنیده شود.
دکتر کریمی بر لحاظ فعالیت‌های آموزشی اعضای هیئت‌علمی در روند ارتقا و ترفیع آنان تأکید کرد و گفت: باید جای فعالیت‌های آموزشی در ارتقا و ترفیع اعضای هیئت‌علمی باز شود.
رییس دانشگاه با بیان اینکه آموزش تحت تأثیر حوزه درمان آسیب‌دیده است افزود: وظیفه اصلی ما آموزش است اگر آموزش ارتقا پیدا کند درمان هم در دل آموزش پیشرفت می‌کند. بیمارستان‌های بهارلو و ضیائیان جزئی از فرآیند آموزش پزشک عمومی هستند و نباید نقش بیمارستان‌های امام خمینی، شریعتی و سینا در این فرآیند نادیده گرفته شود.
دکتر کریمی با اشاره به پیشینه ارزشمند دانشگاه گفت: توجه به قدمت دانشگاه به معنی فخرفروشی نسبت به گذشته و نداشتن دستاوردی برای زمان حال نیست بلکه این پیشینه یادآور این است که ما وظیفه سنگینی برعهده داریم. در طول این سال‌ها جابه‌جایی مسئولان باعث نشده  دانشگاه از هدف اصلی خود دور شود. راه دانشگاه مشخص است و ما هم باید در همان جهت گام برداریم.
رییس دانشگاه با تأکید براینکه باوجود همه کمبودها، دانشگاه باید به تلاش‌های خود ادامه دهد افزود: من به آینده امیدوارم و معتقدم این شرایط موقتی است. ما درگذشته هم شرایط سخت‌تر از این را تجربه کرده‌ایم و آنچه از دانشگاه باقی می‌ماند نیروی انسانی است که آموزش‌دیده‌اند. دانشجویان نخبه، این دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند و وظیفه ماست که طب عمومی را به آنان آموزش دهیم.
وی افزود: هرچند که مشکلات بزرگ‌تر شده‌اند اما معتقدم نسل جوانی که در دانشگاه حضور دارد و مسئولیت امور مختلف را می‌پذیرد؛ قدرت، هوشمندی و توانایی مواجه‌شدن با مشکلات را دارد. نباید ناامید شد چراکه راه آینده روشن است.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0