امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
4 بهمن 1398

سروهای دانشکده پزشکی/ چهارم بهمن سالروز شهادت شهید مزتضی لبافی نژاد دانشجوی دانشکده پزشکی

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، 4بهمن سالروز شهادتمرتضی لبافی نژاد دانشجوی دانشکده پزشکی تهران و یکی از ۵۲ شهید این دانشکده است. یادش جاویدان
دانشکده پزشکی ۵۲ شهید داده است که ۳۶ نفر ایشان دانشجوی پزشکی و ۱۶ نفر هم پزشکان فارغ التحصیل هستند. از بین طبیبان فارغ‌التحصیل شهید، ۸ نفرپزشک عمومی، ۳ نفر جراح، دو نفر ارتوپد، یک نفر متخصص گوش و حلق و بینی و یک نفر روانپزشک‌اند.
شهید مرتضی لبافی‌نژاد از مبارزین علیه حکومت پهلوی بود.وی پس از تحصیلات ابتدایی در دبیرستان البرز تهران پذیرفته شد. پس از قبولی در رشته پزشکی به فعالیت‌هایی همچون تأسیس انجمن اسلامی دانشکده پزشکی پرداخت و در امور فرهنگی و اجتماعی مشارکت فعال داشت.
 در سال ۱۳۴۹ فارغ‌التحصیل شد و به سربازی رفت. او در این مدت به عنوان پزشک در روستاهای اطراف نهاوندمشغول ه محرومین بود و به استخدام سازمان تأمین اجتماعی درآمد و به قزوین منتقل گردید.
لبافی نژاد جزء ۳ نفر برتر رشته پزشکی بود و به همین دلیل برای ادامه تحصیل در آمریکا بورسیه شد. در آن زمان امام خمینی(ره) در نجف بود و او تصمیم گرفت برای پذیرش بورسیه و سفر به آمریکا با او مشورت کند و در نامه‌ای به او شرایط خود را توضیح داد و نظر ایشان را جویا شد و امام خمینی(ره)  در پاسخ گفت: «شما مخیر هستید.» و بدین صورت اختیار را به خودش واگذار کرد.
او فعالیت‌های سیاسی خود را از همان اوان جوانی آغاز کرد و به جلسات 
تفسیر قرآن و آموزش معارف دینی راه یافت. در مرداد 1354 در تبریز بازداشت و بهتهران منتقل شد و سرانجام در 4 بهمن همان سال تیرباران شد.
پس از انقلاب یک خیابان و یک بیمارستان به نام شهید لبافی نژاد نام گذاری شده است. 
نام و نام خانوادگی: مرتضی لبافی نژاد
دانشجوي دانشكده پزشکی دانشگاه علوم پزشكي تهران
محل تولد:شاهرود
تاريخ تولد: 14 آذر 1323
تاريخ شهادت: 4 بهمن 1354    
 فرازی از وصیت نامه : ... برای من نگران نباشید که خداوند فرموده است ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. وقتی پای چوبه ‌دار بروم، سرم را در برابر خداوند با افتخار بلند می‌کنم؛ به دلیل اینکه همیشه کاری را انجام دادم که فکر می‌کردم درست بوده و خدا نیز از آن راضی است.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0