امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
20 آذر 1397

شرایط شرکت در آزمون دانشنامه تخصصی بالینی

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن


معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: برای رشته های فوق تخصصی مورد نیاز حوزه درمان در مناطق محروم، افراد با ارائه تعهدات 3 برابر مدت تحصیل، می توانند با مدرك گواهينامه ورعايت ساير مقررات مرتبط در آزمون فوق تخصص شرکت نمایند.   
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با بیان اینکه آموزش تخصصی و فوق تخصصی به منظور تامین کادر درمانی و آموزشی در این حوزه صورت می گیرد گفت: متاسفانه در سال های گذشته آزمون بورد فعالیت های بالینی متخصصین را تحت تاثیر قرار می دهد و لازم است به نحوی برنامه ریزی شود تا ضمن ارتقای علمی افراد، مهارت های بالینی ایشان نیز ارتقا یابد.
دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه بسیاری از دستیاران برای مطالعه به منظور آمادگی در آزمون بورد، در انجام مسئولیت های بالینی در سال آخر دوره تخصصی با چالش مواجه می شوند، گفت: باید به نحوی برنامه ریزی شود که دستیاران دوره تخصصی را با کیفیت قابل قبول طی نمایند.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی، ازسی و هشتمین دوره آزمون ارتقا-گواهینامه رشته های تخصصی بالینی در سال1399 و به بعد آزمون دانشنامه تخصصی بالینی در هر دوره یکسال پس از اخذ گواهینامه تخصصی برگزار خواهد شد.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: لازم است با رعایت این شرط افراد برای شرکت در آزمون بورد، گواهی 9 ماه فعالیت درمانی تخصصی خود را با رعایت سایر مقررات،  ارائه نمایند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: برای اینکه این شرایط اختلالی در وضعیت آزمون داوطلبان ایجاد نکند، به دبیرخانه مجوز داده شد در صورت تشخیص و بر حسب نیاز در بعضی رشته ها، از سال آینده آزمون دانشنامه تخصصی بالینی را دو بار در سال یعنی یکبار در شهریور ماه، بهمن ماه و یا اسفند ماه همان سال برگزار نماید.
وی با بیان اینکه در برخی رشته های فوق تخصصی در برخی مناطق کشور، خصوصا مناطق محروم با کمبود مواجه هستیم، گفت: لازم است تا حدی که به کیفیت آموزش متخصصین آسیبی وارد نشود، ترتیبی اتخاذ گردد که افراد بومی این مناطق بتوانند به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز وارد رشته های فوق تخصصی شوند.
دکتر لاریجانی گفت: در نشست 90 شورای آموزش پزشکی و تخصصی، مقرر شد برای پذیرش بومی در مناطق مورد نیاز حوزه درمان، که اعلام می شود، شرط دارا بودن مدرك دانشنامه تخصصي رشته پيش‌نياز، از شرايط الزامي شركت در آزمون هاي پذيرش دستيار فوق تخصصي و دوره هاي تكميلي تخصصي در رشته های مورد نیاز، حذف گرديده واین گروه از داوطلبان با مدرك گواهينامه ورعايت ساير مقررات مرتبط، مجاز به شركت و پذيرش درآزمونهاي مربوطه باشند.
وی خاطرنشان کرد: مدت تعهدات این افراد سه برابر مدت آموزش برای منطقه محل تحصیل خواهد بود و این افراد مشمول کلیه محدودیت های استفاده کنندگان از سهمیه بومی مصوبه  بند (3) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره­های تحصیلات مورخ 29 فروردین 1389 89 و اصلاحیه مورخ 10 مهر 1392 مجلس شورای اسلامی می شوند.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0