امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
4 اسفند 1397

برگزاری اولین سمپوزیوم استفاده از سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در دوره نوزادی

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
 گالری عکس

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، این برنامه در حیطه نوزادی برای نخستین بار کشور برگزار شد از نکات مهم این سمپوزیوم مشارکت پانزده انجمن  و پنج نهاد علمی کشور بود که در جلسات مکرر با حضور نمایندگان در طی ماه های قبل نسبت به هماهنگی برگزاری این برنامه مشارکت داشتند. سمپوزیوم یادشده با هدف آشنایی استفاده از سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در دوره نوزادی، نحوه دستیابی و موارد استفاده، منابع موجود و اصول دستیابی، چالش های اخلاقی و قوانین مرتبط به استفاده با حضور صاحب نظران، استادان پیش کسوت و جوانان متخصص در این حیطه برگزار گردید. با توجه به نوین بودن موضوع در کل دنیا و اقداماتی که در سنین دیگر تاکنون در داخل کشور صورت گرفته، اعضا هیئت علمی گروه نوزادان مرکز طبی کودکان از سال گذشته پیگیر برگزاری این برنامه شده بودند. برنامه فوق با ریاست دکتر رضا شروین بدو، رئیس مرکز طبی کودکان دنبال شد. دبیر علمی برنامه دکتر ملیحه کدیور رئیس بخش های ویژه نوزادان و دبیر اجرایی دکتر کیوان میرنیا عضو هیئت علمی این بخش در  مرکز طبی کودکان بوده و دکتر راضیه سنگسری و دکتر مریم سعیدی با آزاده دانیار در اجرای این برنامه مشارکت داشتند. این سمپوزیوم در شش پانل برگزار شد. 
پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید، خوشامدگویی و بیان اهداف این برنامه توسط دکتر میرنیا دبیر برنامه صورت گرفت. در ادامه دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در طب کودکان و نوزادان و بدیع بودن این موضوع در دوره نوزادی، به نقش دانشگاه های نسل سه و کارآفرینی اشاره نمود. پس از آن پانل اول با عنوان "فرایند تهیه و آماده سازی و منابع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در نوزادان" با مدیریت دکتر ضرابی از مرکز رویان و حضور دکتر حسینی، دکتر عزالدین، دکتر نوری و دکتر رئیسی برگزار شد. پانل دوم به مدیریت دکتر افجه ای دبیر انجمن علمی پزشکان نوزادان ایران و استاد دانشگاه شهید بهشتی با مشارکت دکتر روحی پور، دکتر نوایی و دکتر میرنیا بر محور "سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در مشکلات و بیماری های نوزادان نارس" به بیماری های خاص نوزادان نارس چون رتینوپاتی نارسی و بیماری مزمن ریوی و خونریزی مغزی این سنین اشاره شد. به "بیماری ها و مشکلات عصبی نوزادان و استفاده از سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی" در پانل سوم با مدیریت دکتر اشرفی معاون تحقیقات و فناوری بیمارستان و حضور دکتر حنطوش زاده، دکتر بدو و دکتر میرنیا پرداخته شد. اهمیت "سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های قلبی، کلیوی و گوارش در دوره نوزادی" در پانل بعدی با مدیریت دکتر فخرایی عضو انجمن نوزادان و استاد دانشگاه شهید بهشتی و مشارکت دکتر اتوکش، دکتر ترکمن و دکتر میری مطرح شد. نکات مرتبط با "سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در ناهنجاری های منجر به جراحی و مشکلات پوستی نوزادان" در پانل پنجم با مدیریت دکتر امیرخانی از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری با حضور دکتر کجباف زاده، دکتر اشجعی و دکتر سنگسری بیان گردید. در پانل آخر "چالش های اخلاقی و قانونی در استفاده از سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در نوزادان" توسط دکتر کدیور استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور دکتر افشار و دکتر سامانی پرداخته شد. در پایان هر پانل در بخش های مختلف توسط اعضا پانل به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ داده شد. 
در پایان دکتر کدیور دبیر علمی برنامه ضمن تشکر از اعضا پانل و شرکت کنندگان در برنامه و همکاران در اجرای این سمپوزویوم به هدف از برگزاری این سمپوزیوم جهت امکان رویکردهای کاربردی قابل اجرا و استفاده از پژوهش های کاربردی در ارائه خدمات به گروه های مرتبط با ایجاد کارگروهی در این زمینه اشاره نمود.
اهمیت برگزاری این سمپوزیوم، بین رشته‌ای بودن آن و رویکرد چندتخصصی با حضور نمایندگان انجمن های علمی، اساتید پیش کسوت مطرح، صاحب نظران در رشته های مختلف و جوانان متخصص در کنار یگدیگر برای طرح موضوعاتی نوین با زبانی ساده بود. اعضا هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، بقیه الله و تبریز و پژوهشگاه رویان از گروه های علمی نوزادان، نفرولوژی کودکان، اعصاب کودکان، جراحی کودکان، رتین چشم، ژنتیک، اخلاق پزشکی، پریناتالوژی، قلب کودکان، ریه کودکان، اورولوژی کودکان، پوست و علوم آزمایشگاهی به عنوان اعضای این پانل ها مشارکت داشتند. 
این برنامه با استقبال قابل توجه شرکت کنندگان از رشته های مختلف علاقمند به این موضوع با حضور قریب صد و بیست نفر در این مرکز برگزار شد. 


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0