امروز : چهارشنبه 9 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
1 بهمن 1398

یاد استاد/اول بهمن چهل و پنجمین سالگرد درگذشت دکتر محمد قریب پدر طب کودکان ایران

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
چهل وپنج سال پیش در چنین روزی دکتر محمد قریب پایه گذار طب نوین کودکان ایران، بنیانگذار بیمارستان مرکز طبی کودکان و استاد علم و اخلاق دانشکده پزشکی درگذشت.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در روستای گرکان از توابع آشتیان واقع در استان مرکزی متولد شد، تحصیلات ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارالفنون گذراند. او در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در زمره اولین گروه دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل به فرانسه رفتند به همراه مهدی بازرگان بود. او در پایان سال اول در شهر رن فرانسه موفق به دریافت جایزه لابراتوار تشریح دانشکده پزشکی شد و در سال ۱۳۱۴ نخستین ایرانی بود که توانست در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شود. در سال ۱۳۱۹ به عنوان دانشیار طب اطفال در دانشگاه به فعالیت علمی مشغول شد. وی ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش اطفال مشغول شد و بعد از آن به بیمارستان هزار تختخوابی رفت و در آنجا بخش اطفال را دایر کرد. او در سال ۱۳۱۹ کتاب بیماریهای کودکان را به چاپ رساند و در سال ۱۳۳۵ با همکاری حسن اهری آن را با اصلاحات جدید تجدید چاپ کرد.
محمد قریب در سال ۱۳۲۱ موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال ۱۳۵۰ به عضویت هیئت مدیره انجمن بین‌المللی بیماری‌های کودکان درآمد. همچنین در آخرین سال‌های عمرش موفق به دریافت نشان درجه اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش شد. وی در طول سالهای فعالیت علمی خود در کنگره‌های مختلف بین‌المللی در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، آمریکا، کانادا، ژاپن، ترکیه و اتریش دعوت شد و عضویت چندین مجمع علمی بین‌المللی را برعهده داشت. او نخستین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیان‌گذاران انتقال خون در ایران بود.
 از دیگر اقدامات او بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی بیمارستان مرکز طبی کودکان به همراه حسن اهری بود که این اقدام را در زمان بازنشستگی خود انجام داد و سرانجام روز سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۵۳ در بیمارستان مرکز طبی کودکان بیمارستان محل خدمت خود درگذشت.
او طبق وصیتش، در قبرستان شیخان قم و در نزدیکی قبر پدرش (علی اصغر خان قریب گرکانی) به خاک سپرده شد. در روز ۴ آبان ماه ۹۲، با حضور حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت وقت، از سردیس دکتر قریب در در پارک علم و فناوری پردیس پرده برداری شد.
دکتر سید احمد سیادتی، دکتر غلامرضا خاتمی، دکتر هادوی و... از جمله سرشناس ترین شاگردان دکتر قریب هستند.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0