امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
4 مرداد 1399

متولد ماه مرداد/ سالروز تولد دکتر محبوب لسان پزشکی استاد نفرولوژي دانشکده پزشکي

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
به بهانه ي 4مرداد، سالروز تولد دکتر محبوب لسان پزشکي استاد نفرولوژي دانشکده پزشکي و در راستاي تکريم اساتيد و بزرگان دانشگاهي، بخشي از خاطرات استاد را بازخواني مي کنيم.
به گزارش روابط عمومي دانشکده پزشکي؛ تقويم دانشکده پزشکي در نظر دارد به مناسبت سالروز تولد اساتيد دانشکده، معرفي و خاطره اي کوتاه از استادان را بيان کند، اين بار به مناسبت 4 مرداد سالروز تولد دکتر  محبوب لسان پزشکي استاد گروه داخلي و فوق تخصص نفرولوژي دانشکده پزشکي بخشي از خاطرات ايشان را مرور مي کنيم.
زندگي نامه از زبان استاد
من محبوب لسان پزشکي متولد مردادماه سال 1337 در شهر تهران هستم. دور دبستان را در مدرسه ي جهان تربيت  و دبيرستان را در مدرسه البرز در تهران گذراندم. ر سال 1355 مدرک ديپلم را اخذ کردم و همان سال در کنکور دانشکده پزشکي دانشگاه تهران قبول شدم. آن زمان دانشکده پزشکي جزئي از دانشگاه تهران بود. در سال 1362، از رشته پزشکي دانش‌آموخته شدم و با توجه به اينکه جزء 10 درصد برتر بودم در امتحان تخصص شرکت کردم و نفر اول شدم. مردادماه سال 1363 رزيدنت داخلي شدم و در تيرماه 1367 مدرک بورد تخصصي در رشته داخلي را با رتبه اول اخذ کردم. پس ‌از آن هيئت‌علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران شدم. 
 علت انتخاب نام فاميلي من به شغل پدربزرگم بازمي‌گردد، حرفه ايشان طبابت و لقبشان «لسان‌الاطبا» بود. پدربزرگم در زمان قاجار و اوايل سلطنت رضاشاه در قيد حيات و مشغول فعاليت بودند. «دارالفنون» در سال 1313 افتتاح شد و پدربزرگم دانش طب را در دارالفنون آموختند زيرا در آن هنگام دانشگاه تهران وجود نداشت. دانشگاه تهران با اين عنوان مشخص يعني "دانشگاه تهران" در سال 1313 افتتاح شد و پدربزرگ من در واقع از اولين اطباي دانش‌آموخته دارالفنون بودند.
چرا رشته نفرولوژي را انتخاب کرديد؟
طب داخلي را دوست داشتم و به نظرم اصل پزشکي، طب داخلي  است. نمي‎خواهم به ساير رشته‌ها بي‌احترامي کنم اما روي حرفم مي‌ايستم. اگر کسي از طب داخلي آگاه نباشد، اساس دانش پزشکي او دچار اشکال است و حتماً بايد روي اين شاخه از پزشکي تسلط يافت تا بتوان مدعي آگاهي از دانش پزشکي شد.
احساستان نسبت به بيمارستان امام خميني (ره) چيست؟
من حتي درخت‌هاي اين بيمارستان را دوست دارم زيرا سال‌هاي مديدي را به‌عنوان دانشجو و هيئت‌علمي در آنجا سپري کرده‌‌ام. پيش از انقلاب و از زمان کارآموزي در بيمارستان امام خميني (ره) بوده‌ام.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0