امروز : جمعه 26 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
24 شهریور 1398

یاد استاد/ 24شهریور، سالگرد درگذشت دکتر سیدجلال سیدفرشی، استاد جراحی دانشکده پزشکی تهران

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

بخشی از خاطرات مرحوم دکتر سید فرشی: ... وقتی متوجه شدم در دانشگاه قبول شده ام زمان ثبت نام گذشته بود، دیر رسیدم به تهران،  دکتر صالح رئیس وقت دانشکده من را دید و گفت چرا این‌قدر دیر آمدی؟ گفتم من خبردار نشدم! شما باید اطلاع‌رسانی کنید بعد از آن دستور داد اسامی قبول شده ها در روزنامه چاپ شود.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، 24 شهریور مصادف با اولین سالگرد مرحوم دکتر سیدجلال سیدفرشی، استاد جراحی دانشکده پزشکی است.
خاطره‌ای از زنده‌یاد دکتر سیدجلال سیدفرشی:
 کودکی‌ام در تبریز گذشت. روستای فتح‌آباد... پدرم می‌گفت دکتری آمده که معده ی انسان را برمی‌دارد و به جای آن معده ی سگ می‌گذارد. منظورش از آن دکتر همان پروفسور عدل بود... و من شیفته ی طب شدم. 
 دلیل این‌که من دیر به دانشگاه آمدم آن بود که جایی اعلام نکردند چه کسانی در دانشگاه قبول شدند... آن زمان افراد خودشان باید مراجعه می‌کردند و سئوال می‌کردند که قبول شدند یا نه.
 من تبریز بودم و مطلع نشدم. دکتر هدایت به من تلگراف زد که بیا قبول شدی. وقتی من به تهران رسیدم، زمان ثبت‌نام گذشته بود
 نزد آقای ناصر صدری رفتم و جریان را برای ایشان توضیح دادم. گفت فردای آن روز به دانشکده بروم. فردا در راهروی دانشکده دکتر وکیلی را دیدم که آشنایی دوری با ما داشت و ایشان به دکتر گنج‌بخش که استخوان را تدریس می‌کرد، مسئله را گفت تا به من اجازه بدهد سر کلاس بنشینم.
 دکتر صالح، من را دید و گفت چرا این‌قدر دیر آمدی؟ گفتم من خبردار نشدم! شما باید در روزنامه اطلاع‌رسانی کنید و یا به اشخاص که قبول شده‌اند، اطلاع دهید.
 ایشان حرف من را پذیرفت و به دکتر جهانشاه‌زاده دستور داد تا اسامی افراد قبول شده را بعد از آن در روزنامه اطلاع‌رسانی کنند.
توضیح این که دکتر سید جلال سید فرشی، متخصص جراح عمومی، متولد 1311 شمسی در استان آذربایجان و شهر تبریز است.  وی در سن 18 سالگی تحصیل در رشته‌ی پزشکی را آغاز کرد و در ادامه‌ی این راه پر پیچ و خم متدهای جدید جراحی را طی سفرهایش به فرانسه آموخت. وی از پیشگامان تروماتولوژی ایران است. استاد سید فرشی رشته تحصیلی و زندگی حرفه‌ای خود را به نحوی تحت تأثیر «پروفسور عدل» می‌دانست همچنین در زمان جنگ از جمله پزشکانی بودند که منشا خدمات بسیاری بود. دکتر سید فرشی 24 شهریور سال گذشته و در سن 86 سالگی بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0