امروز : جمعه 26 شهریور 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
6 اردیبهشت 1397

چهل و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار برگزار شد دکتر ساعدی: توسعه راهبردی کلید حل مشکلات افزایش ظرفیت پذیرش دستیار

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

دکتر ساعدی با بیان اینکه افزایش ظرفیت پذیرش دستیار بر اساس نیاز کشور در سند چشم انداز 1404 انجام می شود گفت: این موضوع مشکلاتی را در پی دارد که با توسعه راهبردی می توان بر آن فائق آمد.

دکتر بابک ساعدی معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشکده پزشکی با اشاره به 
برگزاری چهل و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار پزشکی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی تهران بزرگترین مرکز آموزش پزشکی کشور در 
 پذیرش  دستیار  تخصصی  و فوق تخصصی است که از گذشته تا حال بیشترین تعداد دستیاران در این دانشگاه پذیرش می شوند و  با راه اندازی رشته های جدید تعداد دستیاران نیز افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دانشگاهی در کشور است که در تمام رشته های تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ به جز رشته طب هوا و فضا که ملزومات خاص خود را می طلبد، پذیرش دستیار دارد گفت: در سالهای اخیر دو رشته طب سالمندی و پزشک خانواده نیز اضافه شده است.

معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی با اشاره به تغییرات پذیرش دستیار، ادامه داد: در سالهای اخیر با تحولی که در نظام سلامت ایجاد شد و ارزیابی که وزارتخانه برای نیاز کشور در افق 1404 انجام داده شاهد تغییراتی در پذیرش دستیار بودیم  به نحوی که در برخی رشته ها با  افزایش جذب، روبرو شدیم که گاهی اوقات  این افزایش تا دو برابر ظرفیت اعلامی گروه ها بود.

دکتر ساعدی گفت: از آنجایی که همزمان با افزایش ظرفیت در برخی رشته ها توسعه فضای فیزیکی، سایت های اتاق عمل، تجهیزات و... میسر نبود، نارضایی دستیاران و افت تحصیلی را در پی داشت.

وی با تاکید بر توجه وزارتخانه و دانشگاه بر حل مشکلات و موانع و فراهم کردن زیرساخت های لازم اظهار داشت: ما باپیگیری که از وزارت بهداشت داشتیم و سعی داریم تا جایی که امکان دارد این مساله را رفع کنیم، اما در برخی رشته ها که کشور نیاز بیشتری به نیروی متخصص بویژه در دو دهه آینده دارد، وزارتخانه پیشنهاد توسعه راهبردی را داد که با همکاری گروه ها می توان این ظرفیت را در دانشگاه ایجاد کرد.
 
دکتر ساعدی ادامه داد: اجرای طرح تحول سلامت در چند سال گذشته موجب افزایش مراجعه به بیمارستان های دانشگاهی شده که در کنار جذب بیش از ظرفیت دستیار، در برخی رشته ها با کمبود داوطلب جهت تحصیل مواجه هستیم که این مساله بار زیادی را به دوش رزیدنت های آن بخش و گروه تحمیل کرده که در نهایت هم موجب افت تحصیلی شده است.

وی خاطر نشان کرد: ارزش گذاری رشته های پزشکی به خصوص مواردی که نارضایتی همکاران یک رشته تخصصی را در پی داشت روی مخاطبین ما یعنی دستیاران جدید الورود به گروه های تخصصی تاثیر گذاشته است به نحوی که در سالهای قبل داوطلبان به برخی رشته ها اقبال بیشتری نشان می دادند، اما  با مداخله ای که در طرح تحول سلامت صورت گرفته این اشتیاق وجود ندارد.

معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی با تاکید بر مدیریت پذیرش دستیار گفت: جذب رزیدنت خارج از ظرفیت، بر وضعیت مالی بیمارستان ها و امور رفاهی رزیدنت ها تاثیر گذاشته که این مساله باید دیده شود.

دکتر ساعدی در پایان خاطر نشان کرد: در کنار این چالش های موجود بیشترین رزیدنت ها در رشته های فوق تخصصی و فلوشیپ بهترین دانشجوها در بورد و آزمون ها هستندکه جذب این دانشگاه می شوند، امیدواریم بتوانیم یک محیط آموزشی خوب برای آنها فراهم کنیم.

گفتنی است چهل و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار رشته های تخصصی بالینی پزشکی ساعت ۹ صبح روز پنج شنبه ۶ اردیبهشت ماه در ۲۲ حوزه امتحانی برگزار خواهد شد. کارت شرکت در آزمون کتبی چهل و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی بر روی سایت مرکز سنجش 
آموزش پزشکی به نشانی http://sanjeshp.ir قرار دارد و داوطلبان با شماره داوطلبی و پرونده خود می توانند از کارت خود پرینت تهیه کنند. حضور در جلسه آزمون بدون همراه داشتن کارت شرکت در آزمون و کارت شناسایی معتبر امکانپذیر نیست.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0