امروز : چهارشنبه 9 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
7 مهر 1397

دکتر جعفریان: پزشکی شغل نیست بلکه یک تعهد برای تمام عمر جهت کمک به بیماران است

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن
دکتر جعفریان پزشکی را تعهدی برای تمام عمر جهت کمک به بیماران دانست و افزود: نتیجه تعهد حرفه ای قابل اعتماد بودن یک حرفه است.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی دکتر جعفریان عضو هیات علمی گروه جراحی در اردوی ویژه دانشجویان پزشکی دختر ورودی 97 که روز جمعه 6 مهر در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد،  با تبریک به دانشجویان جدید الورود گفت: بدون اغراق دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بهترین مرکز آموزش پزشکی در کشور و حتی بسیاری از مراکز آموزشی دنیا است.

وی خطاب به دانشجویان اظهار داشت: 30 ثانیه فکر کنید و خاطرات خوب یا بدتان از پزشکان را بیان کنید بدون شک هر یک از شما یک خاطره خوب یا بد از این قشر دارید. شما نیز اکنون وارد این رشته شده اید  و با عملکرد و رفتارتان درآینده یک ذهنیت در نقش بیمارانتان به جای خواهید گذاشت.

در ادامه قسمت هایی از سریال پرستاران پخش شد و پس از ان دکتر جعفریان عضو هیات علمی گروه اخلاق پزشکی توضیحاتی راجع به تعهد و رفتار حرفه ای بیان کرد.

وی افزود: اخلاق پزشکی شاخه ای از اخلاق حرفه ای است که به دلیل اهمیت رشته پزشکی مورد تایید است و دارای ابعاد مختلف علمی و عملی می باشد. تعهد و رفتار حرفه ای برگرفته از اخلاق پزشکی و معطوف به روش و منش است.

دکترجعفريان با بيان اينکه پزشکي صرفا یک رشته تحصیلی نیست گفت: پزشکی يک حرفه است و بين حرفه و کسب و کار تفاوت زيادي وجود دارد، حرفه مجموعه ای از رفتارها و مهارت های ارتباطی است که به حفظ اعتماد عمومی می انجامد.

عضو هیات علمی گروه اخلاق پزشکی ادامه داد: مشاغلي مانند پزشكي، وكالت، روحانيت، معلمي از نمونه‌هاي بارز حرفه هستند که با اعلام عمومی به شکل قول دادن، از آنها انتظارات خاصی می رود از جمله این که خدمت رسانی را همیشه در اولویت و مقدم بر منافع خود قرار دهند.

وی با اشاره به ویژگی های خدمات سلامت که ضرورت اعتماد را بیشتر می کند، گفت: مردم نیاز به سلامت دارند نه خدمات سلامت، خدمات سلامت عوارض دارند و هزینه بر هستند، همچنین عدم قطعیت اثر بخشی خدمات سلامت و عدم توازن اطلاعات پزشک و بیمار نیز از این دسته است.

دکتر جعفریان در ادامه به مشخصه های حرفه اشاره کرد و اظهار داشت: یک حرفه خدمات ارزنده و اساسی اجتماعی را برآورده می کند و استقلال در این حرفه نیازمند دانش و مهارت کافی است و جامعه، ما به ازای این خصوصیات امتیازات خاصی را به حرفه مندان اعطا می کند.

وی با اشاره به حقوق اختصاصي حرفه‌اي پزشكان گفت: یک پزشک با اختیاراتی که دارد ممکن است برای تسکین درد یک بیمار داروی مرفین تجویز کند در حالی که حمل و استفاده از یک ماده مسکن مخدر مانند مرفین برای مردم عادی جرم است و ....که در ازای این اختیارات و امتیازات خاص از پزشکان انتظار می رود منافع بیمار بر منافع خود را مقدم بدارند و منافع گیرنده خدمت را مبنای تصمیم گیری های خود قرار دهند.

عضو هیات علمی گروه جراحی با بيان اينكه نوع‌دوستي، قابليت اعتماد، وظيفه‌شناسي، شرافت و درستكاري و احترام به دیگران را از اجزاي تعهد حرفه‌اي است، اظهارداشت: نتیجه تعهد حرفه ای قابل اعتماد بودن یک حرفه است.

وي بيان اينکه حرفه‌اي بودن ارثي نيست بلکه امتیازی است که جامعه می دهد و ابقاء این امتیازات بسته به اعتماد جامعه است وپزشکان در صورتي جايگاه حرفه‌اي خود را حفظ مي کنند که بتوانند به طور شايسته وظايف خود را انجام دهند.

عضو هیات علمی گروه اخلاق پزشکی خاطر نشان کرد: در حوزه پروفشنالیسم ما با دو واژه سروکار داریم، یکی «رفتار حرفه‌ای» که بیرونی است و قابل‌سنجش و ارزیابی و دیگری «تعهد حرفه‌ای» که یک مفهوم درونی است و به‌سادگی قابل‌مشاهده و ارزیابی نیست؛ این دو مفهوم علیرغم نزدیکی زیاد به هم گاهی متناسب باهم نیستند یعنی ممکن است فردی رفتار حرفه‌ای داشته باشد اما تعهد نداشته باشد و یا بالعکس فردی تعهد حرفه‌ای داشته باشد اما همه‌جا رفتار حرفه‌ای بروز ندهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نظرسنجی‌های انجام‌شده در مورد میزان اعتماد مردم به مشاغل مختلف گفت: بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ در سال‌های 2001 و 2012 میزان اعتماد مردم به پزشکان بیش از 65 درصد بوده است؛ در کشور خودمان هم این میزان اعتماد بیش از 64 درصد بوده است که این مسئولیت سنگینی را بر شانه همه ما وارد می‌کند.

دکتر جعفریان خاطر نشان کرد: حرفه پزشکی یک شغل نیست راهی برای کسب درآمد نیست بلکه یک تعهد برای تمام عمر جهت کمک به بیماران است تعهد حرفه ای برای حفظ اعتماد و اثر بخشی خدمات یک ضرورت است.
منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0