امروز : چهارشنبه 9 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
27 مرداد 1398

یاد استاد/ امروز 27 مرداد اولین سالگرد درگذشت دکتر مهدی بیگدلی متخصص روانپزشکی و از روسای پیشین دانشکده پزشکی است

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

دکتر مهدی بیگدلی سومین رئیس دانشکده پزشکی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و  دانش آموخته رشته پزشکی عمومی و تخصص روانپزشکی دانشکده پزشکی بود.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، دکتر مهدی بیگدلی که طب و تخصص روانپزشکی خود را در دانشکده پزشکی تهران آموخت و در همین دانشکده به تدریس و طبابت پرداخت و مدتی نیز ریاست دانشکده را بر عهده داشت، در ۲۷ مرداد ۹۶ در 83 سالگی درگذشت.
دکتر مهدی بیگدلی در سال 1314 در شهرستان «قم» متولد شد. تحصیلات ابتدائی و متوسطه خود را در همان شهر به پایان رساند و در سال 1332 در کنکور پزشکی و در «دانشکدۀ پزشکی دانشگاه تهران» پذیرفته شد. در سال 1338 فارغ‌التحصیل  و در همان سال در امتحان رزیدنتی شرکت و سپس در «روزبه» و در رشته روانپزشکی «دستیار» شد. پس از فراغت از تحصیلات این مقطع به عضویت هیأت علمی دانشگاه در آمد و عمر شریف خود را وقف خدمات همه جانبه علمی-سلامتی-اجتماعی و مدیریتی در دانشگاه نمود. در حساسترین مقاطع سالهای اول انقلاب، مسئولیت ریاست دانشکده پزشکی را بر عهده گرفت و با درایت این مجموعه و بیمارستانهای آموزشی تابعه را در شروع جنگ تحمیلی و در دوران انقلاب فرهنگی  اداره کرد.  در طول جنگ تحمیلی، بارها به جبهه های دفاع مقدس شتافت و در مناسبتها و مناطق مختلف و از جمله در «بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک»، در کنار «شهید والا مقام دکتر محمدعلی رهنمون»، در خدمت رزمندگان اسلام و مجروحین عزیز جنگی،  به سلامت جسمی و روانی آنها پرداخت.
بخشی از خاطرات مرحوم دکتر بیگدلی در سایت
روابط عمومی دانشگاه منتشر شده است: 
«آن روزها مردم همه با هم بودند... دانشکدۀ پزشکی تهران چنان امتحانی پس داد که دانشکده‌های پزشکی دیگر نیز یاد گرفتند... شهید رهنمون که دانشجوی پزشکی دانشگاه شیراز بود، به «بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک» آمده بود. ایشان دختری به‌ نام زهرا داشت که دو یا سه ساله بود و دلتنگش بود. از او خواستم برود و به فرزند دلبندش رسیدگی کند. گفتم با تیم دانشگاه تهران، خلأ او را پر می‌کنیم و هرکداممان یک هفته بیشتر می‌مانیم. همه نیز حاضر بودند. اما قبول نکرد. گفت نمی‌تواند این مسؤولیت خطیر و مقدس را رها کند، حتی برای زمانی اندک. او ماند و با شهیدان جاودانه شد و به قافله سید و سالار شهیدان پیوست. اکنون زهراخانم دکتر شده، تخصص گرفته و در همین دانشگاه به عضویت هیأت علمی درآمده...»


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0