امروز : چهارشنبه 9 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
8 خرداد 1400

دکتر گندم کار:رعایت عدالت در ارزیابی دانشجویان، مهمترین هدف در اجرای فرآیند مصاحبه‌ های کوتاه متعدد

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

 دکتر رقیه گندمکار صاحب فرآیند طراحی و استقرار آزمون مصاحبه‌های کوتاه متعدد (MMI) برای پذیرش دانشجو در دوره مجازی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشکده پزشکی در خصوص نیازسنجی به‌عمل‌آمده برای اجرای این فرآیند گفت: نیازسنجی که احساس شد برای این فرآیند نیاز به  آزمون پذیرش یا گزینشی بود که به‌صورت منصفانه و عادلانه و به‌صورت یک آزمون معتبر که بتواند ارزیابی کند و گزینش دانشجویان را داشته باشد ازاین‌رو به این فکر افتادیم که این فرایند را طراحی و اجرا کنیم.

وی افزود: وجه تمایز این فرآیند نسبت به فرآیندهای دیگر این بود که آزمونی که ما  اجرا کردیم  تحت عنوان آزمون MMI در حوزه آموزش پزشکی اجرانشده بود ولی مهم‌ترین مشخصه آن این بود که کاملاً مداوم و  پایدار انجام شد و در طول ۵ سالی که این کار انجام شد، دائم با توجه به شرایط ارزشیابی، نقد و  اصلاحات انجام می‌دادیم و مجدد بازطراحی می‌کردیم.

وی تصریح کرد:  درواقع یکی از ویژگی‌های مهم این فرآیند، کار مداوم و پایدار از یک‌سو و درگیر شدن تعداد زیادی از افراد و همکاری تیمی خیلی خوب آن از سوی دیگر بود.

صاحب فرآیند برتر در جشنواره مطهری در ادامه گفت: هدف کلی در اجرای این فرآیند این بود که وقتی کار ارزشیابی انجام می‌شود و می‌خواهیم گزینش انجام دهیم خیلی مهم است که عدالت را رعایت کرده باشیم  و در آزمونی که برگزار کردیم حتماً کسانی که مناسب هستند وارد دوره شوند و شرایط لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: این آزمون فقط مهارت‌های تحصیلی را ارزیابی نمی‌کند بلکه طرف‌های هم نسبت به آن  رشته‌ای که می‌خواهد وارد شود؛ می‌سنجد که مناسب است یا نه و آیا دارای مهارت‌های دیگری از دانش تخصصی است یا نه که  ارزیابی همه‌ این موارد برای ما مهم بود.

دکتر گندمکار خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شرایط کووید و پاندمی کرونا مجبور شدیم این آزمون را تغییر دهیم و برای اینکه آیا درست انجام خواهد شد یا نه  استرس زیادی داشتیم ولی چیزی که انجام شد بازخورد خوبی داشت به خاطر همین می‌خواهیم آزمون را بر همین سبک و روش ادامه و ارتقا دهیم و در عین استفاده از نمادهای مجازی آزمون دقیق و صحیح نیز داشته باشیم.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0