امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
22 مهر 1397

هم‌زمان با هفته جهانی سلامت روان، دهکده هنر و بازی‌های ملل در بوستان ملت برپا شد

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن

گالری عکس

این دهکده عصر چهارشنبه 18 مهرماه 97 در پارک ملت تهران برپا شد.
دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه در حاشیه بازدید از این دهکده در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه گفت: دانشگاه‌ها همیشه محل تربیت متخصصان بوده و هستند اما امروزه به نقش اجتماعی دانشگاه‌ها در برقراری ارتباط بهتر با جامعه توجه بیشتری می‌شود.
وی حضور دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران را در این دهکده ایجاد ارتباط بیشتر با مردم خواند و افزود: هر یک از دانشجویان خارجی که در ایران تحصیل می‌کنند وقتی به کشور خود بازمی‌گردند سفیر ایران هستند پس برقراری ارتباط اجتماعی و فرهنگی با این دانشجویان منجر به شناساندن فرهنگ ایران به سایر کشورها خواهد شد.
دکتر رستمیان ادامه داد: اجرای این‌گونه برنامه‌ها به‌خصوص در جمعی که خانواده‌ها حضور پررنگ‌تری دارند مثمر ثمر خواهد بود. آموختن بازی‌های کشورهای دیگر و آموزش بازی‌های ایرانی به ملل مختلف موجب ارتباط بیشتر ما با آن‌ها می‌شود.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه افزود: دانشگاه از تمامی جهات ظرفیت‌های بسیاری دارد. وجود نیروهای علمی و نخبه‌های دانشگاهی در بین مردم باید نهادینه شود نباید همیشه منتظر بمانیم تا مردم به سراغ ما بیایند گاهی لازم است ما برای آموزش مهارت‌های زندگی، پیشگیری از بیماری‌ها و خود مراقبتی و همچنین سلامت روحی جامعه بین آن‌ها برویم.
دکتر رستمیان در ادامه سخنان خود از امضاء تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه و مدیرکل سلامت شهرداری تهران خبر داد و افزود: شهرداری تهران اقدام به برپایی خانه‌های سلامت در سطوح مختلف شهر کرده است که متشکل از کانون‌های سلامت هستند همکاری اساتید دانشگاه با این کانون‌ها قطعاً به‌سلامت روان جامعه کمک بسزایی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: هدف از همکاری دانشگاه با شهرداری‌ها ارتقاء سطح سلامت مردم است چون دسترسی بیشتر مردم به خدمات من‌جمله مشاوره، موجب ارتقاء سلامت جامعه خواهد شد.
در ادامه دکتر نیما رضایی نیز گفت: در دانشگاه همیشه سعی بر این بوده که باوجود بسترهای مناسبی که در گروه سلامت و هنر، معاونت بین‌الملل، معاونت اجتماعی فرهنگی و شبکه جهانی یوسرن است، کارهای متنوعی انجام گیرد. برپایی این دهکده سلامت ازجمله این فعالیت‌ها است.
معاون بین‌الملل معاونت بین‌الملل دانشگاه ادامه داد: در جلساتی که با اداره سلامت شهرداری تهران صورت گرفت موافقت شد که 18 تا 20 مهرماه هم‌زمان با هفته سلامت روان، دهکده هنر و بازی‌های ملل باهدف حمایت از سلامت روان کودکان، نوجوانان و جوانان برپا شود.
دکتر رضایی کاهش ارتباطات اجتماعی در خانواده‌ها و جامعه را از معضلات جهان امروز عنوان کرد و افزود: در قرن 21 با ایجاد شبکه‌های مجازی گمان شد که ارتباط مردم با یکدیگر بیشتر خواهد شد ولی درواقع این شبکه‌ها آفت بزرگی برای خانواده‌ها و جامعه شده که کشور ما نیز با این معضل درگیر است به همین دلیل دانشگاه بر آن شد تا با برپایی این دهکده سلامت کودکان و نوجوانان به بازی، کمی از شبکه‌های مجازی فاصله بگیرند.
وی ادامه داد: در این دهکده بیش از 50 دانشجوی خارجی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل می‌کنند بازی‌های کشورهای خود را به نمایش گذاشته‌اند ضمن اینکه با آموختن بازی‌های ایرانی تعامل خوبی بین آن‌ها و کودکان و نوجوانان ایجادشده است.
دکتر رضایی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: این همکاری‌ها با شهرداری‌ها ادامه خواهد داشت. ما برای برقراری تعامل مردم با دانشگاه برنامه‌ریزی‌های بسیاری کرده‌ایم تا بتوانیم با برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها خاطره‌ی خوبی در ذهن مردم ایجاد کنیم.
ولی‌الله شجاع پوریان، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران نیز گفت: به مناسبت هفته جهانی سلامت و به‌منظور تبادل‌نظر و ایجاد فضایی شاد و مفرح برای کودکان و جوانان این دهکده برپاشده است. کودکان؛ نوجوانان و جوانان کشورمان و همچنین اتباع مختلف از سایر کشورها می‌توانند از امکانات این دهکده استفاده کنند.
وی افزود: این دهکده با امکانات مناسب، فضایی شاد و مفرح برای مخاطبین است. همچنین افراد مختلف می‌توانند بازی‌های بومی و محلی خود را معرفی کنند.
دکتر زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: در دهکده هنر و بازی‌های ملل، دانشجویان بورسیه از کشورهای مختلف ازجمله کشورهای آلمان؛ استرالیا؛ تاجیکستان؛ افغانستان و سایر کشورها هنرها و بازی‌های محلی‌شان را برای علاقه‌مندان معرفی می‌کنند.
دکتر زینب نصیری ادامه داد: این دهکده با 15 غرفه با موضوعات سلامت روان و اجرای بازی‌های محلی از 18 تا 20 مهرماه از ساعت 17 عصر تا 22 شب در بوستان ملت پذیرای علاقه‌مندان است.
وی تصریح کرد: شعار امسال هفته جهانی سلامت، سلامت روانی کودکان، نوجوانان و جوانان نام‌گذاری شده و به همین منظور با استفاده از ابزار هنر و بازی در این دهکده تلاش می‌کنیم سلامت روحی مخاطبین خود را ارتقا دهیم.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در این دهکده ده‌ها مدل بازی از کشورهای مختلف طراحی‌شده که به مدت 2 روز این بازی‌ها برای علاقه‌مندان معرفی می‌شود و همچنین کودکان و نوجوانان با حضور در غرفه‌ها می‌توانند از بازی‌های فکری و خلاقانه آن استفاده کنند.
توضیح اینکه، دهکده هنر و بازی‌های ملل به مناسبت هفته جهانی سلامت روان با مشارکت اداره کل سلامت شهرداری تهران، شهرداری منطقه 3، شبکه سلامت و هنر شبکه جهانی یوسرن و دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد و دکتر رستمیان معاون اجتماعی دانشگاه، دکتر نیما رضایی معاون بین‌الملل معاونت بین‌الملل دانشگاه، ولی‌الله شجاع پوریان معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران؛ مصطفی سلیمی شهردار منطقه 3 و دکتر زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران در دهکده هنر و بازی‌های ملل در بوستان ملت حضور داشتند.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0