امروز : پنجشنبه 1 مهر 1400 Rss | صفحه اصلی دانشکده
14 بهمن 1398

14 بهمن هفدهمین سالروز درگذشت پرفسور یحیی عدل/ استاد به روایت استاد

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
14 بهمن هفدهمین سالگرد درگذشت پرفسور یحیی عدل است، به همین مناسبت و در راستای تکریم مقام استاد، خاطرات تعدادی از شاگردان ایشان را بازخوانی می کنیم.
دکتر محمد مهدی حفیظی، راه اندازی مکتب عدل
گروهی از شاگردان پروفسور عدل گفتند:«به دلیل شخصیتی که دکترعدل دارند، پس ما باید مکتبی به‌نام مکتب عدل درست کنیم» بنابراین شاگردهای پروفسور عدل این مکتب را تاسیس کردند و هر سال نیز کنگره‌ای به‌عنوان کنگره مکتب عدل در سالن بیمارستان سینابرگزار می‌کردند. موضوعات و مقالات مختلفی مورد بررسی قرار می‌گرفت و شاگردان از تهران و شهرستان‌ها به آن‌جا می‌آمدند.هم‌چنین مجله‌ای به‌نام مجله مکتب عدل وجود داشت که دکتر قاسمی آن‌را اداره می‌کرد.
در این مجله‌ تمام مسائل جراحی را عنوان میکردند و سالی یک‌بار نیز کنگره داشتند و مسائل مختلف را آن‌جا بررسی می‌کردند.
پروفسور عدل دفتری با جلد مقوایی داشتند که خود من نیز شاهد بودم که هر عملی را که انجام می‌دادند،در آن می‌نوشتند؛ البته به زبان فرانسه. ما نیز این کار را انجام می‌دهیم. هر بیماری را که عمل می‌کنیم،هم در پرونده و هم در جای دیگری یادداشت می‌کنیم و یک ریفرنس است. یعنی مورد استفادۀ بقیه قرار می‌گیرد. در موزۀ تاریخ پزشکی یادداشت‌های پروفسور نیز وجود دارد که فقط یکی از دفترهای ایشان در آن‌جاست. ایشان50 سال جراحی کردند.
پرفسور عدل گفته بود که هیچ بیماری را حق ندارید نپذیرید. گاهی اوقات سالنی بود که اتاق بزرگی داشت و مثلا اگریک اتوبوس تصادف می کرد باید همه را می‌پذیرفتند و حق نداشتند که نپذیرند حتی در کف اتاق بیمار می خواباندیم.
دکتر عبدالحمید حسابی، شبیه پرفسور عدل نداریم
 پروفسور عدل استاد خاصی برای ما هستند. ما همه‌چیز را از ایشان آموختیم. پروفسور یک اسطورۀ بزرگ جراحی بودند و هرچه از کارها، اخلاق و روش ایشان تعریف کنیم شاید خیلی کم گفته باشیم و نتوانیم بگوییم. وقتی به نوشته‌ها مراجعه می‌کنم، می‌بینم که حداقل بیست مقاله در مورد او نوشتم؛ چه قبل از مرگ و چه بعد از مرگ ایشان. پروفسور آدم خاص خودش بود، شاید ما شبیه پروفسور عدل نداشته باشیم.
پروفسور یحیی عدل در 14 بهمن سال 1381 در سن 94 سالگی با سابقه‌ی بیش از 70 سال جراحی و آموزش و پرورش شاگردان بی شمار دار فانی را وداع گفت.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0