امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
13 مرداد 1397

جهش 32 رتبه‌ای علوم پزشکی ایران/30 درصد تولید علم در حوزه پزشکی است

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن

 رضا ملک‌زاده

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشور ما در بین کشورهای دنیا در زمینه علوم پزشکی، رتبه 17 و در بین یک درصد دانشمندان برتر دنیا، رتبه 50 را کسب کرده و با توجه به این درصدها جایگاه علمی ما از 49 به 17 ارتقاء یافته است.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی به نقل از ایسنا، دکتر رضا ملک‌زاده در سفر به سمنان ضمن دیدار و گفتگو با هیات رئیسه و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، درخصوص پیشرفت‌های علم پزشکی در ایران توضیح داد: با توجه به آن که 10 درصد از اعضای هیات علمی کشور، از جامعه پزشکی هستند و 30 درصد تولیدات علم در کشور در حوزه علوم پزشکی اتفاق می‌افتد، می‌توان گفت که سهم تولیدات جامعه پزشکی سه برابر نیروی انسانی آن است.

وی اظهار کرد: دانشمندان جوان ما با توجه به جایگاه علمی مطلوب در جهان و برخورداری از پتانسیل بالا، می‌توانند جزو دانشمندان برتر دنیا باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست دیگری که در راستای برنامه‌های آتی حوزه پژوهش دانشگاه علوم پزشکی سمنان برگزار شد، خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت و ارتقای دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، می‌توان گفت که این دانشگاه با تلاش و همت بیشتر می‌تواند در حوزه پژوهش در کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

ملک‌زاده ادامه داد: با تلاش بیشتر در حوزه فناوری و با توجه به زیرساخت‌های مناسب این دانشگاه، می‌توانید تحقیقات این دانشگاه را به عرصه تولید محصولات سلامت محور ارتقا داده و تحقیقات را برای محققان و شرکت‌های دانش‌بنیان به سرمایه تبدیل کنید.

وی همچنین با حضور در نشست "مجریان طرح کهورت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور"، درخصوص اجرای این طرح، اظهار کرد: اجرای برنامه کهورت، مطالعه مهمی است که تاثیر بسیاری بر وضعیت سلامت مردم دارد و اگر بتوانیم این مطالعه را در همین مقیاس با همکاری بیشتر مجریان این طرح ادامه دهیم، در آینده شاهد نتایج بسیار خوبی خواهیم بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به اینکه علت بسیاری از بیماری‌ها در دوران کودکی و بزرگسالی ریشه در مواجهات جنینی و دوران اولیه زندگی دارد، بنابراین مداخلات در جهت پیشگیری از این بیماری‌ها جزو اولویت‌های اصلی برای سیستم سلامت انسان تلقی می‏‌شود.

ملک‌زاده تاکید کرد: با ایجاد زیرساخت‌های علمی مناسب در دانشگاه‌ها و در سطح کشور، نسل‌های آینده از سطح سلامت بالاتری برخوردار خواهند بود.

وی افزود: باید در مطالعه سلامت مادران و نوزادان صبر، حوصله و دقت بسیاری داشت. با نهادینه کردن زیرساخت‌های علمی مناسب، نتایج آن را در نسل آینده مشاهده خواهیم کرد.

گذر از عرصه تولید علم به عرصه تولید محصول و ثروت

دکتر نوید دانایی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز ضمن حضور در این نشست، گفت: این دانشگاه مسیر مشخصی برای حوزه پژوهشی دانشگاه ترسیم کرده و امیدوارم با هدایت و حمایت وزارت بهداشت بتوانیم آینده خوبی را در این حوزه شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: با توجه به این که پایه‌ها و زیرساخت‌های مناسبی در حوزه فناوری در این دانشگاه وجود دارد، با رهنمودهای بزرگان عرصه تحقیقات کشور، مسیر جدیدی در عرصه تحقیقات و فناوری در جامعه پژوهشی این دانشگاه ایجاد شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، 9 مرکز تحقیقاتی و پنج شرکت دانش بنیان ثبت شده، فعالیت می‌کنند. حاصل تحقیقات محققان دانشگاه علوم پزشکی سمنان به کمک شرکت‌های دانش بنیان، دو محصول را تولید و روانه بازار کرده است.

آمادگی خرید محصولات سلامت محور

دکتر حسین وطن پور، رئیس مرکز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت هم در این نشست بیان کرد: با توجه به ارتقا و پیشرفت جایگاه پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، می‌توان گفت که توقع و خواسته‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این دانشگاه افزایش یافته و امیدوارم بتوانید با تلاش و همکاری بیشتر جامعه پژوهشی این دانشگاه، جایگاه مرتفع‌تری را در سطح کشور و هم تراز با دانشگاه های مادر کسب کنید.

وی افزود: حوزه سلامت برای خرید محصولات سلامت محور آمادگی کامل دارد و شما در مراکز فناوری و با همکاری شرکت‌های دانش بنیان می‌توانید، ضمن بررسی نیازهای جامعه، تحقیقات خود را به محصول تبدیل کنید.

رئیس مرکز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به ارتقای زیرساخت‌های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، اظهار کرد: با عنایت به زیرساخت‌های مناسب پژوهشی این دانشگاه، تلاش کنید تا تحقیقات در این دانشگاه هدفمند شود و شرکت‌های دانش بنیان را نیز متقاعد به تولید محصول کنید.


افتتاح کلین روم دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

براساس این گزارش، دکتر ملک زاده در این سفر، "کلین روم دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان" را نیز افتتاح کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از وبدا، دکتر دانایی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در حاشیه افتتاح این بخش گفت: "اتاق تمیز یا کلین روم" اتاقی است که در آن غلظت ذرات موجود در هوا کنترل شده و به صورتی به کار گرفته شود که ورود، تولید و بقای ذرات داخل اتاق حداقل باشد و همچنین سایر پارامترهای مربوط مانند دما، رطوبت و فشار در صورت نیاز در آن کنترل شود.

وی افزود: برای به‌سازی، تجهیز و بهره‌برداری از پروژه کلین روم دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، بالغ بر ده میلیارد ریال هزینه شده است.

در حاشیه این مراسم دکتر ملک زاده از مرکز گروه مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان که یک مرکز تحقیقاتی است، نیز بازدید کرد.


مرکز کهورت و شاخص‌های سلامت مادر و جنین

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سفر خود به سمنان ضمن بازدید از "مرکز کهورت" دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار کرد: در طرح کهورت شاخص‌های سلامت مادر و جنین توسط مجریان و متخصصین مورد پیگیری قرار گرفته و پس از تولد نیز سلامت نوزاد متولد شده توسط متخصصین اطفال و دندان پزشکی و شاخص‌های سلامت نوزاد شیرخوار حداقل تا 5 سالگی به دقت مورد بررسی و آنالیز قرار می گیرد.

دکتر ملک زاده تصریح کرد: در این مطالعه علاوه بر منافع سلامت برای افراد شرکت کننده در مطالعه با شناسایی عوامل خطر بیماری‌های دوره کودکی و نوزادی، برنامه‌ریزی مناسب در جهت کنترل عوامل خطر و پیشگیری از وقوع بیماری‌ها انجام خواهد شد.

دکتر دانایی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز ضمن این بازدید، گفت: پروژه مطالعه سلامت مادران و فرزندان سمنان در کنار سایر مطالعات کهورت متولدین به عنوان بخشی از مطالعه کهورت پرشین قسمتی از یک مطالعه آینده نگر و جمعیت محور بزرگ بر روی جمعیتی منتخب و نماینده جامعه ایرانی است که هم اکنون در قالب یک طرح بزرگ ملی و چند مرکزی در حال انجام است تا DOHaD در جمعیت ایرانی بررسی شود.

وی ادامه داد: یافته‌های این مطالعه اطلاعات ذی قیمتی برای سیاست‌گذاران در زمینه مداخلات بر روی ایرانیان  فراهم کرده و علاوه بر این ایران را تبدیل به کشوری پیشرو در زمینه این نوع پژوهش می‌کند.

براساس این گزارش، دکتر ملک زاده از پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز بازدید کرد.

دکتر دانایی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در این بازدید پیرامون برخی ویژگی‌های "پژوهشکده سلامت"، گفت: پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، مجموعه‌ای ماموریت محور متشکل از پنج مرکز تحقیقات از شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با هدف و ماموریت مشترکی در زمینه سلامت است.

وی در پایان این بازدید خاطرنشان کرد: مراکز "تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت"، "تحقیقات سرطان"، "تحقیقات مراقبت‌های پرستاری" و "بخش تحقیقاتی حوزه علوم اعصاب" و مرکز "تحقیقات توانبخشی عصبی‌ - عضلانی" مراکز مستقر در این پژوهشکده هستند.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0