امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
25 خرداد 1398

با ارائه مسائل مهم و به روز شده حوزه بیهوشی، سمینار بیهوشی در اعمال جراحی زنان و مامایی برگزار شد

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن


گالری عکس 
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی با حضور مسوولین دانشگاه، مدیر گروه بیهوشی دانشگاه، رییس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران و جمعی از صاحبنظران و روسای بخشها، سمینار بیهوشی در اعمال جراحی زنان و مامایی در مرکز مهارتهای بالینی دانشکده پزشکی برگزار شد.

در ابتدای جلسه پس از خیر مقدم توسط دکتر باستان حق دبیر اجرایی سمینار، آقای دکتر حسین خان در سخنانی به اهمیت بیهوشی در اعمال جراحی زنان پرداختند و پس از آن آقای دکتر سلیمی رییس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران ضمن تشکر از گروه بیهوشی دانشگاه ،دانشگاه علوم پزشکی تهران را از پایه های مهم علم بیهوشی کشور معرفی کردند، پس از آن آقای دکتر شریعت محرری مدیر گروه بیهوشی دانشگاه ضمن تشکر از عوامل علمی و اجرایی سمینار اینگونه مجامع علمی را از اهداف گروه بیهوشی برشمردند، در انتها خانم دکتر صمیمی دبیر علمی سمینار با تشکر از حضور اساتید و شرکت کنندگان سمینار به تشریح اهداف آن پرداختند.
دبیر علمی سمینار یکروزه  بیهوشی در اعمال جراحی زنان و مامایی هدف از برگزاری این سمینار را ارائه مسائل مهم و به روز شده در حوزه بیهوشی عنوان کرد و گفت: بیهوشی در رشته زنان و مامایی با توجه به تامین سلامت زنان باردار به عنوان مادر خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر ساغر صمیمی عضو هیات علمی گروه بیهوشی و دبیر علمی این سمینار در گفت و گو با روابط عمومی دانشکده پزشکی با اشاره به اهمیت  بیهوشی در رشته های زنان و مامایی گفت: بیهوشی در غالب رشته های پزشکی مهم است، اما رشته بیهوشی در زنان و مامایی باتوجه به اینکه اغلب با خانمهای باردار و مادران سروکارداریم و باعنایت به نقش کلیدی انهادر خانواده دارای اهمیت ویژه و پیچیدگیهای خاص است که بادقت نظر و عکس العمل به موقع و مناسب میتوان  سلامت مادر را تضمین کرد.

دکتر صمیمی ادامه داد: تفاوت هایی میان زنان باردار و سایر بیماران وجود دارد و این که در حین زایمان و پس  از آن ممکن است اتفاقاتی سلامت این افراد را تهدید کند  وتشخیص و درمان مخاطرات پس از زایمان به علت تغییرات فیزیولوژیک طی بارداری با مشکل مواجهه بوده در حالی که تشخیص به موقع در نتیجه درمان بسیار تاثیر گذار است چرا که با توجه به سابقه سلامت جسمی  زنان باردار در صورت تشخیص به موقع و انجام درمانهای لازم به خوبی به درمان پاسخ می دهند.

عضو هیات علمی گروه بیهوشی افزود: گاهی شرایطی پیش می آید که بیمار بین مرگ و زندگی قرار می گیردو تشخیص به موقع و انتخاب و بکار بستن بهترین روش درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی  با اشاره به برگزاری سمینار بیهوشی در اعمال جراحی زنان و مامایی گفت: طی این سمینار یکروزه مسائل به روز شده و جدیدترین دستاورد های علمی در حوزه بیهوشی مرتبط با زنان و مامایی از کنترل و مدیریت خونریزی تا ارائه پروتکل های جهانی در این حوزه ها و پیشگیری از بروز عوارض توسط اساتید دانشگاه ارائه خواهد شد.

 سمینار بیهوشی در جراحی های زنان و مامایی به همت گروه بیهوشی دانشکده پزشکی و با همکاری انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه ایران روز پنج شنبه 23 خرداد در مرکز مهارت های بالینی دانشکده پزشکی و با حضور متخصصین بیهوشی، متخصصین زنان و زایمان، و فوق تخصص مراقبت های ویژه از سراسر کشور برگزار شد.

در این سمینار یک روزه که با استقبال متخصصین گروه های هدف روبرو شد تازه های بیهوشی در قالب سه پنل با موضوعات تازه های خونریزی و ریکاوری در بیهوشی زنان، بیماری های همراه و بهینه سازی درد در زایمان طبیعی و سزارین ارائه شد.

در پنل اول دکتر محمد میر اسکندری عضو هیات علمی گروه بیهوشی دانشکده پزشکی به بررسی پروتکل پیشنهادی ERAS برای سزارین پرداخت، در ادامه دکتر ساغر صمیمی دبیر علمی سمینار و عضو هیات علمی گروه بیهوشی در رابطه با مدیریت خونریزی پس از زایمان سخنرانی کرد و دکتر رضا شریعت محرری مدیر گروه بیهوشی به بررسی اختلالات انعقادی حول و حوش عمل پرداخت.

پنل دوم با سخنرانی دکتر علی موافق با موضوع مدیریت مادران باردار مبتلا به بیماری های قلبی آغاز شد، در ادامه دکتر معصومه نتاج مجد در رابطه با  تازه های مدیریت پره اکلامپسی صحبت کرد ودکتر نسرین فریدی به موضوع بیهوشی در اعمال جراحی غیر مامایی طی بارداری پرداخت. پنل دوم با سخنرانی دکتر نادر ناظمیان در مورد مدیریت راه هوایی در حین عمل جراحی سزارین پایان یافت.

در نهایت این سمینار یکروزه پس از سخنرانی دکتر رضا عاطف یکتا در مورد بلوک های محیطی و مرکزی تحت گاید سونوگرافی، سخنرانی دکتر نگار افتخار در مورد پیشگیری و درمان عوارض بلوکهای نوروآگزیال و سخنرانی دکتر احسان باستان حق در رابطه با مدیریت درد زایمان پایان یافت.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0