امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
29 بهمن 1397

آغاز ارزیابی و اعتبار بخشی برنامه آموزشی پزشکی عمومی دانشکده پزشکی توسط ارزیابان وزارت بهداشت و نمایندگان WFME

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
با حضور ارزیابان وزارت بهداشت و نمایندگان WFME، ارزیابی و اعتبار بخشی دوره پزشکی عمومی دانشکده پزشکی آغاز شد
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی دکتر نفیسی رئیس دانشکده پزشکی در ابتدای جلسه معارفه این بازدید که از صبح دیروز 28 بهمن در سالن شورا برگزار شد،  ضمن خوشامدگویی به تیم ارزیابی دوره آموزش پزشکی وزارت بهداشت و نمایندگان WFME ابراز امیدواری کرد: ارزیابی این دوره یک تجربه خوب با ماحصل رضایت از آموزش در دانشکده پزشکی باشد.
وی افزود: برنامه آموزش پزشکی حاصل چندین دهه تلاش و زحمات اساتید است و سبقه آن به سال 1230 شکل گیری دوره طب در مدرسه دارالفنون و یا سال 1313 تاسیس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران باز میگردد و برنامه اصلی که در این دوره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت موسوم به برنامه بازنگری پزشکی عمومی یا پزشکی 90 از سال 84 و برحسب نیاز به انجام تغییرات مطالعه و بررسی برای تغییرات انجام و در نهایت پس از بررسی های کارشناسی در سال 90 وارد فاز اجرایی شد.

دکتر نفیسی خاطر نشان کرد: دانشجویانی که آموزش پزشکی دوره عمومی خود را با اجرای برنامه پزشکی 90 آغاز کردند اکنون در آستانه فارغ التحصیلی قرار دارند.

وی افزود: از زمان اجرایی شدن برنامه تا امروز در قالب کمیته ی بازنگری که هر هفته در طی این 7 سال برگزار شده مرتب مورد پایش و بررسی قرار گرفته البته کمیته های زیر مجموعه نیز با کمیته اصلی همکاری داشته و دارند که در راستای اجرای هر چه بهتر و با کمترین نقص در برنامه پزشکی 90 با هم همکاری دارند و همواره و سعی شده ایرادات و یا پیشنهاداتی که از سوی اساتید و دانشجویان بازخورد داده می شد پس از بررسی و کارشناسی رفع و لحاظ شود.

در ادامه دکتر طاهره چنگیز سرپرست تیم ارزیاب دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به موضوع جلسه گفت: اعضای تیم ارزیابی وزارت بهداشت مروری بر فرایند خود ارزیابی دانشکده پزشکی  از مراحل اعتبار بخشی دوره پزشکی عمومی خواهند داشت که امیدواریم نتیجه جلسه خوشایند تیم ارزیابی و دانشکده پزشکی باشد.

وی افزود: در این دوره ارزیابی ها بر اساس استانداردهاي ملي دوره پزشكي عمومي جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و دانشگاهها باید در فرآیند خود ارزیابی به این مهم توجه داشته باشند.

در ادامه دکتر عکاظی معاون آموزشی دانشکده پزشکی، گزارشی از فرآیند خود ارزیابی دوره پزشکی عمومی ارائه کرد و گفت: تا قبل از سال 84 کوریکولوم پزشکی عمومی یک برنامه آموزشی ساده و سنتی بود که بر اساس نیازسنجی صورت گرفته تصمیم بر ایجاد تغییر و تحولات شد که بر این اساس ارزیابی درونی انجام و هدف گذاری برای ایجاد تغییرات انجام شد که بواسطه هدف گذاری سند چشم انداز در دانشگاه برای راهبرد بعدی و سند توانمندی دانش آموختگان تدوین و نهایی شد که اصل تغییرات در کوریکولوم آموزشی برپایه این دو سند پایه ریزی شد.

وی افزود: از سال 90 و با اجرای برنامه بازنگری شده دوره پزشکی عمومی برنامه باید مورد ارزیابی قرار می گرفت که به این سبب کمیته ارزیابی داخلی درون دانشکده ایجاد شد تا نحوه اجرا و محتوای برنامه را مورد پایش قرار دهد، یک نوبت نیز برنامه توسط وزارت بهداشت  مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت  و در نهایت چند سال پس از اجرا تصمیم بر این شد که ارزیابی خارجی با اعتبار بین المللی از برنامه پزشکی صورت گیرد تا این که در سال 2016 و با دعوت از نمایندگان WFME برنامه مورد ارزیابی بیرونی قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: در نهایت هدف ما این است که یک دانشجوی پزشکی در پایان دوره فارغ التحصیلی توانمندی های متفاوتی در امر پزشکی پیدا کرده باشد بعنوان مثال بتواند یک پزشک عمومی درمانگر باشد، یا یک پژوهشگر یا فعال در زمینه های بهداشتی و یا بتواند در رشته تخصصی مورد علاقه خود وارد مقاطع گردد.

دکتر عکاظی با اشاره به ارزیابی این دوره و روند تهیه گزارش ارسالی به تیم ارزیابی وزارت بهداشت گفت: طبق موارد درخواستی برای حیطه های رسالت و اهداف، برنامه آموزشي،ارزيابي دانشجو،دانشجويان،هيأت علمي،منابع آموزشي،ارزشيابي دوره و مديريت عالي و اجرايي  مسئول انتخاب و گزارش تهیه و ارسال شد.

در ادامه نشست روز اول بازدید ارزیابان وزارت بهداشت اعضا به سه دسته تقسیم شدند تا در هر دسته چند حیطه از حیطه های استانداردهاي ملي دوره پزشكي عمومي را مورد بررسی قرار دهند.

گفتنی است Prof.Michael Field از کشور استرالیا،Barbora HRablova  ازکشور چک و DR.Mrta vanzanten از آمریکا به عنوان نمایندگان WFME در این جلسه حاضر بودند.

دکتر طاهره چنگیز سرپرست تیم ارزیاب، دکتر رستمی از دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دکتر خزایی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد،دکتر محمدی مسئول دبیرخانه شورای پزشکی عمومی وزارت بهداشت، دکتر میرچراغی رئیس دانشکده پزشکی گناباد، دکتر عابدی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دکتر شیخها دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دکتر میترا امینی(دانشگاه علوم پزشکی شیراز)، دکتر ثقفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر پریدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول،  دکتر نصیری از دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر محمدی همکار دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی از دانشگاه ایران در این جلسه حضور داشتند که قرار است طی سه روز از دانشکده پزشکی، گروه های آموزشی، تعدادی از بیمارستان های تابعه، کتابخانه، مرکز مهارت های بالینی و مرکز استعداد های درخشان بازدید انجام دهند و با مدیران گروه ها، اعضای هیات علمی و دانشجویان دیدار داشته باشند و در نهایت نتایج ارزیابی خود را در پایان روز سوم اعلام کنند.منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0