امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
16 مهر 1398

نوبل پزشکی 2019، برندگان خود را شناخت

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن


ویلیام جی کائلین جونیور، سر پیتر جی راتکلیف و گرگ ال اسمنزا، برای اکتشافات خود درباره چگونگی فرایند احساس کردن و سازگاری سلول ها با میزان اکسیژن، موفق به کسب نوبل پزشکی ۲۰۱۹ شدند. 
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی،  ویلیام جی کائلین جونیور، سر پیتر جی راتکلیف و گرگ ال اسمنزا موفق شدند نوبل پزشکی ۲۰۱۹ را دریافت کنند.
این دانشمندان برای اکتشافات خود درباره چگونگی فرایند احساس کردن و سازگاری سلول ها با میزان اکسیژن برنده این جایزه شدند.
قرن ها است که انسان اهمیت بنیادین اکسیژن را درک کرده است اما اینکه سلول ها چگونه خود را با تغییرات سطح اکسیژن وفق می دهند، ناشناخته بود. نوبل پزشکی امسال به تحقیقاتی ارائه شده که نشان دهنده مکانیسم مولکولی فرایند وفق دادن مولکول ها با سطوح مختلف ذخایر اکسیژن است. سنجش میزان اکسیژن اهمیت زیادی در علم پزشکی دارد و مسیر را برای ایجاد استراتژی های مختلف در جهت مقابله با سرطان، نوعی کم خونی( آنمی ) و بسیاری از بیماری های دیگر فراهم کرده است.
ویلیام جی کائلین جونیور استاد پزشکی دانشگاه هاوارد است. این دانشمند ۶۱ ساله( متولد ۱۹۵۷ میلادی) در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز برنده جایزه لاسکار اوارد شده بود.
سرپیتر جی راتکلیف یک پزشک انگلیسی ۶۵ ساله و دانشمند بیولوژی مولکولی است که درباره واکنش های سلولی به کمبود اکسیژن، تحقیقاتی انجام داده است.
گرگ ال سمنزا متولد آمریکا و ۶۳ ساله است. او استاد آنکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز و  مدیر پروژه عروق در انستیتو مهندسی سلول ها است.
این دانشمندان در حقیقت فرایند مولکولی شناسایی کرده اند که  فعالیت ژن ها در واکنش به سطوح مختلف اکسیژن را تنظیم می کند. اکتشافات نوین برندگان جایزه نوبل پزشکی امسال در حقیقت مکانیسم یکی از حیاتی ترین فرایندهای سازگاری حیات را نشان می دهد.
 آنها مبنایی برای درک انسان از چگونگی تاثیرگذاری میزان اکسیژن بر متابولیسم سلولی و فعالیت های فیزیولوژیکی را نشان می دهند. این اکتشافات همچنین به کشف استراتژی هایی برای مقابله با کم خونی، سرطان و بیماری های دیگر منجر می شود.
 به گفته کمیته نوبل، یافته‌های این سه دانشمند، راه را برای استراتژی‌های نویدبخشی در مبارزه با کم خونی، سرطان و بسیاری بیماری‌های دیگر باز کرده است.
مبلغ جایزه که بین سه دانشمند تقسیم می‌شود ۹۱۳ هزار دلار است. نوبل پزشکی و فیزیولوژی هر سال اولین نوبلی است که برنده‌اش اعلام می‌شود.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0