امروز : چهارشنبه 9 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
1 آذر 1401

دکتر قناعتی: در تک تک گروه ها، بیمارستان ها و مراکز دانشگاه خدمات بی نظیر و در سطح روز جهان ارائه می شود

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده پزشکی، دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه در این مراسم با اشاره به چالش های اخیر در کشور گفت: هرکس در هر مقام و کسوتی که دارد؛ باید برای بهبود اوضاع قدم بردارد، هرگونه اقدام که به ناامنی دامن بزند چه در فضای حقیقی و چه مجازی، ظلم به مردم و میهن است.
وی تصریح کرد: باید مواظب باشیم که سقفی که روی سرمان است خراب نشود، کشور عزیز ما، مانند خانه پدری است مشکلاتی وجود دارد که باید رفع و مرمت شود، نه تخریب.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه هدف از حمایت دشمنان آن سوی مرزها از اغتشاشگران مقابله با ایران قوی است گفت:
هدف آنها تجزیه ایران است، دیدیم که در افغانستان و عراق چه ها کردند. صد البته جمهورری اسلامی قویتر از این ها است.
دکتر قناعتی همه آحاد را دعوت به آرامش و عقلانیت کرد و اظهار داشت:  اتفاقات اخیر نوعی آزمون است و ما باید مراقب باشیم که بازیچه نشویم، بلکه با عقلانیت و وظیفه شرعی و عقلی که داریم، دین و سهم خود را ادا کنیم و شرمنده شهدا و کسانی که در این مملکت خدمت کردند نباشیم.
وی به تشکیل کمیته بحران اجتماعی در دانشگاه و استفاده از نظرات اساتید از تمام طیف ها و جریان های سیاسی برای اصلاح وضعیت و بهبود شرایط خبر داد و گفت: راه اندازی کمیته بحران فرصتی است تا از طریق آن باب گفتگو در دانشگاه باز شود و آسیب ها کاهش یابد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: من فرزند دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم اما از زمانی که در سمت ریاست دانشگاه قرار گرفتم، به عمق موفقیت ها و شاخص های دانشگاه پی بردم و با جواهرات دانشگاه آشنا شدم، در تک تک گروه ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی دانشگاه خدمات بی نظیر و در سطح روز جهان ارائه می شود و بسیاری از ایرانیان خارج از کشور برای دریافت خدمات درمانی به ما مراجعه می کنند.
وی افزود: ارزش های بزرگ در برخی زمینه ها مانند عدالت در سلامت را باید گسترش دهیم تا طول عمر و کیفیت زندگی مردم را بالا ببریم، هدف نظام سلامت ما، خدمت به مردم است. برای ارائه خدمات به مردم، شبکه بهداشت و نظام ارجاع آن را داریم که خوشبختانه بسیار عالی در ایران مستقر شده است، بهداشت یاران و پزشکان عمومی ما در شبکه های بهداشت و درمان به مردم خدمت می کنند و با رایزنی صورت گرفته با شهرداری و تخصیص دوهزار میلیارد تومان اعتبار، در پی توسعه این خدمات و تملک پایگاه های بهداشتی هستیم.
وی گفت: 70 درصد بحث سلامت در خارج از دانشگاه است و برای ارائه بهتر و توسعه خدمات با شهرداری، مساجد، خیرین و سازمان های مردم نهاد باید همفکری کنیم تا مسائل مختلف از جمله آب و هوا، سبک زندگی و... حل شود، برای مثال 17 درصد مشکلات مربوط به سلامتی ناشی از استعمال دخانیات و سیگار است.
دکتر قناعتی با انتقاد از توزیع ناعادلانه خدمات سلامت گفت: عمده امکانات در شمال شهر متمرکز شده اند در حالی که مناطق کم برخوردار شهر از بیماری های قلبی، چاقی، فشار خون، آب و هوای نامناسب بیشتر رنج می برند.
وی افزود: شما به عنوان شاگرد اول از دانشگاه فارغ التحصیل شدید که باعث افتخار است، اما کافی نیست. باید مانند قدیم که به پزشکان حکیم می گفتند - و چه واژه درستی بود-  پزشک ملجاء و پناه بیماران باشد، بیمار به دستان پزشک نگاه می کند و از تمام جنبه های رفتاری او الگو می گیرد. در کشور، پزشکان ماهانه 60 میلیون بیمار را ویزیت می کنند این یعنی تمام جامعه با پزشکان در ارتباط هستند. جبهه مانند یک دانشگاه نسل چهار بود، انسان های معمولی می آمدند در آخر فرماندهان بزرگی چون شهید حسن باقری از آنها ساخته می شدند.
وی خاطر نشان کرد: باید بپذیریم برخی مشکلات وجود دارد و وظیفه و رسالت ما در جهت اصلاح امور، سنگین است، نگاه ما باید اینگونه باشد که مسئولیت داریم و سعی کنیم در تاسی به بزرگان به گونه ای زندگی کنیم که اقدامات ما برای آیندگان ماندگار باشد.

کسب 30 درصد و 28 درصد رتبه‌های برترآزمون دانشنامه سال 1401
دکتر لباف، معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده با تبریک به دستیاران برتر به خاطر فارغ التحصیلی و کسب رتبه برتر در آزمون دانشنامه گفت: دانشکده پزشکی، بزرگترین مجموعه آموزش عالی پزشکی کشور به لحاظ کیفیت آموزش، تعداد استاد و دانشجو است و انتظار ما نیز همین است که سهم ما در آزمون های کشوری مانند بیشترین و بهترین رتبه ها باشد.
معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی، گزارش آماری از نتایج کسب شده توسط دستیاران دانشگاه در آزمون دانشنامه سال 1401 ارائه داد و گفت: در سال جاری 547 دستیار تخصصی از دانشکده پزشکی تهران در آزمون شرکت کردند که99  نفر حائز رتبه‌های 10درصد و 54 نفر  حائز رتبه 5 درصد شدند.
وی افزود: در سال جاری سه هزار و 459 نفر در آزمون شرکت کردند که 30 درصد و 28 درصد رتبه های 5 و 10 درصد آزمون را کسب کردند در حالی که 15 درصد شرکت کنندگان کل آزمون از دانشکده پزشکی بودند.
دکتر لباف گفت: رشته زنان با 9 نفر در کسب رتبه 10 درصد آزمون دانشنامه رکورد دار گروه های آموزشی است.
وی افزود: در دوره فوق تخصص 355 نفر از کل کشور در آزمون دانشنامه شرکت کردند که 97 نفر(27 درصد) کل شرکت کنندگان، از دانشکده پزشکی بودند که 9 نفر حائز رتبه های 10 درصد و 6 نفر رتبه های 5 درصد را کسب کردند.
دکتر یحیی عقیقی استاد پیشکسوت دانشگاه در این مراسم با اشاره به تاریخچه دانشکده گفت: این دانشکده از سال 1313 به همت بزرگانی چون پروفسور ابرلن پایه گذاری شد بزرگانی چون دکتر سیاسی آن را ادامه دادند و بعد از جدایی دانشگاه از وزارت علوم، اساتیدی چون مرحوم باستان حق، دکتر ظفرقندی، لاریجانی، کریمی که سرآمد بودند مدیریت دانشگاه را برعهده داشتند و اکنون در دوره دکتر قناعتی نیز امید می رودکارهای باقی مانده و روند رو به رشد دانشگاه طی شود.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره اساتید فقید و معلمین علم و اخلاق دانشگاه، استاد یلدا، شریعت، بهادری گفت: من از سال 48 تا امروز بیش از 50 سال افتخار معلمی در دانشگاه را دارم و حضور امروزم در کنار شما و معلمی شاگردانی مثل شما که در آزمون دانشنامه درخشیدید، افتخار بزرگی برای من است.
دکتر عقیقی افزود: شما ستاره های درخشان دانشگاه هستید و امیدوارم هرکجا باشید همیشه موفق باشید.
دکتر بیگ محمدی رئیس دانشکده پزشکی، ضمن تبریک به دستیاران برتر و آرزوی موفقیت برای آنها گفت: از صحبت های استاد عقیقی درس علم و اخلاق گرفتیم.
سپس در سه بخش با حضور دکتر قناعتی، دکتر بیگ محمدی، دکتر عقیقی و جمعی از اساتید و مدیران گروه ها با اهدای لوح تقدیر و تندیس منقش به آرم قدیم دانشکده پزشکی و مدال منقش به نشان دانشگاه تقدیر شد.
 عکس یادگاری حسن ختام این مراسم بود.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0