امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
15 بهمن 1398

15 بهمن، هشتاد و پنجمین سالروز افتتاح تالار تشریح / دانشکده پزشکی تهران

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
هشتاد و پنج سال پیش در چنین روزی تالار تشریح دانشکده پزشکی به عنوان اولین ساختمان دانشگاه تهران افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، قانون تاسيس دانشگاه تهران در سال 1313  به تصويب مجلس رسيد و هريک از مدارس, دانشکده ناميده شدند که يکي از آنها دانشکده طب بود. در 5 تيرماه 1313, وزارت فرهنگ قطعه زميني از اراضي جلاليه در شمال تهران را بقيمت 90 هزار تومان خريداري و شروع به ساخت دانشگاه کرد و اولين قسمت آن تحت عنوان دستگاه ابن سينا در 15 بهمن 1313 افتتاح شد که مي‌توان گفت اولين دانشکده در کشور است. دانشکده طب يا پزشکي تهران و ساير دانشکده‌ها بتدريج پس از آن افتتاح شدند. البته قدمت ساختاری دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به ۱۲۳۰ و تاسیس دارالفنون باز می گردد. 
همچنین اولین پایان نامه در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در سال 1316 سه سال پس از افتتاح و با موضوع کالبد شکافی در ایران به راهنمایی دکتر امیراعلم توسط دکتر جمال الدین مستقیمی که نقش شگرفی در رشد و آموزش آناتومی ایران از بدو تاسیس تالار تشریح داشتند، دفاع شد.
توضیح این که 15 بهمن سالروز افتتاح رسمی تالار تشریح است، چرا که در آذر ماه سال 1313 به طور غیر رسمی مورد استفاده قرار میگرفت.
 معماری سالن تشریح توسط آندره گدار فرانسوی انجام شد. نقشه محل نگهداری اجساد در طبقه زیرزمین و تالارهای کالبدشکافی در دو طبقه و آمفی‌تئاتر ویژه آموزش‌های نظری طراحی شد. دکتر امیر اعلم که رئیس کرسی تشریح بود و دکتر ابوالقاسم بختیار جراح و معاون دانشکده پزشکی بود. به نوشته ی علی اصغرحکمت، حتی برای اولین بار اجساد اموات بلاصاحب را مخفیانه دکتر بختیار از مریضخانه‌های دولتی تحویل گرفته و در اتوموبیل شخصی خود برای استفاده دانشجویان در تالار تشریح می‌آورد و در سالن زیرزمین در محفظه‌های مخصوص مملو از محلول ضدعفونی قرار می داد.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0