امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
23 آبان 1396

ارائه خدمات رایگان چشم پزشکی به ۲۵۰ دانش آموز شهرستان داورزن به مناسبت روز جهانی بینایی

حذف
تک ستونه
حذف
ویرایشگر متن


به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، به مناسبت روز جهانی بینایی حدود ۲۵۰ دانش آموز شهرستان داورزن توسط گروه درمانی اعزامی از بیمارستان فارابی تحت معاینات رایگان چشم پزشکی و بینایی سنجی قرار گرفتند.
در این برنامه که از ۱۹ تا ۲۱ مهر ۹۶ به مدت ۳ روز به طول انجامید یک  گروه ۹ نفره پزشکی به دستور وزارت بهداشت و درمان از بهترین‌های بیمارستان فارابی در این شهرستان مستقر شدند.
فاطمه نودهی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که از نزدیک شاهد روند معاینات دانش آموزان داورزنی بود گفت: پس از شناسایی تصمیم گرفته شد تا بینایی‌سنج شبکه بهداشت و درمان قبل از ورود متخصصان و برای کمک به سرعت انجام کار، طرح غربالگری را در مدارس شهرستان آغاز کند.
وی افزود: حدود یک ماه تعداد ۲۵۰۰ دانش‌آموز معاینه و از این میان حدود ۲۵۰ نفر برای معاینه شناسایی و پس از آماده شدن دانش‌آموزان،کارگروه استقبال از متخصصان آماده میزبانی از گروه پزشکی شد.
دکتر سید فرزاد محمدی مدیر دفتر هماهنگی سلامتی چشم و پیشگیری معاونت وزارت بهداشت و سرپرست گروه پزشکی بیمارستان فارابی نیز با بیان خرسندی از حضور در جمع دانش‌آموزان نیازمند می‌گوید: با همکارانم به درخواست آموزش و پرورش داورزن و دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و وزارت بهداشت و درمان شدیم و اغلب این اتفاق‌ها با مشارکت نهادهای مختلف و خیران انجام می‌شود.
دکتر محمدی با بیان اینکه این خدمت انسان‌دوستانه و مبتنی بر جامعه است، می‌افزاید: اینگونه خدمات نمونه مراجعه پزشک به بیمار است که منتظر رجوع بیمار به پزشک برای درمان دردش نمی‌ماند و اینگونه خدمات اجتماعی توفیقی برای ما انسان‌هاست.
وی  با اشاره به اعضای گروه پزشکی بیمارستان فارابی می‌گوید: این گروه متشکل از متخصص چشم، پرستار چشم، اپتومتریسیت، مستندساز و نقاش است که از کارشناسان بیمارستان فارابی محسوب می‌شوند و به طور مستقل گروه آموزش و مراقبت را تشکیل داده‌اند.
وی ادامه می‌دهد: دانش‌آموزان تا زمان نوبت معاینه توسط افراد گروه آموزش‌های مراقبت از چشم را فراگرفته و کلاهی با نام "چشم‌بان" هدیه می‌گیرند تا چشمان آنها از آفتاب شدید در امان بماند.
وی همچنین با تقدیر از شبکه بهداشت و درمان داورزن ابراز داشت: غربالگری بیش از ۲۵۰۰ دانش‌آموز توسط بینایی‌سنج این شبکه کار گسترده‌ای محسوب می‌شود که پس از ارزیابی اولیه ۲۵۰ نفر، از نظر نوع خطایای متساوی، به‌روز نبودن عینک، حساسیت‌های چشمی، قرمزی چشم غربالگری شدند که در این مرحله توسط متخصصان، معاینات قطعی انجام می‌شود.
وی گفت: ۹۰ درصد معاینات به تجویز عینک و درمان در همین محل است و حدود کمتر از ۱۰ درصد برای درمان به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شوند که هزینه‌های درمان، جراحی و عینک نیز با حمایت خیران پرداخت می‌شود.
در طول معاینه دانش آموزان، برای ۱۳۹ نفر عینک تجویز شد و ۵ بیمار نیز با هزینه خیرانبه سطوح بالاتر ارجاع داده شدند تا تحت مداوا قرار گیرند.
منبع: خبرگزاری فارس
تدوین خبر: قاضی میرسعید
عکس: بوژآبادی


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0