امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
18 بهمن 1399

بازدید رئیس دانشکده پزشکی از بیمارستان بهارلو

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
دکتر شهریار نفیسی از بخش های آموزشی بیمارستان بهارلو بازدید و از نزدیک در جریان اجرای برنامه آموزش پزشکی عمومی در این بیمارستان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، در این بازدید دکتر شهریار نفیسی رییس دانشکده، دکتر آرش عکاظی معاون آموزش پزشکی عمومی، دکتر نسیم خواجوی راد مدیر دفتر توسعه آموزش دانشکده حضور داشتند، که ابتدا از پلی کلینیک بیمارستان بازدید کردند، دکتر سعید ناطقی رییس بیمارستان در روند این بازدید توضیحاتی در خصوص بخش های مختلف وتخصصی های درمانگاه ارائه کرد و گفت: کمبود فضای فیزیکی از بزرگترین چالش های ما در مسیر ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران و مراجعین به بیمارستان است.
دکتر ناطقی به احداث ساختمان جدید بیمارستان بهارلو اشاره کرد و گفت: فضایی بالغ بر 22 هزار متر با موافقت مسئولین وقت در اختیار بیمارستان و دانشگاه قرار گرفت که این زمین چند سال پیش از طرف دانشگاه برای احداث بیمارستان مخصوص کودکان سرطانی در اختیار مجموعه زنجیره امید قرار گرفت و قرار شد زمین دیوار به دیوار بیمارستان که متعلق به شرکت نفت است با ساختمان های قدیمی بیمارستان معاوضه شود که در روند بوروکراسی اداری مسکوت مانده است.
وی افزود: این بیمارستان قدمتی بالغ بر ۸۰ ساله دارد که بعد از بیمارستان سینا قدیمی ترین بیمارستان تهران است.دکتر ناطقی در روند بازدید به مشارکت بخش خصوصی با بیمارستان و راه اندازی مرکز قلب سپهر اشاره کرد و گفت: این همکاری قرار است با اضافه کردن تخت بخش مراقبت های ویژه ادامه یابد همچنین با توجه به نزدیکی بیمارستان به راه آهن و بزرگراه های جنوب شهر و تعداد مراجعین بالا ، پیشنهاد راه اندازی مرکز Day care در دستور کار بیمارستان قرار دارد که با موافقت مسئولین احداث و تجهیز خواهد شد.
 دکتر نفیسی در جریان بازدید از بخش های مختلف بیمارستان با اشاره به ساخت و سازهای انجام شده گفت:  منطقی تر این است که بیمارستان ها را در فضای محدودشان توسعه ندهیم، بلکه توان و بودجه را در احداث بیمارستان در فضایی جدید صرف کنیم.
 دکتر مریم سرایی متخصص طب کار و معاون آموزشی بیمارستان توضیحاتی در خصوص برنامه های چرخشی حضور دانشجویان پزشکی عمومی  در بیمارستان ارائه کرد و گفت: دانشجویان علاوه بر حضور در برنامه درمانگاه ها، بخش ها، دوره های آموزشی مرکز مهارت های بالینی، در کلاس های مجازی نیز حضور می‌یابند.

وی در بازدید  از بخش جراحی زنان گفت: بخش زنان از آموزشی ترین بخش های بیمارستان است و با توجه به حجم بالای مراجعین و بیماران و مشارکت دانشجویان در امر درمان، بالاترین میزان رضایتمندی دانشجویان دوره عمومی پس از پایان روتیشین( برنامه چرخشی) مربوط به این بخش است.
 دکتر سرایی با اشاره به کمبود عضو هیات علمی در بیمارستان بویژه بخش زنان تصریح کرد: با این که تعداد اعضای هیات علمی کم است اما اعضای غیر هیات علمی مانند ماده 88 و اعضای غیر هیات علمی قراردادی، مانند یک عضو هیات علمی و استاد آموزشی بخش را پوشش می دهند و فعالیت دارند.
در ادامه دکتر نفیسی و هیئت همراه از NICU, مرکز قلب سپهر و بخش آنژیو گرافی و جراحی قلب، ccu,post ccu, کلاس آموزشی قلب، مرکز مهارت های بالینی، بخش آندوسکوپی، معاونت آموزشی و پژوهشی، بخش طب کار و اختلالات خواب، مرکز تحقیقات و دفتر مجله طب کار،  بخش مسمومیت به عنوان یکی از بخش های فعال و ریفرال در شهر تهران با ده تخت اورژانس و ۱۵ تخت ای سی یو و... بازدید کردند، همچنین در جریان بازدید با تعدادی از اعضای هیات علمی از جمله دکتر عارفی گفت و گو کردند.

پس از پایان بازدید مسئولین دانشکده و بیمارستان در سالن اجتماعات حضور یافتند و دکتر سرایی توضیحاتی در خصوص بیمارستان و تعداد اعضای هیات علمی و آموزش گیرندگان در سال 99 ارائه کرد و گفت: این بیمارستان در سال 1318 راه اندازی شده است و هم اکنون با 336 تخت به حدود یک و نیم میلیون نفر از ساکنین اطراف بیمارستان خدمات تشخیصی و درمانی ارائه می کند، بیمارستان در سال 82 با ورود دستیاران طب کار و پزشکی قانونی به بیمارستان آموزشی تبدیل شد و از سال 89 آموزش دانشجویان پزشکی عمومی پردیس بین الملل به مجموعه اضافه شد و در سال 93 با آموزش به دستیاران فلوشیپ رشته طب خواب توسعه یافت.
در ادامه دکتر ناطقی کمبود پزشکان هیات علمی تمام وقت، ارتقاء اعضای هیات علمی، عدم حضور دستیاران در بیمارستان، کمبود تعداد فراگیران، کمبود تجهیزات، کمبودمتخصص رادیولوژی را از جمله چالش ها و مشکلات بیمارستان عنوان کرد و گفت: حضور دستیار در بیمارستان نیروی کمکی برای اعضای هیات علمی است و با توجه به این که در مجموعه بهارلو، رزیدنت حضور نداردپیشنهاد میکنیم که یک امتیاز فوق العاده برای اعضای هیات علمی شاغل در این بیمارستان تعلق گیرد. ، توضیح این که دکتر بهنام بهنوش معاون درمان بیمارستان در این بازدید حضور داشتند.
دکتر نفیسی در پایان بازدید و نشست گفت: قدردان زحمات همکاران پزشک هستم و مشکلات و چالش های موجود را قطعا پیگیری خواهیم کرد، اما برخی مسائل از حیطه اختیارات دانشکده خارج است و لازم است از طریق وزارت بهداشت و ارگان های ذی ربط پیگیری شود.

رئیس دانشکده پزشکی با بیان این که جذب دستیار و عضو هیات علمی در برخی گروها مانند زنان و داخلی با رایزنی قابل حل است، تصریح کرد: نبود دستیار در بیمارستان بهارلو برای آموزش دانشجویان پزشکی عمومی یک نقطه قوت محسوب می شود چرا که دانشجوی به طور مستقیم با استاد و بیمار در ارتباط است.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0