امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
18 آبان 1399

متفاوت ترین مراسم آغاز سال تحصیلی دانشکده پزشکی تهران برگزار شد

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
مراسم آغاز سال تحصیلی 1399 دانشکده پزشکی در فضای اسکای روم و با حضور مجازی بیش از 240 نفر از نو دانشجویان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، مراسم با خوشامدگویی توسط دکتر پانته آ ایزدی مدیر آموزش پزشکی عمومی که به عنوان مجری در این مراسم حضور داشت آغاز شد، وی با خوشامدگویی به نو دانشجویان و خانواده هایشان گفت: فرزندان شما، به مثابه فرزندان معنوی ما هستند و امیدواریم در سالهای تحصیل در این دانشکده خاطره زیبا در ذهن آنها به یادگار بماند.

در ادامه دکتر شهریار نفیسی رئیس دانشکده پزشکی ضمن خیر مقدم به دانشجویان نو ورود و خانواده های آنان گفت: میدانم چه مسیر سختی را طی کردید و برای جایی که امروز در آن ایستاده اید سالها زحمت کشیده اید، قبولی در رشته پزشکی، آرزوی هر دانش آموز رشته علوم تجربی است، مخصوصا قبولی در دانشکده پزشکی تهران که جایگاه ویژه ای دارد و برای بسیاری دست نیافتنی است، تبریک ویژه نیز خدمت خانواده های محترمتان که در این سالها زحمات مادی و معنوی زیادی را متحمل شدندتا شما به این جایگاه برسید، میگویم.
وی افزود: حضور شما در این جایگاه پیشرفت مهمی است و قدم بزرگی در زندگیتان برداشته اید، اما از نظر ما نقطه شروع است، درست است که از سد کنکور عبور کرده اید، اما در زمینه تحصیل در رشته پزشکی نو رسیده هستید و در قدم اول است،  سختی های زیادی پیش روی شما است و لازم است برای رسیدن به جایگاه واقعی خود به عنوان یک پزشک در جامعه، تلاش های زیادی کنید.
دکتر نفیسی با اشاره قدمت دانشکده پزشکی گفت: دانشکده پزشکی 169 سال تاریخچه دارد و از زمان تاسیس مدرسه طب در دارالفنون، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته، تا این که در سال 1313،  ساختمان فعلی در مجموعه دانشگاه تهران سالن تشریح و ساختمان اصلی دانشکده پزشکی افتتاح شد و تا امروز خدمات زیادی به پزشکی کشور کرده است.
وی ادامه داد: این دانشکده مادر تمامی دانشکده های بزرگ پزشکی کشور است و تا سالهای سال تنها دانشکده پزشکی کشور بوده و تا سالهای سال دانشکده های پزشکی تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز به صورت دانشکده های اقماری دانشگاه تهران بودند و به وسیله دانشکده پزشکی اداره و مدیریت می شدند تا اینکه نهایتا بعد از سالیان سال مستقل شدند و در قالب دانشگاه جدید درآمدند.
وی با بیان این که اساتید بسیار بزرگ و شاخص و سرشناس در سطح کشور داشتیم و داریم و در حال حاضر نیز اساتید مطرح و ممتاز در سطح کشور و شناخته شده در سطح جهان داریم که در امر تدریس و آموزش رشته پزشکی در گرایش های مختلف فعالیت دارند،  استاد بزرگ جناب آقای دکتر مسلم بهادری که صحبت خواهند کرد، همچنان در سن ۹۵ سالگی کماکان فعال هستند هر روز به نکات جدیدی اشاره می‌کنند و برای دانشکده برای دانشجویان و اساتید و هیئت رئیسه دانشکده الگوی و راهنما هستند امیدوار هستم که قدر ایشان و سایر اساتید که دستچین شده بهترین های کشور هستند را در طول دوره آموزشی خود بدانید و احترامی که بایسته و شایسته این اساتید هست را برایشان قائل باشید.
دکتر نفیسی با مروری کوتاه بر آموزش پزشکی گفت: آموزش پزشکی با آموزش سایر رشته ها تفاوت های مهمی دارد، آموزش پزشکی صرفا در مباحث تئوری خلاصه نمی شود بلکه مباحث و مطالب تئوری مقدمه و اطلاعات اولیه و  ابتدایی برای یادگیری و طبابت هستند؛ در دو سال اول آموزش مباحث پایه و بعد در مدت یک سال دوره تحت عنوان مبانی طب بالینی که به صورت تئوری ارائه می شود و بعد از آن وارد بیمارستان و دوره های بالینی خواهید شد و سه سال و نیم باقی مانده دوره تحصیل دوره کارآموزی و کارورزی است که در بیمارستان ارائه خواهد شد و در کنار مطالبی که به صورت تئوری که فرا می گیرید در این مقطع و در مواجهه مستقیم با بیماران، به صورت عملی پزشکی را آموزش خواهید دید.
وی ادامه داد: در دوره کارورزی به صورت عملی پزشکی و طبابت را تمرین خواهید کرد برای اینکه آماده شوید به عنوان یک پزشک خدمتگزار وارد جامعه شوید، صفر تا صد آموزش پزشکی در قالب دوره های نظری و چه دوره های عملی در دانشکده پزشکی به شما آموزش داده خواهد شد و امیدواریم بعد از ۷ سال که از این دانشکده فارغ‌التحصیل می‌شوید به عنوان یک پزشک توانمند بتوانید در خدمت مردم و جامعه باشید.
رئیس دانشکده پزشکی خاطر نشان کرد: قطعاً مسیر ساده ای نیست و احتیاج به تلاش شبانه‌روزی و ممارست و پیگیری دارد و شما با هر انگیزه‌ای که رشته پزشکی را انتخاب کرده باشید، در حال حاضر برای اینکه بتوانید به آرزوها و خواسته های خود برسید، باید بتوانید طبابت را به صورت تمام و کمال  با تمام ظرایف و نکات ریزی که دارد به خوبی تمرین کنید و یاد بگیرید و تمام هم و غم و انرژی خود را باید بر روی یادگیری مباحث بگذارید، فرصتی که هیچگاه تکرار نخواهد شد.
دکتر نفیسی خطاب به نو دانشجویان تصریح کرد: شما در دانشکده ای هستید که بیش از 1100 هیات علمی دارد، دانشکده ای که به  تنهایی از اغلب دانشگاه های کشور بزرگتر است، ما گروه هایی مانند گروه داخلی در دانشکده پزشکی داریم که بیش از 150 عضو هیات علمی دارد که خود گروه به تنهایی به اندازه یک دانشگاه در شهر های کوچک تر عضو هیات علمی دارد.
وی ادامه داد: شما در دوران حضورتان در دانشکده از محضر اساتیدی بهره مند می شوید که قبل از در آمدن به کسوت هیات علمی واستاد از هر نظر  ارزیابی و پالایش شدند و از همه نظر شایستگی لازم را دارند و بنابراین باید قدرشان را بدانید و از این فرصتی که در اختیار شما قرار دارد حداکثر استفاده را ببرید و زمانی که از آنجا خارج می شود ممکن است آرزوی تک تک این لحظاتی که در اختیارتان بوده را داشته باشید.
دکتر نفیسی با اشاره به شرایط پیش آمده به علت شیوع کرونا، با بیان این که عمده آموزش به صورت غیر حضوری و مجازی خواهد بود، گفت:   این تجربه را ما در ترم گذشته داشتیم و در این ترم با تجربه بهتر و رفع ایرادات ترم قبل، در خدمت شما خواهیم بود ، گرچه کم بودن ارتباط استاد و شاگرد از معایب آموزش مجازی است اما امیدوارم با استفاده از  کلاس های آنلاین و آفلاین، تا حد امکان بهترین آموزش ممکن را در اختیار شما بزرگواران قرار دهیم و در اولین فرصت، به صورت حضوری میزبان شما دانشجویان عزیز باشیم.

دکتر نمازی: سقف ساختمان دانشکده پزشکی بلند طراحی شده، چرا که سقف علم بلند است
در ادامه دکتر حمیدرضا نمازی، عضو هیات علمی گروه اخلاق پزشکی و رئیس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی گفت:این دانشکده تراکم تاریخی دارد و بسیار احوالات بر او گذشته است، به تعبیری دانشکده پزشکی اولین ساختمان دانشگاهی نوین ایران محسوب می‌شود، بر دیوار دانشکده لوگو و آرم قدیمی مدرسه طب قابل مشاهده است و در قسمت پایین آن تاریخ تاسیس ۱۲۳۰ نوشته شده است، اما در برخی منابع تاریخ احداث ساختمان فعلی دانشکده سال ۱۳۱۳ قید شده است.
وی در تببین روشن شدن این دو تاریخ اظهار داشت: در بررسی قدمت فضاها و مکان های تاریخی نکته‌ای که قابل اهمیت است این است که ریشه و اصل مکان‌ها در انتخاب تاریخ و قدمت مهم است در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا نیز همین گونه است که به نحوی که پیشینه و گذشته مکان ها در تاریخ آنها لحاظ می‌شود، قدمت دانشکده پزشکی نیز به دارالفنون بازمی‌گردد دارالفنون در ششم دی‌ماه ۱۲۳۰ افتتاح شد .
دکتر نمازی ادامه داد: دارالفنون با مدارس سواره‌نظام، پیاده نظام، توپخانه، جراحی، دواسازی، معدن شناسی و پزشکی  آغاز به کار کرد و  افراد بسیاری تربیت کرد افرادی که برخی از آنها جزو افتخارات پزشکی معاصر ما هستند افرادی مانند لسان الحکما،  پدر پروفسور شمس جزء اولین رزیدنت‌های کشور که در چشم پزشکی تحصیل کرد.
وی گفت: اولین رشته تخصصی که در دارالفنون راه اندازی شد چشم پزشکی بود، آن هم به خاطر لوچ بودن ناصرالدین شاه، ظل السلطان و امینه اقدس از همسران شاه و ظل السلطان.
 وی افزود: طی دوران حکومت ناصرالدین شاه، دارالفنون رو به افول رفت چرا که تمایلات آزادی خواهانه دانش آموختگان دارالفنون خوشایند شاه نبود  و ناصر الدین شاه انچنان اقبالی به دارلفنون نداشت و رو به افول گذاشت در دهه 1290 شمسی تخریب می شود.
دکتر نمازی گفت: که دکتر لقمان ادهم که بعد ها اولین رئیس دانشکده پزشکی شد، از احمدشاه درخواست کمک می کند که دو هزار تومان کمک می کند دانشجویان خودشان تصمیم میگرندکه مدرسه را سرپا نگه دارند، دکتر حسین گل گلاب این مطلب را نقل می کند که دانشجویان برای جبران خرابی ها 20 شب  در قسمت همکف گراند هتل به اجرای تئاتر پرداختند و 5 هزار تومان بدست آوردند و توانستند مدرسه طلب دارالفنون را احیا کنند، بعد از آن ساختمان مدرسه طب از دارالفنون به عمارت مسعودیه، عمارت سعدالدوله و بیمارستان دکتر حسین خان معتمد تغییر مکان یافت و در نهایت مکان فعلی یعنی دانشکده پزشکی تهران مستقر شد از این رو این دانشکده ریشه در دارالفنون دارد. همچنین بسیاری از اسباب و وسایلی که در دارالفنون بود به این مجموعه آورده شد.
رئیس موزه ملی تاریخ و علوم پزشکی با اشاره به نقش دانشجویان دانشکده پزشکی در حل مشکلات مردم گفت:  اولین تز دانشگاهی ایران که در اولین دپارتمان دانشگاهی ایران در دانشکده طب در سال 1312 نگارش و دفاع شد و نگارش شد با موضوع آب بود، دکتر برومند این تز را نوشت و همین تز زمینه ساز لوله کشی آب در تهران شد.
دکتر نمازی با اشاره به معمار ساختمان دانشکده پزشکی گفت: معمار بنای این دانشکده که شما امروز پا بر آستان گذاشتید و قرار است سالها در آن زیست علمی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشید و انشالله همواره بر آن ببالید، اندره گدار فرانسوی است از برجسته ترین معماران فرانسوی که موزه ملی ایران، حافظیه شیراز نیز از آثار اوست. گدار، سقف ساختمان دانشکده پزشکی را بلند طراحی کرده چرا که سقف علم بلند است و سقف رویا و خیال کسانی که در این مکان میخواهند درس بخوانند بلند تر از بقیه است.
 این دانشکده در تمامی حوزه ها اساتید بزرگی مثل قاسم غنی مصحح دیوان حافظ، دکتر حسین گل گلاب شاعر ای ایران و سرود دانشگاه، دکتر ابوالقاسم بختیار که در 55 سالگی پزشکی خواند و در تاسیس سالن تشریح زحمات بسیاری کشید، به خود دیده است.
در ادامه دکتر آرش عکاظی معاون آموزش پزشکی عمومی نیز با خیر مقدم به پذیرفته شدگان و تبریک به والدین نو دانشجویان گفت:  ورود به دانشگاه تهران و خصوصا ورود به دانشکده پزشکی جزو آمال و آرزوهای دانش دوستان کشور است، دانش‌آموزانی که سالیان سال تلاش می‌کنند تا به این قله دست پیدا کنند می‌دانیم که رسیدن به این آرزو بسیار سخت و مشکل است و بعد از اینکه این آرزو محقق شد، وظیفه سنگینی به عهده ما گذاشته خواهد شد که همان اعتلا و پیشبرد راه علم و سلامت اجتماعی است ، بسیار مهم است که از امکاناتی که در اختیار ما قرار داده شده  آجر آجر هایی که بزرگان ما، پیش از این اینجا روی هم قرار داده اند  را قدر بدانیم.
وی افزود: خدا را شاکر هستیم که در خدمت شما، استعدادهای کم نظیر کشورمان هستیم از خداوند می خواهم که به ما کمک کند میزبانی شایسته برای شما باشیم و بتوانیم بستر مناسبی را برای شما فراهم کنیم که این استعدادهای نادر و با ارزش شکوفا شوند قدر یکدیگر را در این مرحله بدانیم تا بتوانیم به هم کمک کنیم تا این بستر فراهم شود.
وی خاطر نشان کرد: بسیار دوست داشتیم که چهره های شما را در این سالن میدیدیم و از شما انرژی می‌گرفتیم تا این مسیر را بهتر برویم اما متاسفانه به علت بیماری کرونا محدودیت هایی در سال آموزشی جدید خواهیم داشت و مدل آموزشی ما دچار تغییراتی و مشکلاتی شده است، ما دست به دست هم سال تحصیلی جدید را به نحوی شروع کنیم و ادامه دهیم که کمترین اختلال در روند تحصیل شما عزیزان ایجاد شود.
وی خطاب به نو دانشجویان گفت: مهمترین راه ارتباطی میان دانشکده وشما و اولین منبع برای کسب اطلاعات آموزشی، سایت دانشکده پزشکی و سایت معاونت آموزش پزشکی عمومی است و در کنار ان استفاده از کانال تلگرامی با عنوان گذر مجازی 99 و بهره مندی از راهنمایی های کارشناس اداره آموز است که در سایت درج شده است.
دکتر عکاظی با تاکید بر مجازی بودن آموزش،  ادامه داد:  اساتید راهنما نیز در مورد فرایندهایی که خواهید داشت شما را راهنمایی خواهند کرد،  همچنین منتورها که دانشجویان برتر و سال بالایی هستند که می توانید از راهنمایی آنها نیز استفاده کنید.
استاد بهادری: توسعه دانش پزشکی در کشور مدیون اساتید و دانش آموختگان دانشکده پزشکی تهران است

استاد مسلم بهادری رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان و استاد پیشکسوت دانشکده پزشکی نیز گفت: من 72 سال پیش از درب دانشکده پزشکی برای تحصیل در رشته طب وارد این دانشکده شدم.
 در هزاره دوم و حضور افرادی چون کخ، پاستور و... شناخت بیماری ها از طریق عوامل بیماری زا میسر و منجر به پیشرفت های عظیم در حوزه پزشکی شد، این پیشرفتها در اواخر هزاره دوم با ورود مباحثی نظیر ژنوم انسانی بسیار چشمگیر بود، در نهایت این خدمات موجب شد تا حد بسیار زیادی از مرگ و میر ناشی از آبله، طاعون، زایمان، تراخم و... جلوگیری شود.
استاد بهادری ادامه داد: توسعه پزشکی، بهداشت و ارائه خدمات سلامت و درمانی در کشور،  مدیون اساتید و دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان با بیان این که در هزاره سوم، نوع بیماری ها تغییر کرده است؛ گفت: افزایش فشار خون، چاقی دیابت، ترورسیم، افزایش ابتلا به سرطان و... از مشکلاتی است که پزشکی امروز با آن مواجه است، یکی از مهمترین مسائلی که جهان با آن درگیر است بیماری های ویروسی و پاندمی هاست مانند کووید 19، که حتی ارائه دهندگان خدمات سلامتی را نیز درگیر می کند به نحوی که تا کنون بیش از 150 نفر از افراد این حوزه را درگیر کرده است و پایان آن نیز نا معلوم است.
وی افزود:  نکته ی بسیار مهم در بروز این بیماری که سلامت جامعه را به خطر انداخته است، این است که جامعه پزشکی، خدمات را باجان و دل انجام می دهند  و پزشکان و کادر درمان در مجموعه های درمانی به جنگ این بیماری می روند ، ان شاء الله با تلاش این همکاران در آینده ای نه چندان دور از آن خلاص خواهیم شد.
استاد بهادری ادامه داد: شما وارد نهاد مقدس دانشگاه تهران شدید دانشگاهی که مادر سایر دانشگاه های کشور است، دانشکده پزشکی نیز با داران بودن بهترین اساتید، توانسته بنا به گفته مقام معظم رهبری مقام اول را در پزشکی این مملکت کسب کند.
وی افزود: شما بهترین دانش آموزان کشور هستید و ما در دانشکده پزشکی باید این بهترین ها را به بهترین دانش آموختگان پزشکی کشور تبدیل کنیم، شما دانشجویان در ابتدا مانند قطره ای هستید که وارد دریایی به وسعت دانشگاه علوم پزشکی تهران شده اید که با تلاشتان چون گنج گرانبها خواهید شد و دانشگاه با شما همچنان سرآمد کشور و کشورهای منطقه خواهد ماند.
 رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه گفت: ما در دانشگاه علی رغم همه مشکلاتی که داریم بهترین ها را تربیت میکنیم و بهترین خدمات را انجام میدهیم. انتظار داریم شما تمام سعیتان را کنید که پزشکی خداشناس، متعهد، دوست دار جامعه باشید و تنها جنبه های شغلی را در نظر نگیرید و جامعه را به حداکثر سلامت جسمی، روحی و معنوی برسانید، این جا یک مرکز یادگیری است و باید از تمام اوقات خود استفاده کنید.
در ادامه دکتر آذرخش مکری عضو هیات علمی گروه روانپزشکی خطاب به نو دانشجویان گفت: شما امروز به یک محیط جدید وارد شدید و زندگی جدیدی را آغاز خواهیم کرد مرحله دانشگاه تفاوت بسیاری با دوره دبیرستان دارد فرصت ها و موقعیت ها و افسانه های جدید پیش روی شما خواهد بود یکی از مهمترین دغدغه‌های من فقط موفقیت تحصیلی شما نیست احساس شادکامی سلامت به خوشبختی شماست قسمت قابل توجهی از دوران جوانی را در این دانشگاه خواهید گذراند.

وی خطاب به دانشجویان جدید الورود گفت: جمع شما بهترین و نخبه ترین همسالانتان هستید که پیش از این در شهرهایتان بودید اما در حال حاضر در دانشکده پزشکی گرد هم آمدید. شما منتخب جامعه هستید و از هوش بالایی برخوردار هستید، یکی از شاخص هایی که خوشبختی شما را رقم خواهد زد میزان محبوبیت و ارتباط شما با دوستانتان و همکلاسی هایتان است، اما در دانشگاه همه جز شاگردان اول هستند و بعید است از طریق درس خواندن صرف بتوانید محبوبیت را بدست بیاورید، عوامل دیگری در شادکامی دخیل است.
دکتر مکری در خصوص راههای دستیابی به شادکامی صحبت کرد.
ایزد محمد خواجه دبیر شورای نمایندگان دانشکده گفت:  به جرأت می‌توانم بگویم که از شما لایق تر و شایسته تر برای بودن و حضور در این دانشگاه نیست.
وی افزود: به خودتان افتخار کنید که در این جایگاه قرار گرفته اید، جایگاهی که خاستگاه حاذق ترین پزشکان و مدیران کشور است، افرادی که در بحران ها و پیشآمدهایی نظیر شیوع کرونا شاهد ایثار و جانفشانی هایشان هستیم.
وی افزود: شورای نمایندگان قدیمی ترین تشکل در دانشگاه های علوم پزشکی است.
در ادامه دکتر پروین پاسالار مدیر دفتر استعداد های درخشان دانشگاه و مرکز پژوهش های دانشجویی ضمن معرفی این مراکز به خدمات و دوره هایی که در این مرکز ویژه دانشجویان برگزار می شود از جمله مقاله نویسی، بازدیدهای علمی، المپیادهای علمی و ... پرداخت.
دکتر فاطمه نبوی زاده مدیر دفتر راهنمای تحصیلی دانشکده نیز به معرفی این دفتر پرداخت و گفت: در این دفتر ضمن شناسایی استعدادها، پیگیری وضعیت تحصیلی، آشنایی دانشجویان با مقررات و برنامه های آموزشی نیز انجام میشود.
این مراسم از ساعت 8:30 تا 12:30 با سخنرانی مسئولین دانشکده و پخش کلیپ های متنوع از سرود دانشگاه، تاریخچه دانشکده و دانشگاه، معرفی معاونت دانشجویی، فضای خوابگاه، موسیقی و... در فضای اسکای روم برگزار شد.منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0