امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402 Rss | صفحه اصلی دانشکده
30 مهر 1397

دکتر نفیسی: Role Modeling از مبانی مهم در آموزش پزشکی است

حذف
دو ستونه
حذف
ویرایشگر متن
 

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی، دکتر شهریار نفیسی در اولین سمینار Role Modeling دانشکده پزشکی معطوف به شخصیت علمی و اخلاقی استاد علیرضا یلدا اظهار داشت: برنامه امروز اولین دوره از این سمینار است که در صورت موفقیت آمیزبودن و مورد استقبال قرار گرفتن تکرار خواهد شد.
وی افزود: روند سمینار به این شکل است که ابتدا یک شخصیت مطرح و حول محور آن فرد Role Modeling که از مباحث مهم در پزشکی است مورد بحث قرار می گیرد و برای حسن آغاز چه شخصیتی بهتر از مرحوم استاد یلدا.
دکتر نفیسی با بیان این که لازم نیست استاد یلدا را بشناسیم، فقط کافی است ببینیم چه کسانی توسط ایشان پرورش یافتند و شاگرد ایشان بودند و دانش آموختگان مکتب یلدا که هر کدام با ویژگی های بی نظیری چون تعهد حرفه ای، مهربانی، دانشمند و... کپی برابر اصل استاد هستند و هر کدام به عنوان یک Role Model مطرح بوده و منش و سلوک خاصی دارند.
رییس دانشکده پزشکی Role Modeling را مبانی مهم و اجتناب ناپذیر در آموزش پزشکی دانست و گفت: ارائه یک الگو بیشتر از آن چه در کلاس ها آموزش داده می شود اهمیت دارد، ما برای تربیت پزشکی که  بیاموزد، چگونه طبابت کند، چگونه به بیماران خود خدمت کند و آنها را دوست داشته باشد،  قطعا نیاز به افرادی داریم که در این حوزه و تخصص پزشکی الگو باشند.
دکتر نفیسی با گریز به شخصیت علمی و اخلاقی مرحوم استاد یلدا خاطر نشان کرد: بازه زمانی که افراد با استاد یلدا سپری کردند مهم نیست بلکه مهم تاثیری است که از شخصیت برجسته استاد یلدا بر افراد بر جای مانده است.

رییس دانشکده پزشکی ادامه داد: Role Model صرفا جنبه های مثبت ندارد و ممکن است اثرات منفی نیز از خود برجای بگذارد و متاسفانه در برخی موارد با گذر زمان شاهد برخی تغییرات ناخوشایند در میان فارغ التحصیلان هستیم که نشان می دهد به رغم این که الگوها و رول مدل های خوبی داشتیم شاید خودمان الگوهای خوبی نبودیم.
وی تصریح کرد: به عنوان مسئول و رییس دانشکده پزشکی امیدوارم نقش الگویی و رول مدل را بهتر ایفا کنیم از این رو  جذب، آموزش و ارزیابی اعضای هیات علمی باید با دقت نظر بیشتری صورت گیرد چرا که دانشجویان مانند کودک نوپا وارد مرحله جدیدی از زندگی خود می شوند و اساتید خود را الگوی زندگی آینده خود قرار می دهند.
دکتر نفیسی در پایان خاطره ای از دوران طرح دوره تخصصی خود و نقش مهم رول مدل بیان کرد و گفت: من و یکی از دانش آموختگان رشته نورولوژی که هر دو در بخش نورولوژی بیمارستان شریعتی به فاصله چند سال از هم فارغ التحصیل شده بودیم در یکی از شهرستان ها دوره طرح را می گذراندیم، اطرافیانی که در آن بیمارستان بودند می گفتند با این که هر دوی شما از یک بخش و بیمارستان و دانشگاه فارغ التحصیل شده اید اما رفتارتان متفاوت است که علت آن این بود که بنده از محضر استاد لطفی استفاده کردم اما در زمان رزیدنتی همکارم استاد لطفی ایران نبودند همین نشان دهنده نقش مهم الگو است.

قرنی طول می کشد تا مثل استاد یلدایی دوباره پرورش پیدا کند

در ادامه این مراسم دکتر محبوبه حاجی عبدالباقی استاد گروه عفونی و از شاگردان استاد یلدا با بیان این که 36 سال در محضر استاد شاگردی کردم و شرمنده ام که بهره کمی برده ام، گفت: ماهها از نبود استاد میان ما می گذرد اما من حضورشان را احساس میکنم.
وی که با بغض صحبت می کرد، ادامه داد: قرنی طول میکشد که مانند استاد یلدا پرورش پیدا کند ایشان هویت دانشگاه بودند، انسانی که در همه ابعاد از علم تا اخلاق برجسته بود و همواره در حال مطالعه و ما را نیز به مطالعه تشویق می کرد و می گفت پزشک نباید تک بعدی باشد. استاد يلدا بسيار شوخ‌طبع بود ما هر روز اين سعادت را داشتيم كه به خدمت او رفته و او به ما انرژي مثبت مي‌داد. پروفسور يلدا هميشه به زنان احترام مي‌گذاشت و دانشجويان دختر و انترن ها را خطاب قرار مي‌داد و مي‌گفتند كه بايد در اين عرصه‌ها تمرين سخنراني و تدريس كنيد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، تفکر و خردورزی و طرح چرایی مسائل را از دیگر ویژگی های استاد یلدا بیان کرد و گفت: کلاس درس برای استاد مقدس بود و به هیچ وجه آن را تعطیل نمی کرد، مهربانی و اخلاق نیکوی استاد که زبانزد بود و ساعتها میتوان در باره آن حرف زد.
در ادامه خانم دکتر جعفرزاده همسر استاد یلدا گفت: به عنوان یار 55 ساله دکتر یلدا می گویم یاد ایشان همیشه زنده و جاوید است.
وی افزود: دکتر یلدا خیلی زود افکار مزاحم را از ذهن خود پاک می کرد و همیشه در حال مطالعه بود چه مطالب علمی و چه غیر علمی، همیشه در پی آموختن بود که چگونه رفتار کند.
در ادامه دکتر نفیسی به همراه استاد بهادری، عقیقی، خلوت، رزاقی با اعطای یک هدیه به همسر استاد یلدا یاد ایشان را گرامی داشتند.


منبع:پورتال دانشکده

نظرات
5/5 0 0 0